Reklama

W prasie i na antenie

Fotografia, różaniec - miłość

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół, zwłaszcza polski, trwa w żałobie po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Z relacji medialnych dowiadujemy się o wielu Mszach św. odprawianych za duszę śp. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra, obserwujemy, jak przy Jego - jakże skromnym - grobie gromadzą się ludzie, by oddać hołd Świętemu. A my mamy Go jeszcze w pamięci jako człowieka niezwykle bliskiego, serdecznego, o którym mówiliśmy z największą dumą i radością: nasz Papież. Lecz ten rozdział historii, który był udziałem Polski i Polaków, w jakimś sensie dobiegł końca. W jakimś sensie - bo Ojciec Święty pozostał w swojej myśli, w swojej nauce. Wspominałem niedawno, że mamy w redakcji ponad 50 tomów zawierających nauczanie Jana Pawła II. To przemówienia, które wygłosił podczas swojego pontyfikatu, wydrukowane w języku, w jakim były wygłaszane. Dziś jest to rzecz źródłowa. Do tego dochodzą publikacje książkowe, autorskie Papieża, już bardziej prywatne, jak choćby ostatnia - Pamięć i tożsamość. Jakież tam bogactwo myśli. Długo będziemy do Jego słów powracać, na długo pozostanie On naszym Nauczycielem, szczególnie dla tego pokolenia Polaków, dla tego pokolenia polskich kapłanów. Jan Paweł II pozostaje wśród nas również w milionach zdjęć, będących w posiadaniu prawie każdej polskiej rodziny. To nie tylko Jego fotografie, to fotografie z osobistych spotkań z Nim na Watykanie, podczas Jego licznych pielgrzymek.
Na 75-lecie Niedzieli wydaliśmy album, w którym jest rozdział zatytułowany Niedziela a Ojciec Święty, gdzie przedstawiamy nasze z Nim zdjęcia, teksty o Nim, Jego list nadesłany na nasz jubileusz. W redakcji przygotowaliśmy właśnie piękną wystawę, zawierającą okładki naszego tygodnika z 25 lat pontyfikatu Jana Pawła II, na których widnieje postać Papieża. Nie możemy zapomnieć, że Niedzielę łączyły z Janem Pawłem II relacje szczególne. Papież czytał i znał nasz tygodnik - miałem tego dowody, zawsze zresztą otrzymywał Niedzielę na swój adres. Podczas pielgrzymek do Rzymu zawsze byliśmy gośćmi Ojca Świętego, zawsze była możliwość audiencji dla naszego zespołu. Odnotowywało to L’Osservatore Romano. Ojciec Święty pozdrawiał nas na Placu św. Piotra podczas audiencji środowych czy modlitwy Regina Coeli. Miałem także okazję kilkakrotnie być osobiście u Ojca Świętego. Dzisiaj wszystko to pozostaje jako cenna pamiątka; chwile wzruszeń, które się nie powtórzą, niepowtarzalny różaniec, który Jan Paweł II wręczał osobiście każdemu podczas spotkań...
Winniśmy Janowi Pawłowi II pamięć i serdeczną modlitwę, ale przed wszystkim pracę nad sobą, by to, czego nas z takim przekonaniem nauczał, zaowocowało pięknymi ludźmi i dojrzałym chrześcijaństwem.

*

Biblioteka Niedzieli wydała w ostatnich dniach książkę Piotra Nowaka pt. Jak wybierano papieży. Konklawe. Mówi ona o historii wyborów znaczących w życiu Kościoła papieży - od Piotra Apostoła do Jana Pawła II. Zawiera też ważny dokument: konstytucję apostolską Jana Pawła II Universi Dominici Gregis - o wakacie Stolicy Apostolskiej i wyborze Biskupa Rzymu. Dokument określa zasady, jakimi Kolegium Kardynalskie kieruje się podczas konklawe. Autor książki wymienia sobory powszechne, zamieszcza chronologiczny wykaz papieży, także antypapieży, którzy również stali na czele Kościoła. Zamieszcza też skład Kolegium Kardynalskiego na obecnym konklawe.
Niektóre media podają, że Jan Paweł II jest 262. papieżem, jednak inne umieszczają go pod liczbą 264. Skąd się bierze taka informacja? Otóż, niektórzy papieże ustępowali, lecz potem znów wstępowali na tron papieski. Watykański katalog Annuario Pontificio, wydawany przez Stolicę Apostolską rokrocznie, wymienia papieży z nazwiska, ale nie podaje ich kolejnych liczb. W akcie notarialnym Rogito, umieszczonym w trumnie z ciałem Ojca Świętego, zaznaczono, że Jan Paweł II był 264. papieżem.
Książka jest też pewną ciekawostką, która może jednak poszerzyć naszą znajomość struktur i zasad funkcjonowania Kościoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę bp. Andrzeja Przybylskiego: Czwarta Niedziela Wielkanocna

2025-05-09 12:04
Bp Andrzej Przybylski

BP KEP

Bp Andrzej Przybylski

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Krótka modlitwa za papieża Leona XIV

2025-05-09 09:56

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Więcej ...

Pasterz na trudne czasy

2025-05-11 22:56
Ks. Michał Rapacz, 1904-46

Archiwum parafialne sanktuarium Matki Bożej w Płokach

Ks. Michał Rapacz, 1904-46

15 czerwca minie rok od beatyfikacji bł. ks. Michała Rapacza. 12 maja natomiast przypada 79. rocznica jego męczeńskiej śmierci

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Papież Leon XIV na archiwalnych fotografiach. Jak...

Leon XIV

Papież Leon XIV na archiwalnych fotografiach. Jak...

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim

Leon XIV

Papież ponownie otworzył apartament w Pałacu Apostolskim

Leon XIV podczas modlitwy Regina Caeli do młodych: Nie...

Leon XIV

Leon XIV podczas modlitwy Regina Caeli do młodych: Nie...

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża