Reklama

Częstochowa żegna Ojca Świętego

Papieski tron na Jasnej Górze symbol obecności Jana Pawła II w naszych sercach

Mira Bodak

Papieski tron na Jasnej Górze symbol obecności Jana Pawła II w naszych sercach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień 8 kwietnia 2005 r. - ostatni etap przejścia „z życia do Życia” Ojca Świętego Jana Pawła II, największego Polaka ostatnich stuleci, świętego, pięknego Człowieka, który szczególnie wpisał się w pamięć i serca Polaków.
W tym wolnym od pracy i nauki dniu częstochowianie zmierzali w jednym kierunku - na Jasną Górę. Tysiące mieszkańców naszego miasta oraz pielgrzymów (w sumie ok. 200 tys. osób) wypełniło jasnogórskie błonia. Już od wczesnych godzin rannych pod jasnogórskim Szczytem licznie gromadzili się młodzi, starsi, rodziny z małymi dziećmi. Niektórzy całą noc towarzyszyli zmarłemu Ojcu Świętemu pod
Szczytem lub w Sanktuarium. Przyszli na Jasną Górę, bo chcieli we wspólnocie, w umiłowanym Sanktuarium Ojca Świętego przeżyć ten ostatni etap Jego ziemskiej pielgrzymki.
O charakterze dnia przypominał też symboliczny wystrój ołtarza jasnogórskiego Szczytu: spowity czarną wstęgą kiru, z tronem papieskim, na którym leżała wiązanka purpurowych róż. To bolesne wydarzenie wpisało się również w jubileusz 350. rocznicy obrony Jasnej Góry.
Godzinę pogrzebu Ojca Świętego poprzedziła wspólna modlitwa na placu. Punktualnie o godz. 10.00 rozdzwoniły się dzwony, zawyły syreny, zabrzmiały klaksony, oznajmiając o wydarzeniu, które zmienia oblicze świata, Polski, oblicze Częstochowy. Opustoszały ulice. Na placu jasnogórskim zaległa cisza, modlitewna zaduma; pojawiły się łzy wzruszenia, niewypowiedzianego bólu... Odszedł od nas Ojciec, Pasterz Dobry. Zgromadzeni przed telebimami ustawionymi na jasnogórskich wałach, mogliśmy „przenieść się” do Watykanu. Chociaż wszyscy mieli wrażenie, że to Watykan „przybył” na Jasną Górę i Wierny Syn narodu polskiego żegna się z Matką i Królową.
Cały ten dzień wypełniony był modlitwą. Po transmisji o godz. 15.00 częstochowianie uczestniczyli w Drodze Krzyżowej. Modlitwa różańcowa za duszę Ojca Świętego Jana Pawła II poprzedziła też Mszę św. o godz. 18.30, która na Jasnej Górze zawsze była sprawowana w intencji Papieża. Wśród rzeszy uczestniczących w Liturgii obecni byli m.in. kapłani, alumni częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, Niższego Seminarium, wspólnoty zakonne,
Rycerze Jasnogórskiej Bogurodzicy. Mszy św. przewodniczył bp Antoni Długosz. W wygłoszonej homilii Ksiądz Biskup dokonał syntezy pontyfikatu Jana Pawła II. Podkreślił bardzo ważny aspekt, jakim była Jego maryjność: „Słowa: «Cały Twój, Maryjo!» Ojciec Święty realizował przez całe życie. W tych słowach Papież podejmuje testament Jezusa z krzyża. Matka Jezusa jest naszą Matką. (...) Ojciec Święty podkreślał, że nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było Sanktuarium na Jasnej Górze. To zachęta dla każdego z nas. Jan Paweł II wskazał nam, abyśmy i my uczynili Matkę Bożą towarzyszką naszego życia”. Ksiądz Biskup zachęcał, aby zebranym towarzyszyły na co dzień słowa: „Kocham Kościół, który jest drogą zbawienia, i kocham Ojca Świętego (…)”. Liturgię zakończył Apel Jasnogórski Wierni długo jeszcze przebywali w sanktuarium na modlitwie, składali ostatnie wpisy do księgi kondolencyjnej, zapalali świece przy pomniku Ojca Świętego - po prostu byli z Ojcem.
Niech trwa nieustanne dziękczynienie za to, że dane nam było żyć w czasach Jana Pawła II, który przemieniał oblicze tego świata miłością i nadzieją. Całe jego dziedzictwo niech stanie się wielkim wyzwaniem i zobowiązaniem dla nas, Polaków. Prośmy Boga przez orędownictwo Jasnogórskiej Matki i Królowej Kościoła świętego, a także przez pośrednictwo naszego Ojca Świętego, o światło Ducha Świętego dla Kolegium Kardynałów na czas konklawe - o dobry wybór nowego papieża.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Karol Porwich/Niedziela

Obchodząc to wspomnienie przypomnijmy sobie, że wiara musi powinna przerodzić się w czyn. Jednak człowiek wierzący nie modli się jedynie ustami. Modli się także dobrem, które spełnia, niosąc pomoc potrzebującym; modli się także odpowiedzialnością za najbliższych.

Więcej ...

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na Powązkach Wojskowych

2024-05-23 14:34

PAP/Szymon Pulcyn

Zofia Czekalska ps. Sosenka, powstańcza łączniczka w zgrupowaniu "Chrobry II", sanitariuszka spoczęła w czwartek na Powązkach Wojskowych. Zmarła 14 maja w wieku 100 lat. Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pogrzeb poprzedziła msza żałobna w bazylice Świętego Krzyża.

Więcej ...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to przekazał

2024-05-24 09:48
Ks. Michał Olszewski SCJ

Robert Krawczyk

Ks. Michał Olszewski SCJ

Właśnie przed chwilą zakończyłem "widzenie adwokackie" z aresztowanym ks. Michałem, który dzisiaj obchodzi 15. rocznicę swoich święceń kapłańskich (akurat w Kościele dzisiaj wspominamy Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana) - pisze na swoim profilu na portalu X mec. Krzysztof Wąsowski, obrońca ks. Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Warszawa: Zofia Czekalska

Wiadomości

Warszawa: Zofia Czekalska "Sosenka" spoczęła na...

Watykan: Polski ksiądz zastrzelony przez...

Kościół

Watykan: Polski ksiądz zastrzelony przez...

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Wiadomości

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...