Już po raz piąty 19 marca br. w Zespole Szkół w Szczekocinach odbył się Turniej Jednego Wiersza o Laur Wespazjana Kochowskiego, poety baroku, który w 1663 r. przeniósł się z rodzinnego Gaju u podnóża Gór Świętokrzyskich do Goleniów, niedaleko Szczekocin.
Pomysłodawcą konkursu jest Antoni Moś - nauczyciel języka polskiego w Zespole Szkół w Szczekocinach, którego w organizacji wspierają dyrekcja i nauczyciele tej szkoły. Dobrym akcentem tegorocznego 5-lecia konkursu było wydanie przez Urząd Miasta i Gminy w Szczekocinach tomiku wierszy, które zostały nagrodzone w latach 2001-05. Uczestnicy, jurorzy, zaproszeni goście otrzymali na pamiątkę owo wydanie.
Jak wynika z informacji głównego organizatora Antoniego Mosia, w tym roku zgłoszonych zostało 181 wierszy autorów z powiatów: zawierciańskiego, częstochowskiego, włoszczowskiego, jędrzejowskiego, w kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie, dorośli. Systematycznie w zrasta liczba uczestników. W pierwszej edycji wzięło udział 19 osób, w drugiej - 46, trzeciej - 88, czwartej - 168.
Wiersze oceniali historycy literatury: dr Edward Łągiewka z Akademii im. J. Długosza w Częstochowie, ks. dr Zbigniew Trzaskowski z Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, lokalni poeci, a także nauczyciele-poloniści i miłośnicy poezji. Podsumowania konkursu dokonał juror Maciej Równicki - nauczyciel-polonista z gimnazjum w Sędziszowie. Ks. prof. Zbigniew Trzaskowski funduje rokrocznie kilkadziesiąt książek dla poetów biorących udział w turnieju. W liście do uczestników pisze m. in.: „... twierdzę, że poezja w wielkim stopniu łagodzi obyczaje. Uszlachetnia życie, kieruje je na inne tory. Upiększa i wzbogaca wnętrze człowieka. Kto czyta poezję, raczej nie chwyci za kij bejsbolowy. Jako twórcy i czytelnicy poezji, jesteście więc bogaci we wrażliwość na świat, który was otacza oraz na innych ludzi”.
Zwycięzcy i autorzy najlepszych wierszy to: w kategorii szkoły podstawowe Hania Michalczyk z Goleniów za wiersz Moje marzenia, gdzie na zakończenie czytamy:... więc jeśli masz coś do spełnienia, to pokochaj swoje marzenia. Wśród gimnazjalistów I miejsce zdobył wiersz o tematyce regionalnej Moja mała ojczyzna Mateusza Porębskiego z Sędziszowa. Monika Cecugiewicz z II LO w Zawierciu - I miejsce za wiersz pt. Poeci w kategorii szkoły średnie, wśród dorosłych najlepszy wiersz pt. Ksienia Sierpecka napisał Erazm Stefanowski z Augustowa.
Fundatorami nagród byli Urząd Marszałkowski w Katowicach, Urząd Miasta i Gminy w Szczekocinach, Zespół Szkół, Samorząd Uczniowski, Biblioteka Miejska, Młodzieżowa Rada Miasta i Gminy, Spółdzielnia Uczniowska przy Zespole Szkół. Były też indywidualne nagrody jurorów. Towarzystwo Kulturalne im. T. Kościuszki w Szczekocinach obdarowało Kroniką Szczekocin - zbiorem kilkanastu wierszy nawiązujących do tematyki regionalnej. Tu nagrodę otrzymała Stefania Głodkowska z Radkowa za wiersz Oblicze wsi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu