Reklama

XIV Legnickie Wieczory Organowe

Niedziela legnicka 17/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Międzynarodowy festiwal organowy pod nazwą „Legnickie Wieczory Organowe” organizowany jest od 1992 r. Pierwszy recital odbył się w czerwcu 1992 r. w ramach obchodów Dni Legnicy. Miał miejsce w katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w której wtedy właśnie zakończono remont kapitalny zabytkowych organów. Wykonawcą recitalu był znany warszawski organista i kompozytor Stanisław Moryto. Po koncercie, ciepło przyjętym przez legnicką publiczność, stało się wiadome, że pomysł wart jest kontynuacji. W 1992 r. za pulpitem organów zasiedli jeszcze: Jerzy Kukla, Leszek Werner i Andrzej Chorosiński, który przyjął kierownictwo artystyczne festiwalu. Następny rok przyniósł już pełny cykl koncertowy, trwający od kwietnia do października. W kolejnych latach organy rozbrzmiewały w połączeniu z trąbką, fletnią Pana, rogiem alpejskim czy wreszcie głosem ludzkim. Ta poszerzona formuła umożliwiła prezentację interesującego repertuaru i podniosła atrakcyjność koncertów. Nadzwyczaj egzotycznie zabrzmiały w katedrze tradycyjne instrumenty hinduskie: sarod, tabla, tanpura. Ten koncert wprowadził słuchaczy w odległy świat kultury Dalekiego Wschodu.
Od 1997 r. dodatkowym atutem festiwalu stały się koncerty zespołów chóralnych z Niemiec i USA. W dalszym ciągu jednak podstawą repertuaru pozostała muzyka organowa. Na przestrzeni kilkunastu lat w legnickiej katedrze zaprezentowało się wielu wybitnych artystów z różnych krajów (m. in. z Niemiec, Austrii, Danii, Finlandii, Francji, Włoch, Litwy, Kanady i USA). Program koncertów obejmował zarówno utwory muzyki dawnej, jak i klasyczne dzieła autorstwa Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna, Césara Francka, Ferenca Liszta, Wolfganga Amadeusa Mozarta. Czasem pojawiały się także kompozycje współczesne Tadeusza Paciorkiewicza, Mariana Sawy czy Stanisława Moryto. Od kilku lat kolejne edycje festiwalu kończą wykonania wielkich form oratoryjnych, które stają się okazją do współpracy niemieckich chórów, polskich orkiestr i międzynarodowej stawki solistów. Wśród nich niewątpliwie warto wymienić Wielką Mszę h-moll Johanna Sebastiana Bacha, wykonaną pod kierunkiem Matthiasa Janza, Missa Solemnis Ludwiga van Beethovena pod dyrekcją Ulricha Grossera, bijące rekordy popularności Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta pod kierunkiem Bernharda Buttmanna, a także Requiem Giuseppe Verdiego poprowadzone przez Matthiasa Janza. Taka różnorodność propozycji repertuarowych zdecydowanie dodaje atrakcyjności koncertom.
XIV edycję Legnickich Wieczorów Organowych zainauguruje Bartosz Jakubczak 26 kwietnia 2005 r. o godz. 19.15.
W 2001 r. uzyskał dyplom w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego. Studiował w Londynie. Jest laureatem wielu nagród muzycznych. Występował na wielu znaczących festiwalach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Szwajcarii, Węgrzech i oczywiście w Polsce. Obecnie pełni funkcję asystenta w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Chorosińskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

Więcej ...

Animatorzy i liderzy Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze

2024-05-18 09:30

materiał parsowy

W piątek, 17 maja 2024 roku, odbyło się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne i formacyjne liderów i animatorów Odnowy w Duchu Świętym w Polsce. Było to przygotowanie do sobotniego Ogólnopolskiego Czuwania Odnowy na Jasnej Górze.

Więcej ...

Jak będzie przebiegał Synod Archidiecezji Wrocławskiej?

2024-05-18 14:02
Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Dla wiernych Archidiecezji Wrocławskiej nadchodzi okazja, aby mieć wpływ na kształt lokalnego Kościoła. 19 maja rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej i jest do niego zaproszony każdy, komu leży na sercu dobro Kościoła. Spotkania presynodalne pokazały, że potencjał zarówno wśród świeckich jak i duchownych do wzajemnej współpracy jest, a rozpoczynający się synod ma stać się wzmocnieniem tej więzi i nadaniem kierunku, którym chce prowadzić Kościół wrocławski Duch Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów