Reklama

W hołdzie Janowi Pawłowi II

Taki święty, taki zwyczajny, taki nasz

Niedziela lubelska 17/2005

W sobotę 9 kwietnia plac Zamkowy w Lublinie znów wypełniły tysiące osób. To pokolenie Jana Pawła II żegnało swojego Mistrza i Przyjaciela, dziękując Bogu za dar Jego życia. Młodzi, chociaż utrudzeni codziennym pielgrzymowaniem do czterech stacji - miejsc, które Ojciec Święty odwiedził podczas pielgrzymki w 1987 r. (Majdanek, archikatedra, Katolicki Uniwersytet Lubelski i kościół Świętej Rodziny na Czubach) - nie okazywali znużenia. Napełnieni nową nadzieją zgromadzili się, by okazać swoją miłość do Papieża Polaka oraz by Lublinowi, diecezji i całemu światu pokazać, że wiara czyni cuda.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O godz. 18.00 rozpoczęła się Msza św. na zakończenie szczególnego „papieskiego” tygodnia. Przewodniczył jej abp Józef Życiński w asyście bp. Artura Mizińskiego i wielu kapłanów, wśród których obecni byli duszpasterze młodzieży wraz z inicjatorem czuwań, ks. Mieczysławem Puzewiczem. „Oczekuję od was, że zjednoczeni w Wieczerniku zbudujecie wspólnotę, która będzie przedłużeniem głosu Ojca Świętego i Jego życia” - apelował Metropolita Lubelski. W homilii Ksiądz Arcybiskup nawiązał do pogrzebu Ojca Świętego, na gorąco dzieląc się wrażeniami: „Najbardziej utkwił mi w pamięci moment, kiedy szambelani wnosili trumnę do bazyliki, obrócili się, zatrzymali i unieśli trumnę ku górze. Jan Paweł II obejmował spojrzeniem cały plac. To był ostatni symboliczny gest, wyrażający więź między nami a Papieżem. Aby przekuć ten symbol na język codzienności, wy musicie być cedrami Bożymi” - mówił Metropolita. Cedr jest drzewem szlachetnym, wiecznie zielonym, wydzielającym aromatyczne olejki. W nawiązaniu do tej symboliki, abp Życiński wzywał, by młodzi w codziennym życiu, w którym dominuje szarość, zmęczenie i rozczarowanie, „zatrzymali zieleń i wnosili w życie aromat olejków”. Ksiądz Arcybiskup prosił też o wiarę „w cud papieskiego oddziaływania”, wszak „Jan Paweł II będzie towarzyszył naszym krokom, a Jego działania mogą być teraz jeszcze bardziej skuteczne i mocniejsze”. Na dowód tych słów przytoczył przykład pojednania przedstawicieli władz zwaśnionych krajów, którzy w dzień pogrzebu Papieża przekazali sobie znak pokoju.
W szczególny sposób Arcybiskup dziękował całej społeczności Lublina za udział w papieskich marszach. „Dziękuję za zapał, który był silniejszy od bólu. Za to, że trwaliście i modliliście się mimo bólu rozłąki. Wierzę w was i czekam na świadectwo wartości, które nas zespala. Siłą chrześcijaństwa jest język miłości i uśmiechu. Nigdy nie mówcie innymi językami”. Metropolita Lubelski zwrócił się z apelem, by nie zaprzepaścić dziedzictwa Ojca Świętego, ale zgłębiać je i żyć nim na co dzień. Podkreślał, że „podejmować papieskie przesłanie to »pamiętać«: organizować konwersatoria i grupy spotkań, wracać do treści nauczania Jana Pawła II, by potwierdzać tożsamość życiem, wyobraźnią miłosierdzia, stylem papieskiego szacunku dla człowieka i jego godności, budowaniem kultury życia, składaniem daru z siebie”.
16. dzień każdego miesiąca w parafiach naszej archidiecezji ma stać się dniem modlitwy za Jana Pawła II i rozważania Jego nauki.
Po Mszy św. młodzi pozostali na placu, by wspólnie słuchać słów Ojca Świętego i modlić się. Trzepot flag w narodowych i papieskich barwach oraz transparentów z napisami: „Święty od zaraz”, „Taki święty, taki zwyczajny, taki nasz” przerywał głos Jana Pawła II i lektorów czytających jego orędzia oraz śpiew pieśni uwielbienia, prowadzony przez chór „Gospel Rain”. Był to także czas spontanicznego dzielenia się młodych doświadczeniem obecności Ojca Świętego i przeżywania minionych dni żałoby, ale przede wszystkim wdzięczności. Spotkanie zakończyło się Apelem Jasnogórskim, po którym w blasku tysięcy zapalonych świec - niczym barka - popłynęła pieśń już na zawsze przywołująca osobę Jana Pawła II: „Pan kiedyś stanął nad brzegiem...”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja warszawska: Pierwsza parafia, której patronuje bł. Stefan Wyszyński

2024-05-24 09:30

Karol Porwich/Niedziela

Pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii bł. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Szeligach będzie ks. Tomasz Paśko.

Więcej ...

Wspomożycielka

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Więcej ...

44. Pielgrzymka Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” na Jasną Górę

2024-05-24 20:55

BPJG

Rocznica śmierci bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego co roku jest także czasem pielgrzymowania całego środowiska Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” na Jasną Górę. W tym roku będzie to też okazja do szczególnej modlitwy o miłość społeczną i świadomość, że „nasze życie jest tyle warte, ile jest w nim miłości”. Uczestnicy dziękować będą za otrzymane łaski i prosić o błogosławione owoce peregrynacji Obrazu Jezusa Miłosiernego, która trwa w ich środowisku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Wiara

Jezu, pomóż mi nieść mój krzyż

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania