Reklama

Ostatnie pożegnanie Papieża Jana Pawła II w diecezji łowickiej

Niedziela łowicka 17/2005

W dniach, gdy żegnaliśmy naszego ukochanego Ojca Świętego, w każdym kościele w całej Polsce odbywały się Msze św. i nabożeństwa w Jego intencji. Wierni przychodzili nie tylko na wspólne liturgie, ale z potrzeby serca, by choć przez chwilę oddać się zadumie. Wewnętrzną przemianę Polaków widzieliśmy w całej ojczyźnie. Także we wszystkich parafiach naszej diecezji odbywały się nabożeństwa, czuwania, Msze św. za Jana Pawła II. W większych miastach przybierały one charakter masowych manifestacji religijnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Łowiczu

Reklama

W Łowiczu w czwartkowy wieczór 7 kwietnia br. odbył się Biały Marsz Wdzięczności Janowi Pawłowi II. O godz. 19.00 kilka tysięcy ludzi zebrało się pod pomnikiem Jana Pawła II, prawie każdy ze zniczem w ręku, by następnie w ciszy przejść ulicami miasta pod Szkołę Podstawową nr 7, przy której znajduje się obelisk, upamiętniający historyczną papieską celebrę z 14 czerwca 1999 r. Po zakończonym marszu uczestnicy ustawiali znicze na długości całej ulicy Jana Pawła II.
Następnego dnia, 8 kwietnia o godz. 8.00, na Starym Rynku w Łowiczu, przy specjalnie zbudowanym ołtarzu polowym obok papieskiego pomnika odbyła się pożegnalna Msza św. za Ojca Świętego. Przewodniczył jej bp Józef Zawitkowski, a w koncelebrze stanęło 18 kapłanów. Rzesze łowiczan i mieszkańców okolic zdążały do centrum miasta już przed godz. 8.00. Tego dnia handlowcy zamknęli sklepy, aby nic nie zakłócało przebiegu spotkania eucharystycznego. Na to modlitewne spotkanie przybyli przedstawiciele władz samorządowych: miejskich i powiatowych, posłowie pochodzący z rejonu łowickiego, przedstawiciele służb mundurowych: policjanci, strażacy, wojskowi, młodzi z ZHP. Wszystkie instytucje Łowicza wystawiły swoje poczty sztandarowe. W modlitwie swoją oprawą muzyczną pomagała wiernym Orkiestra Strażacka z Bełchowa.
Po pozdrowieniu liturgicznym głos zabrał burmistrz Łowicza Ryszard Budzałek, który powiedział m.in.: „Gromadząc się na sprawowaniu ofiary Mszy św., żegnamy dziś nie tylko Ojca Świętego Jana Pawła II, ale również Honorowego Obywatela Łowicza. (...) Wiemy, Ojcze Święty, że nie słów od nas oczekujesz. Wiemy, że podziękować Ci za wszystko, co dla nas zrobiłeś, możemy naszym dobrym życiem według nauki, którą pozostawiłeś. Dlatego dziś, gdy odszedłeś do Ojca w niebie, prosimy Cię szczególnie, pomóż nam żyć mądrością i dobrocią, jaką Ty zawsze nas otaczałeś. Uproś u Matki Najświętszej dla nas i dla wszystkich pokoleń Polaków dar łaski podążania Twoimi śladami. Oby nasza duma z tego, że Polska wydała tak wielkiego Człowieka, zmieniła się w codzienną, ofiarną służbę tym, którzy tego potrzebują”.
W homilii bp Zawitkowski nawiązał do powołania św. Piotra na Księcia Apostołów oraz roli i misji każdego Jego następcy. W poetyckich sformułowaniach odwoływał się również do pewnych epizodów z pontyfikatu Jana Pawła II. „Przyszedł czas - mówił Ksiądz Biskup - kiedy wszystkie miejsca, na których stanął Ojciec Święty, będą całowane przez ludzi. Tędy szedł Człowiek, który kochał i który przeszedł przez ziemię, wszystkim dobrze czyniąc. (…) On nie ominął nikogo; dziecka nie ominął. Podnosił je wysoko, tak jak Ojciec Niebieski. Nie ominął chorego - przytulił, dotknął, otarł łzy. (...) A potem, przed Bożym Miłosierdziem, o 21.37 skończyło się. Zostaliśmy sierotami. Co teraz? Czytajcie testament. I ten napisany własny ręką i po polsku, i ten, który został nam w książkach. (...) Nie zapomnijcie. Zachowajcie swoją tożsamość. (…) Dziś, kiedy brakuje nam Ojca, trzeba uczynić nie tylko chwilowe wzruszenie, trzeba uczynić mocne postanowienie”.
To było wielkie przeżycie duchowe. Jeden z kapłanów powiedział mi później: „Gdy rozdawałem Komunię św. pośród tłumu wiernych, widziałem niezwykłe skupienie. Podchodziło bardzo dużo młodych ludzi. A ja myślałem sobie: Niech Chrystus Was prowadzi, niech daje Wam moc do wierności Bogu na młodzieńczych drogach. Przecież oni sami przyszli do Chrystusa, nikt ich nie zachęcał. Na miłość Papieża odpowiedzieli miłością. Widziałem, jak spełniają się słowa Jana Pawła II z Jego testamentu: „Przyjmując już teraz tę śmierć, ufam, (…) że uczyni ją pożyteczną dla tej największej sprawy, której staram się służyć: dla zbawienia ludzi, dla ocalenia rodziny ludzkiej”.

W Sochaczewie

Także mieszkańcy Sochaczewa uroczyście żegnali Ojca Świętego. Uczynili to we wtorek, 5 kwietnia. Tego dnia o godz. 19.00 w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się wspólna sesja trzech Rad: Gminy, Miasta i Powiatu Sochaczewskiego, poświęcona pamięci Jana Pawła II. Po sesji, w kościele św. Wawrzyńca celebrowana była Msza św. żałobna, w której wzięło udział ok. 10 tys. wiernych. Kościół, skwer im. Jana Pawła II oraz parking na pl. Kościuszki były wypełnione skupionymi, milczącymi ludźmi. Mszę św. odprawili wspólnie proboszczowie sochaczewskich parafii: ks. Piotr Żądło, ks. kan. Antoni Jaszczołt i ks. kan. Jan Kaczmarczyk.
W połowie nabożeństwa do wiernych dołączył ordynariusz diecezji łowickiej bp Andrzej F. Dziuba, który uczestniczył wcześniej w narodowej Mszy św. żałobnej w Warszawie. W swoim słowie Ksiądz Biskup nawoływał, aby nie rozpaczać po stracie Ojca Świętego, bo On nadal jest wśród nas. Podkreślił, że mamy w niebie wspaniałego Przyjaciela, słuchającego wszystkich naszych modlitw, proszącego Boga o łaski dla całego narodu polskiego. Nabożeństwo uświetniły: Chór Nauczycielski, Towarzystwo Śpiewacze Ziemi Sochaczewskiej, Orkiestra Państwowej Szkoły Muzycznej. Przybyły też liczne poczty sztandarowe, wojsko oraz harcerze. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Jana Pawła II oraz wspólną modlitwą i odśpiewaniem Barki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Łęczycy

Reklama

W hołdzie Ojcu Świętemu, 7 kwietnia o godz. 11.00, z Rynku Starego Miasta w Łęczycy wyruszył Biały Marsz łęczycan do archikolegiaty w pobliskim Tumie, w której Papież Jan Paweł II jako kard. Karol Wojtyła gościł 11 czerwca 1967 r. W marszu wzięło udział kilkuset mieszkańców ziemi łęczyckiej. Jego uwieńczeniem była uroczysta Msza św., sprawowana w intencji zmarłego Papieża Jana Pawła II.
Następnego dnia, w piątek o godz. 20.00, na pl. T. Kościuszki zgromadziło się kilka tysięcy mieszkańców Łęczycy, którzy w modlitewnym spotkaniu uczestniczyli w kolejnej Mszy św. w intencji Papieża Jana Pawła II. Uroczystej koncelebrze przewodniczył miejscowy dziekan ks. kan. Zbigniew Łuczak.

W Kutnie

Mieszkańcy Kutna pożegnali Jana Pawła II w czwartek, 7 kwietnia. Tego dnia o godz. 18.00 na pl. J. Piłsudskiego uroczystej Mszy św. w intencji Jana Pawła II przewodniczył bp Józef Zawitkowski. Uczestniczyło w niej kilkanaście tysięcy wiernych. Również i tutaj, w ciszy, skupieniu i modlitwie, mieszkańcy naszego miasta złożyli hołd swojemu ukochanemu Papieżowi. Do Komunii św. przystąpiło tego dnia ponad 8 tys. osób! Uroczysta celebra została poprzedzona Białym Marszem dla Ojca Świętego oraz specjalną sesją Rady Miasta Kutna. Jak podkreślają mieszkańcy miasta, jeszcze nigdy Kutno nie było tak solidarne i zjednoczone.

W Rawie Mazowieckiej

Mieszkańcy Rawy Mazowieckiej także oddali hołd Janowi Pawłowi II w uroczystej Liturgii. W środę, 6 kwietnia o godz. 15.00, miała miejsce uroczysta sesja połączonych Rad Miasta i Powiatu Rawskiego, a następnie, w asyście pocztów sztandarowych miejscowych szkół, straży pożarnej, policji i harcerzy, żałobny pochód przeszedł na pl. J. Piłsudskiego, przed kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie wobec kilku tysięcy zgromadzonych wiernych, o godz. 16.00 odprawiona została Msza św. w intencji Ojca Świętego. Przewodniczył jej bp Józef Zawitkowski, który wygłosił też homilię.

W Żyrardowie

Reklama

Mieszkańcy Żyrardowa pożegnali Ojca Świętego w czwartkowy wieczór, 6 kwietnia, na pl. Jana Pawła II. Przed kościołem parafialnym pw. Matki Bożej Pocieszenia o godz. 19.00 zgromadziło się kilkanaście tysięcy żyrardowian, by uczestniczyć w uroczystej Mszy św., sprawowanej za duszę Papieża. Koncelebrze 15 księży przewodniczył miejscowy dziekan ks. Stanisław Janusz, a homilię wygłosił biskup łowicki Andrzej F. Dziuba.

W Skierniewicach

6 kwietnia biskup łowicki Andrzej F. Dziuba udał się też do Skierniewic, by o godz. 20.00 na pl. Jana Pawła II przed kościołem garnizonowym, wspólnie z kapłanami dekanatów skierniewickich: Świętego Jakuba i Najświętszego Serca Pana Jezusa sprawować Mszę św. żałobną za duszę Ojca Świętego. Uroczysta celebra, która zgromadziła kilkunastotysięczne rzesze wiernych, była dla mieszkańców Skierniewic wielkim i niezapomnianym przeżyciem.
Ksiądz Biskup w kazaniu zaakcentował wyjątkowość tego wieczoru, w którym tak liczna rzesza wiernych prosiła, aby tego nastroju modlitwy i zadumy nad życiem nie zaprzepaścić i nie zmarnować. Następnie nawiązał do pierwszego papieża - św. Piotra który trzykrotnie zaparł się Jezusa, ale też zdecydowanie przytaknął na Jego trzykrotne pytanie: „Czy miłujesz mnie więcej aniżeli ci?” (J 21, 15). W ten sposób św. Piotr rozpoczął listę 264 papieży.
Te same przymioty posiadał nasz rodak - Papież Jan Paweł II, który każdego obdarzał szacunkiem i miłością, nieustannie kierował wyrazy miłości do swojej Ojczyzny, bronił rodziny, troszczył się o pokój i sprawiedliwość, występował przeciwko wojnom i terroryzmowi.
W 1996 r. władze miasta, w odpowiedzi na prośbę Księdza Proboszcza, nadały terenowi przed kościołem garnizonowym imię Jana Pawła II. W ostatnim roku, dzięki inicjatywie duszpasterzy tegoż kościoła i licznym sponsorom, został też postawiony pomnik Papieża. Obecność pomnika i duży plac zadecydowały o wyborze tego miejsca na Mszę św. Na prośbę obecnego Księdza Proboszcza kościoła garnizonowego, pomnik został poświęcony, a obecnie wciąż palą się przy nim znicze - jako wyraz podziękowania dla Tego, którego Bóg podarował nam wszystkim.

Ks. Jan Pietrzyk

Podobne uroczyste, kilkutysięczne zgromadzenia liturgiczne miały miejsce w innych miastach naszej diecezji. Także i w wiejskich parafiach odbywały się okolicznościowe Msze św., gromadzące setki naszych diecezjan. Należy mieć nadzieję, że ta wspomniana solidarność mieszkańców naszych miast i parafii wiejskich przełoży się na czyny, i wszyscy, dzięki niepowtarzalnemu pontyfikatowi Papieża Polaka, staniemy się chociaż trochę lepsi i dojrzalsi. Oby wzruszenie, które ogarnęło wielu Polaków, przemieniło się w ich nawrócenie.
(P. S.)

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

"Extra omnes!". Rozpoczęło się konklawe

2025-05-07 17:51

Vatican Media

O godz. 16:30 w Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją – zgodnie z przepisami – najstarszy precedencją kardynał biskup – Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267. Papieża.

Więcej ...

Watykan: Rozpoczął się obrzęd inauguracji konklawe

2025-05-07 16:35

Vatican Media

W Pałacu Apostolskim rozpoczęła się w środę po południu uroczysta procesja 133 kardynałów elektorów do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie odbędzie się konklawe. Po wejściu do kaplicy kardynałowie składają przysięgę na dochowanie tajemnicy wyboru papieża.

Więcej ...

Prokuratura: życie rannego strażnika uniwersyteckiego nie jest zagrożone

2025-05-08 09:57

PAP/Radek Pietruszka

Życie rannego strażnika uniwersyteckiego nie jest zagrożone - poinformowała w czwartek Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Przekazała, że czynności procesowe z podejrzanym o zabójstwo pracowniczki UW zaplanowano w godzinach popołudniowych w Prokuraturze Rejonowej Śródmieście-Północ.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...