Reklama

Tajemnica kapłaństwa i Eucharystii

Niedziela płocka 17/2005

W Wielki Czwartek Liturgia koncentruje się w sposób szczególny na tajemnicy sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Nawiązuje ona do wydarzeń z Wieczernika, w którym Chrystus, sprawując tradycyjną żydowską ucztę paschalną, nakazał uczniom naśladowanie wypowiadanych przez siebie słów i wykonywanych czynności, w których w sposób bezkrwawy uobecnia się Jego - Arcykapłana - Ofiara dla zbawienia człowieka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskupi jubileusz podczas Mszy św. Krzyżma

Tego dnia z reguły w godzinach przedpołudniowych w kościołach katedralnych biskupi z udziałem prezbiterium diecezjalnego koncelebrują Mszę św. krzyżma. W jej trakcie uroczyście błogosławiony jest olej chorych i olej katechumenów, a także konsekrowany jest olej krzyżma. Wszyscy duchowni zaś odnawiają przyrzeczenia kapłańskie, złożone niegdyś podczas święceń.
Dla kapłanów diecezji płockiej Msza św. krzyżma stanowiła też okazję do świętowania jubileuszu 40-lecia święceń kapłańskich i jednocześnie 20. rocznicę przyjęcia sakry biskupiej przez Biskupa Romana.
Porannej koncelebrze z udziałem Biskupa Romana i licznych kapłanów naszej diecezji przewodniczył biskup płocki Stanisław Wielgus. W swojej homilii Pasterz diecezji powiedział m.in.: „My, kapłani początku trzeciego tysiąclecia ery chrześcijańskiej, mamy obowiązek czynnego udziału w budowaniu lepszego, bliższego Bogu świata w tym miejscu, w którym postawiła nas Opatrzność. Nie przerażajmy się ogromem problemów i zagrożeń wyłaniających się przed współczesnym chrześcijaństwem i współczesnym kapłanem.
(...) To prawda, że jesteśmy słabi i grzeszni. Ale przecież nigdy nie jesteśmy sami. Z nami zawsze jest Chrystus. Jest realnie i osobowo w Eucharystii, która za sprawą naszej transcendentnej wprost kapłańskiej władzy pojawia się na naszych ołtarzach. Jest w tabernakulach naszych kościołów. Jest z nami, gdy się modlimy. Gdy cierpimy. Gdy pomagamy potrzebującemu człowiekowi. Z Nim, z Chrystusem, spotykamy się w Piśmie Świętym i w każdym naszym bliźnim. Chrystus jest z nami w każdej chwili naszego życia i właśnie On potrafi to, co małe, co niepozorne zwielokrotnić, uczynić potężnym; tak jak cudownie rozmnożył chleb i ryby”.
Biskup Płocki w swojej homilii wyraził także szczególną wdzięczność za dar kapłaństwa Biskupa Romana: „Dziękując Bogu ze wzruszeniem i wielką wdzięcznością za własne kapłaństwo, my, płoccy kapłani, pragniemy dziś do naszych osobistych intencji dołączyć szczególne podziękowanie Bogu za wielki dar, jakim dla Kościoła płockiego jest kapłaństwo bp. Romana Marcinkowskiego. Jednocześnie prosić będziemy naszego Ojca Niebieskiego o nieustające błogosławieństwo na każdy dzień życia i pracy dla naszego Jubilata” - powiedział Biskup Stanisław.
Jubilatowi w imieniu Biskupa Płockiego i całego duchowieństwa naszej diecezji życzenia złożył wikariusz biskupi ds. formacji kleru ks. Henryk Seweryniak, przypominając, iż minione 20 lat w życiu płockiego Kościoła obfitowało w ważne wydarzenia, w tym pielgrzymkę Ojca Świętego do Płocka i kanonizacja s. Faustyny, beatyfikację abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego oraz nominację i konsekrację dla naszej diecezji nowego pasterza - Biskupa Stanisława.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej

Wieczornej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej przewodniczył Biskup Stanisław, zaś homilię wygłosił Biskup Roman. „Ten wieczór jest pełen zadumy i refleksji nad tym, co wydarzyło się w Wieczerniku - mówił Kaznodzieja. - Choć minęło tyle wieków, tamten wieczór trwa w tajemnicach kapłaństwa i Eucharystii. Po 2 tys. lat Jezus jest wciąż ten sam, wciąż ukryty w białym chlebie i kroplach wina. Czy zastanawiamy się nad tą prawdą? A co by się stało, gdyby Chrystus nie czekał na nas w tabernakulach, gdyby zamknięto kościoły? Jak bylibyśmy zubożeni, bez nadziei, zdani na siebie? Jak wielu ludzi byłoby jeszcze bardziej samotnych niż są? Gdyby zgasły wieczne lampki, zgasłaby wówczas miłość”.
Biskup Roman podkreślił też, że Eucharystia jest tajemnicą obecności Jezusa. „Nie ma na tym świecie większej bliskości Boga z człowiekiem nad tę, która jest w Eucharystii - mówił. - Przeżywając tegoroczny Wielki Czwartek w Roku Eucharystii, chcemy wyrazić Jezusowi dziękczynienie za Jego wieloraką obecność pośród nas”.
Obrzędem znamiennym dla Mszy św. Wieczerzy Pańskiej jest mandatum, czyli obrzęd obmycia nóg. Ryt ten nawiązuje do gestu Jezusa, umywającego nogi Apostołom podczas Ostatniej Wieczerzy i wzywającego ich do naśladowania. W trakcie liturgii w płockiej katedrze bp Stanisław Wielgus umył nogi dwunastu klerykom płockiego seminarium.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

RED

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

Nawrocki ws. kawalerki w Gdańsku: zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne

2025-05-07 15:40

PAP/Szymon Pulcyn

Karol Nawrocki przekazał, że razem z żoną Martą podjął decyzję, by przekazać kawalerkę w Gdańsku na cele charytatywne. Zdaniem popieranego przez PiS kandydata na prezydenta wątpliwości ws. mieszkania "mają ci, którzy nie potrafią sobie wyobrazić, że można pomagać drugiemu człowiekowi bezinteresownie".

Więcej ...

Co oznaczają łacińskie sformułowania używane podczas konklawe?

2025-05-08 16:22

Vatican Media

Od wejścia do Kaplicy Sykstyńskiej po ogłoszenie wyboru z Loggii Błogosławieństw – to język łaciński od wieków wyznacza decydujące momenty wyboru papieża. Jednak w przypadku „imienia papieskiego” nie ma jednej ustalonej formy użycia tego języka

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...