„Tu czujemy bliskość Jego ducha, bo jest to miejsce ubogacone obecnością, modlitwą i nauczaniem Jana Pawła II” - mówił bp Andrzej Dzięga we wstępie do Mszy św. na zakończenie diecezjalnych dni żałoby w niedzielę 10 kwietnia 2005 r. Pomimo niesprzyjającej pogody na sandomierskiej Skarpie zgromadziło się kilka tysięcy wiernych. Przybyli z całej diecezji. W ten sposób Kościół sandomierski dał wyraz swojej wdzięczności Bogu za osobę i dzieło Jana Pawła II.
W darach ofiarnych wierni składali trud modlitwy podjętej w dniach choroby Papieża, a następnie pośmiertnej żałoby kościelnej i narodowej. Sandomierskie spotkanie było jednym z wielu, podczas których wierni gromadzili się, by uczestniczyć w Eucharystii, czuwać na modlitwie w poszczególnych parafiach, gdzie wierni w świątyniach, na placach miast i ulicach noszących imię Jana Pawła II trwali w duchowej jedności z Nim.
Papieski Plac w Sandomierzu zgromadził pod przewodnictwem bp. Andrzeja Dzięgi, bp. Edwarda Frankowskiego i bp. Mariana Zimałka duchowieństwo wraz z przedstawicielami wielu parafii i różnych środowisk diecezji, osoby konsekrowane, członków ruchów i stowarzyszeń katolickich, władze samorządowe, Senat Filii KUL-u w Stalowej Woli i reprezentantów uczelni wyższych z terenu diecezji. Swoją obecność zaznaczyło wojsko, strażacy i harcerze. Obecni byli ludzie kultury, nauczyciele różnych szkół, a przede wszystkim szkół noszących imię Jana Pawła II oraz wielu ludzi dobrej woli. Znakiem obecności tak szerokiej reprezentacji było kilkadziesiąt pocztów sztandarowych.
W homilii Biskup Andrzej podkreślał, że istotę papieskiego przesłania wyrażaną różnymi i wieloma słowami można sprowadzić do programowych słów ogłoszonych przez Ojca Świętego w dniu ingresu: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Podsumowując, wezwał wiernych, by nie lękali się włączyć w realizację tego dzieła, które Papież rozpoczął swoim pontyfikatem w wymiarze środowisk życia, rodzin i własnego serca. Na zakończenie Liturgii zaapelował o podjęcie Nabożeństwa do Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w pierwsze soboty miesiąca, tak by dzień ten uczynić w diecezji swoistym Dniem Papieskim.
Po Eucharystii kompania Wojska Polskiego oddała trzykrotną salwę honorową z karabinów na cześć Jana Pawła II, a Rycerstwo sandomierskie, które w czasie liturgii trzymało honorową straż przy papieskim krzyżu - salwę armatnią. Przemawiając, burmistrza Sandomierza Jerzy Borowski zaapelował do zgromadzonych, aby co roku 12 czerwca na pamiątkę pielgrzymki Białego Pasterza zaznaczać swoją obecnością stosowne uroczystości. Wyraził też wolę Samorządu Sandomierza wzniesienia pomnika Janowi Pawłowi II i nazwania jednego z placów sandomierskich Jego imieniem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu