Ikona Matki Bożej Sedes Sapientiae - Stolicy Mądrości, która wędruje po ośrodkach akademickich w Polsce, nawiedzi w dniach 26-28 kwietnia diecezję zamojsko-lubaczowską. Nawiedzenie to będzie okazją wyjątkową do ufnej modlitwy w intencjach środowisk akademickich.
Ikona jest darem Jana Pawła II dla środowisk uniwersyteckich całego świata z okazji jubileuszu nauczycieli akademickich, celebrowanego we wrześniu 2000 r. w ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa. Poświęcił ją i przekazał przedstawicielom środowisk akademickich Ojciec Święty podczas uroczystej Eucharystii na Placu św. Piotra 10 września tegoż roku. W wygłoszonej wówczas homilii powiedział: „Drodzy wykładowcy i studenci, oto jest wasze powołanie: macie czynić z uniwersytetu środowisko, w którym człowiek znajduje wizję przyszłości, mądrość, bodziec do kompetentnej służby społeczeństwu. Tę waszą drogę zawierzam Maryi Sedes Sapientiae, której wizerunek przekazuję wam dzisiaj, abyście Ją przyjęli jako pielgrzymującą Nauczycielkę świata. Niech ta, która wspierała Apostołów na początku ewangelizacji, pomaga także wam przenikać środowisko uniwersyteckie duchem chrześcijańskim” (Starajcie się bronić prawdy, głosić ją i szerzyć, „L’Osservatore Romano”, 2000, nr 11-12, s. 9-10). Na zakończenie Mszy św. Papież dodał: „Zawierzamy Najświętszej Maryi Pannie, Stolicy Mądrości i Matce Kościoła, te życzenia i te nadzieje. Niech Ona, wstawiając się za nami w niebie, kieruje krokami każdego z nas ku poznaniu pełnej prawdy w Chrystusie, jej Synu” (Zawierzam was Stolicy Mądrości, tamże, s. 11).
Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości jubileuszowych Ikona, zgodnie z wolą Ojca Świętego, rozpoczęła wędrówkę po ośrodkach akademickich świata. Pierwszym miastem, do którego dotarła, były Ateny, gdzie przed prawie 2 tys. lat doszło po raz pierwszy do spotkania chrześcijaństwa z ówczesnym światem nauki. Potem Ikona nawiedziła Grecję, Rosję, Hiszpanię, Ukrainę, Peru, Chile, Ekwador, Słowację, Irlandię, Szkocję i Anglię. Od 15 grudnia 2004 r. odbywa się peregrynacja Wizerunku po ośrodkach akademickich w Polsce, począwszy od Poznania, i potrwa do końca listopada br.
Ikona Sedes Sapientiae to mozaika z elementów marmuru, ceramiki i metalu (70x95 cm; z podstawą 1,5x 1 m), wykonana przed kilkoma laty w Rzymie przez słoweńskiego jezuitę o. Marka Ivana Rupnika (ur. 1954), teologa, artystę, współtwórcę Ośrodka im. Ezio Alettiego przy Papieskim Instytucie Studiów Wschodnich w Rzymie i kierownika pracowni sztuki sakralnej istniejącej przy tym Ośrodku. Ojciec M. Rupnik, obok swojej działalności dydaktycznej i naukowej, jest autorem wielu dzieł sztuki religijnej, łączących tradycję i duchowość Wschodu i Zachodu. Wykonał on m.in. projekt imponującej dekoracji mozaikowej, nawiązującej do stylistyki bizantyjskiej, w kaplicy „Redemptoris Mater” w Pałacu Apostolskim w Watykanie, którą poświęcił Jan Paweł II 14 listopada 1999 r. (Odnowiona kaplica „Redemptoris Mater”, „L’Osservatore Romano”, 2000, nr 1, s. 66).
Ikona przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus - wcieloną Mądrością Bożą. W swoim wyrazie nawiązuje do przedstawień Chrystusa Pantokratora, który panuje nad Kosmosem, nadaje mu sens oraz wypełnia go Boskim porządkiem i harmonią. Chrystus unosi ku górze prawą dłoń w geście nauczania, zaś w lewej ręce trzyma zwój, symbolizujący Prawo Nowego Przymierza - prawo miłości, które jest mądrością czasów nowych, mesjańskich i ostatecznych. Maryja, Matka Jezusa, która w doskonały sposób zgłębiła, odczytała i wypełniła Nowe Przykazanie (por. Łk 2, 19.51), ukazuje swego Syna ludowi Bożemu.
Ikona przybędzie z Sandomierza do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w Lublinie we wtorek 26 kwietnia (godz. 18.00). W środę 27 kwietnia nawiedzi Wyższą Szkołę Humanistyczno-Ekonomiczną w Zamościu (godz. 10.00), a po Mszy św. w kościele św. Michała Archanioła (godz. 12.30), Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji (godz. 15.00), gdzie planowane jest sympozjum maryjne (godz. 16.00) i otwarcie okolicznościowej wystawy. Stąd wyruszy procesja z Ikoną (godz. 18.30) do ołtarza polowego przy kościele rektoralnym pw. św. Katarzyny, gdzie będzie celebrowana Msza św. (godz. 19.00). W kaplicy tegoż kościoła będzie Apel Jasnogórski z udziałem kapłanów (godz. 21.00), Pasterka maryjna o północy i czuwanie nocne. W czwartek 28 kwietnia Ikona nawiedzi Akademię Rolniczą (godz. 9.00), skąd wyruszy w procesji do katedry, gdzie zostanie odprawiona Msza św. (godz. 11.30). Tegoż dnia, po południu, Ikona zostanie przewieziona na Wydział Zamiejscowy KUL-u w Tomaszowie (godz. 14.30), a następnie przeniesiona w procesji (godz. 16.30) do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie będzie celebrowana Msza św. (godz. 17.00). Po Eucharystii Wizerunek powędruje do sąsiedniej archidiecezji przemyskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu