Ruszają przygotowania do synodu biskupów na temat Amazonii
ts (KAI) / Rzym
leondeniscf/pixabay.com
W przyszłym tygodniu Watykan organizuje trzydniowe seminarium w ramach przygotowań do planowanego na październik synodu biskupów poświęconego Amazonii. Na spotkanie w dniach 25-28 lutego pod hasłem „Na drodze do synodu dla Amazonii: wymiar regionalny i światowy” zostało zaproszonych ok. 80 uczestników z różnych krajów świata. Obrady toczyć się będą w “Istituto Maria Santissima Bambina” nieopodal Watykanu. Na seminarium przygotowującym synod mają przyjechać przewodniczący konferencji biskupów z regionu Amazonii, biskupi innych krajów, kardynałowie, zakonnicy i eksperci.
Tematem pierwszego dnia obrad będą kościelne i duszpasterskie aspekty adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Evangelii gaudium” z 2013 roku; drugi dzień poświęcony będzie szeroko pojętej ekologii w kontekście papieskiej encykliki ekologicznej „Laudato Si`” z 2015 roku, natomiast trzeci - informacjom na temat dalszych przygotowań do synodu.
Ważnym punktem programu seminarium jest m.in. referat brazylijskiego kardynała Claudio Hummesa, przewodniczącego amazońskiej sieci Kościołów „Repam”. Wnioski końcowe z trzydniowego seminarium przygotowawczego przedstawi kard. Lorenzo Baldisseri, sekretarz generalny Synodu Biskupów.
Wśród tematów, jakimi zamierza się zająć październikowy synod biskupów pod hasłem „Amazonia – nowe drogi dla Kościoła i szeroko pojętej ekologii”, będą szkody wyrządzane środowisku naturalnemu przez człowieka oraz ich konsekwencje dla ludności w ogromnych regionach lasów tropikalnych.
Jako audytorzy gośćmi debat mają być przedstawiciele ludów tubylczych, którzy będą też uczestniczyć w pracach w małych grupach. Innymi tematami obrad będą stanowiska dla kobiet w Kościele oraz poszukiwanie nowych dróg gwarantujących możliwość uczestniczenia w mszach św. wszystkim wiernym. O dokładnej dacie obrad synodu Watykan jeszcze nie poinformował.
Boliwia: trwają prace nad stworzeniem obrządku amazońskiego w Kościele katolickim
kg (KAI) / Santa Cruz
wikipedia.org
W dniach 12-14 września obradowała w Santa Cruz w środkowo-wschodniej Boliwii komisja ds. obrządku amazońskiego, powołana w ub.r. przez Konferencję Kościelną dla Amazonii (CEAMA), która sama jest młodą strukturą, powstałą formalnie 29 czerwca 2020. Komisja liczy 16 członków, wybranych według różnych kryteriów przez episkopaty krajów amazońskich. W spotkaniu biorą udział przewodniczący i koordynatorzy czterech podkomisji: antropologiczno-socjologicznej i duchowej, historyczno-kulturalnej, teologiczno-eklezjologiczna i liturgiczno-prawnej. Uczestnicy obrad pochodzili nie tylko z państw regionu Amazonii, ale także z Europy. Jednym z nich jest polski franciszkanin o. Kasper Mariusz Kaproń, członek podkomisji liturgiczno-prawnej.
Papież zadzwonił do patriarchy: koniec rzezi w Gazie, niech skończy się ta nieuzasadniona tragedia
2025-07-18 11:14
Vatican Media
Vatican Media
Łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pizzaballa
Leon XIV zadzwonił do łacińskiego patriarchy Jerozolimy, który wraz z patriarchą prawosławnym Teofilem III przybył do Gazy z pomocą humanitarną po izraelskim ataku na katolicką parafię. Papież potwierdził swoją bliskość i solidarność z ludnością palestyńską.
Cieszyn: w niedzielę transmisja w Telewizji TVP Polonia z sanktuarium św. Marii Magdaleny
2025-07-18 17:06
rk/KAI
wikipedia / Hons084 / Wikimedia Commons
Kościół św. Marii Magdaleny w Cieszynie
Bezpośrednią transmisję Mszy św. z parafialnego kościoła św. Marii Magdaleny przeprowadzi w najbliższą niedzielę, 20 lipca 2025 r., Telewizja TVP Polonia. Sumie odpustowej przewodniczyć będzie o godz. 13.00 bp Roman Pindel. Cieszyńskie sanktuarium przy pl. Dominikańskim jest jednym z kościołów jubileuszowych w diecezji bielsko-żywieckiej.