Redakcja: - Podczas uroczystości związanych ze śmiercią i pogrzebem Jana Pawła II studenci zaskoczyli wszystkich. W nabożeństwie żałobnym w Częstochowie 5 kwietnia br. wzięło udział kilkanaście tysięcy studentów z naszego miasta. Czym dla Księdza jest to zaskakujące zjawisko?
Ks. Andrzej Przybylski: - Przede wszystkim przypomnieniem, że Częstochowa to duży ośrodek akademicki, i że Kościół nie może zapomnieć o tej wielkiej rzeszy młodych ludzi, którzy naprawdę potrzebują Boga i solidnej troski duszpasterskiej. Oni tak wspaniale odpowiedzieli na nasze zaproszenie ze względu na ogromną miłość do Jana Pawła II i Jego autentyczną troskę o nich. Jeśli jako Kościół i jako duszpasterze naprawdę dostrzeżemy problem Duszpasterstwa Akademickiego, to będziemy mieli szansę dotrzeć z Ewangelią do dużej grupy studentów. Ale im trzeba pomóc stworzyć lepsze warunki do formacji i modlitwy.
- Czy ten zryw, związany ze śmiercią Papieża i zbliżającą się peregrynacją ikony „Sedes Sapientiae”, na trwałe wzmocni otwarcie się studentów na wiarę w Boga?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Peregrynacja ikony Maryi Stolicy Mądrości będzie pewnie sprawdzianem na ile to wielkie przebudzenie środowiska akademickiego było tylko okazjonalne, a na ile jest czymś trwałym. Myślę jednak, że praca formacyjna z młodymi ludźmi wymaga wielkiej systematyczności i konsekwencji. Jan Paweł II pracował z młodymi i inwestował w nich niestrudzenie 27 lat jako Papież, i pokazał, że ta praca przynosi owoce. Ważne jest, żebyśmy potrafili podjąć taką trwałą pracę w środowisku akademickim, co dzieje się już w Częstochowie dzięki Duszpasterstwu Akademickiemu, działającemu w naszym mieście od wielu lat.
- Co jest więc najpilniejszym zadaniem dla Duszpasterstwa Akademickiego?
- Kiedy 12 grudnia 2004 r. byłem u Ojca Świętego Jana Pawła II na prywatnej audiencji i opowiedziałem Mu o tym, że powstała u nas parafia akademicka i chcemy budować Ośrodek w miasteczku akademickim, żeby być bliżej studentów, Ojciec święty spojrzał na mnie przenikliwym wzrokiem, pełnym olbrzymiego zainteresowania i powiedział krótko: „Koniecznie bądźcie blisko studentów i pracujcie z nimi!”. Dla mnie jest to mały skrawek testamentu Papieża, skierowany do naszego środowiska - musimy koniecznie być blisko studentów. Stąd jeszcze bardziej nabrałem przekonania do budowy domu formacyjnego i kaplicy akademickiej przy ul. Kilińskiego 132. Oczywiście, wierzę, że nie zostanę z tą budową sam jeden, że zrozumieją tę potrzebę księża i ludzie świeccy, zwłaszcza absolwenci Duszpasterstwa Akademickiego, i przyjdą nam z pomocą. Myślę, że wybudowanie tego Ośrodka będzie najwspanialszym pomnikiem dla Jana Pawła II w naszym mieście.
Jeśli możesz - pomóż studentom w budowie Ośrodka Formacyjnego w pobliżu miasteczka akademickiego. Ma tam powstać dom spotkań studenckich oraz kaplica akademicka.
Ofiary na pomoc w budowie można wpłacać na konto bankowe:
Personalna Parafia Akademicka św. Ireneusza BM,
Częstochowa, ul. Kilińskiego 132
Citibank Handlowy w Warszawie o. w Częstochowie
Nr konta: 95103015820000000854026003