Reklama

Bolesławiec żegnał Ojca Świętego

Tłumy mieszkańców Bolesławca i zapłakane deszczem niebo żegnały w piątek 8 kwietnia br. Ojca Świętego Jana Pawła II. O godz. 19. 00 przy milenijnym krzyżu została odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana w intencji Papieża, której przewodniczył ks. prał. Edward Bober, dziekan dekanatu Bolesławiec Zachód.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Eucharystii wzięli udział księża z obu bolesławieckich dekanatów, z Węglińca i Nowogrodźca, przedstawiciele władz miasta i powiatu, wojsko, poczty sztandarowe, harcerze i wielka liczba wiernych, którzy pragnęli modlić się nie tylko za duszę Jana Pawła II, ale też i o to, by Jego nauka w nas trwała i by został przyjęty trud Jego apostolskiego posłannictwa. Rozpoczynając wspólną modlitwę, ks. Bober powiedział: „W czasie tej Mszy św. chcemy też podziękować za dar wiary i miłości do Boga i człowieka, której uczył przez 26 lat swego pontyfikatu Ojciec Święty. Dziękujemy za to, że bronił nierozerwalności małżeństwa i rodziny. Bronił życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Wyrażamy wdzięczność za to, że stawał w obronie pokrzywdzonego i wyzyskiwanego człowieka; za to, że swoją obecnością, pokorą i świętością życia jednoczył ludzi różnych narodowości i różnych wyznań; za to, że ukochał młodzież i prowadził ją do Chrystusa. Na koniec dziękujemy za to, że zawierzył świat Bożemu miłosierdziu i Niepokalanemu Sercu Matki Bożej”. Czytania liturgii słowa i modlitwa wiernych odmówione zostały przez przedstawicieli władz, młodzież, siostry zakonne. Homilię wygłosił ks. Sławomir Stasiak, wicerektor legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego. Przywołując pierwsze słowa testamentu Papieża, zwrócił uwagę na cztery elementy charakterystyczne dla papieskiego pontyfikatu i dla całego życia Jana Pawła II: czuwanie, zawierzenie Maryi i prośba o modlitwę, dziękczynienie i pokora. Podkreślił także, jak ważne jest to, aby nasze czuwanie, modlitwa za Papieża i pamięć o Nim nie były tylko jednorazowym zrywem, ale byśmy umieli jednoczyć się w tej modlitwie, wypełniając wezwanie papieskiego testamentu, czuwając i wcielając w życie nauczanie Jana Pawła II. Przy udekorowanym krzyżu (polska i papieska flaga i portret Ojca Świętego) kilkakrotnie popłynęły w deszczowe niebo słowa Barki - ulubionej pieśni Papieża. Uroczysta liturgia zakończyła się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego i hymnu Boże, coś Polskę. Muzyczną oprawę Eucharystii przygotowała Państwowa Szkoła Muzyczna, a modlącym się wiernym towarzyszyła także Orkiestra Miejska „Bolesławiec”.
Cały Bolesławiec żegnał Ojca Świętego w zamyśleniu i modlitwie. We wszystkich kościołach odprawiano Msze św. za duszę zmarłego Papieża, w wielu parafiach spontanicznie były organizowane marsze. Wierni gromadzili się przy pomniku Jana Pawła II, odmawiając wraz z ks. Józefem Gołębiowskim, proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla, Różaniec i Anioł Pański. Wzdłuż ulicy Jana Pawła II zapłonęły znicze, w wielu domach o godz. 21. 37 zgasło światło.
W sobotę w bolesławieckim Starym Teatrze dla uczczenia pamięci Papieża odbył się koncert przygotowany pod patronatem przewodniczącego rady powiatu bolesławieckiego Jana Cołokidziego. W koncercie wystąpiła rodzina państwa Samostrokow (Aleksander, Roman, Natalia, Witalina i Swietłana). Zagrali utwory Rachmaninowa, Czajkowskiego, Bacha, Mozarta, a na zakończenie Góralu, czy ci nie żal. Całość poprowadziła Dorota Pińczuk, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej, przypominając słuchaczom fragmenty testamentu Papieża. W niedzielę rodzina państwa Samostrokow zagrała także w parafii pw. Świętych Cyryla i Metodego. O tym, że Jan Paweł II był niezwykłym człowiekiem, nie trzeba nikogo przekonywać. Ale każdy z nas zachowa w pamięci inny rys Jego pontyfikatu, inną cechę charakteru. Mieszkańcy Bolesławca są wdzięczni Janowi Pawłowi II nie tylko za Jego pobyt w diecezji legnickiej, ale i za kanonizację Marii de Mattias, założycielki Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa, które od 1946 r. spełniają w naszym mieście swoją posługę apostolską.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

polona.pl

Wielu pielgrzymów informuje o łaskach, które otrzymali za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli, a ks. Józef Niżnik skrzętnie archiwizuje tę swoistą księgę cudów udzielonych za jego przyczyną.W Strachocinie, na Bobolówce – wzgórzu nieopodal kościoła, gdzie prawdopodobnie urodził się Andrzej Bobola, jest dziś kaplica. Rokrocznie podczas uroczystości odpustowych w tym miejscu gromadzą się rzesze ludzi, czcicieli św. Andrzeja.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli