Reklama

Piosenka na Świętym Wzgórzu

Święte Wzgórze to grodzisko z czasów ery łużyckiej, sprzed 2,5 tysiąca lat, położone na ścianie lasu osobowickiego.
Na Wzgórzu znajduje się kaplica z cudowną figurą Matki Bożej, a mieszkańcy osiedla nazywają ją „małym sanktuarium”
Jest to wspaniałe miejsce dane od Pana Boga, w którym warto się spotkać i pomodlić.
Od czterech lat Święte Wzgórze jest miejscem Spotkań z Poezją i Muzyką Religijną.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początki

- Pracę w świetlicy „Karmel” rozpoczęłam we wrześniu 2002 r. Już na samym początku zaistniała potrzeba nawiązania kontaktu z innymi tego typu świetlicami. Po naradzie z ks. prał. Zdzisławem Kaleńskim i Danutą Kowalczyk postanowiliśmy zorganizować spotkanie z piosenką sakralną na Świętym Wzgórzu - wspomina Janina Skóra, pierwsza koordynatorka świetlicy.
Celem, jaki przyświecał inicjatorom tej imprezy, było spotkanie integracyjne z dziećmi i młodzieżą z innych świetlic, a także promowanie piosenki religijnej i pokazanie tego niezwykłego miejsca, które znajduje się na terene parafii - Świętego Wzgórza. Dziś organizatorzy dodają: - Chcemy zachęcić do prorodzinnej formy spędzania wolnego czasu, chcemy spotkać się, by razem się modlić i bawić.
Pierwsze spotkanie odbyło się na początku października 2002 r. Młodzież z parafii przedstawiła krótki montaż z rysem historycznym Świętego Wzgórza, a przybyłe grupy śpiewające prezentowały przygotowane utwory. Spotkanie zakończyło się wspólnym biesiadowaniem przy ognisku.

Kolejne lata

II Amatorskie Spotkanie z Poezją i Piosenką Religijną (we wrześniu 2003 r.) zgromadziło aż 300 osób. Swoje utwory prezentowało 8 grup śpiewających w przedziale wiekowym od 5 do 20 lat. Większość uczestników spotkania to mieszkańcy osiedla Osobowice-Rędzin, choć nie brakowało gości spoza osiedla. Nastrój Świętego Wzgórza, położonego tuż przy ścianie lasu, sprzyjał wspólnej modlitwie i zabawie, dopisała też pogoda. Każdy uczestnik grupy śpiewającej otrzymał wówczas pamiątkowy kubek z napisem. Były również nagrody publiczności: mikrofon oraz cztery piłki ufundowane przez Radę Osiedla Osobowice-Rędzin.
Główną nagrodę publiczności zdobyła wtedy grupa z tutejszej parafii, przygotowana przez Anetę i Piotra Fularów. Szczególną sympatią publiczności cieszył się występ najmłodszych dzieci pod kierownictwem Anny Kierakowicz. - Duża grupa ludzi bezinteresownie zaangażowała się w przygotowanie imprezy, a wspólna praca sprawiała radość i satysfakcję - podkreśla pani Janina Skóra.
III Spotkanie z Poezją i Piosenką Religijną we wrześniu 2004 r. zgromadziło jeszcze więcej osób - aż 500! Wystąpiło 14 zespołów z wrocławskich parafii i nie tylko. - Gościliśmy też zespół z Namysłowa, Milicza, Brzegu Dolnego - mówią Aneta i Piotr Fularowie, którzy przejęli inicjatywę organizacji Spotkania. Jako 15. wystąpił kabaret „Baciarskie Przedmieście” (nie tylko dla młodzieży), a na zakończenie zagrał wrocławski zespół „40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach”. I znów każdy zespół muzyczny otrzymał upominek - tym razem w postaci talonów do pizzerii, ufundowanych przez Radę Osiedla Osobowice-Rędzin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Spotkanie 2005

4 czerwca br. na Świętym Wzgórzu Mszą się o godz. 12.00 rozpocznie się kolejne, czwarte już Spotkanie z Poezją i Piosenką Religijną. Pani Janina nie pracuje już w świetlicy „Karmel”. Inicjatywę przejęło młodsze pokolenie pod przewodnictwem Anety i Piotra Fularów.
Na tegoroczne Spotkanie organizatorzy znów zapraszają wszystkich chętnych. Oczywiście, wystąpi także reprezentacja tutejszej parafii: - Nasz zespół tak jak pozostali zaprezentuje dwa utwory - mówi Aneta Fulara. Przewidziana jest sprzedaż - za symboliczną złotówkę - grochówki z kuchni polowej i pieczystego z grilla. Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na podwieczorki dla dzieci, przychodzące na zajęcia do świetlicy.
Atrakcją będzie też koncert wokalistki zespołu „Stare Dobre Małżeństwo” Oli Kiełb, której towarzyszyć będzie zespół „Wyspa”.
Patronat medialny nad imprezą objęła redakcja Niedzieli.
- Bardzo się cieszę z tej inicjatywy, jaką są Spotkania z Poezją i Piosenką Religijną - powiedział „Niedzieli” proboszcz osobowickiej parafii ks. Krzysztof Jankowiak. - Te działania pobudzają do aktywności, integrują nasze osobowickie środowisko. Z drugiej strony możemy coś zrobić dla innych, na zewnątrz, bo gościmy przecież uczestników nie tylko z Wrocławia, ale z całego Dolnego Śląska. Radością księdza proboszcza i jego parafian jest także promowanie tego niezwykłego miejsca na Osobowicach - Świętego Wzgórza. - Piękno tego miejsca podziwiał niedawno nasz metropolita abp Marian Gołębiewski, podczas wizytacji naszej parafii - mówi ks. Jankowiak.

Wcześniej miejsce to należało - jak całe Osobowice - do dóbr klasztornych Sióstr Klarysek. Na Wzgórzu, na dębie, ustawiona była figurka Matki Bożej, ciesząca się kultem tutejszych mieszkańców. Poza tym, że pochodzi ona z końca XVII wieku nic więcej nie wiadomo na jej temat. Mówi się natomiast o cudownym uzdrowieniu sparaliżowanego kantora z kościoła uniwersyteckiego, który przywieziony na Święte Wzgórze wrócił do domu o własnych siłach. Klaryski wzniosły na tym miejscu drewnianą kaplicę, jako dziękczynne wotum, umieszczając w niej cudowną figurę. Po kasacji ziem klasztornych Osobowice wraz ze Świętym Wzgórzem wykupiła znana wrocławska rodzina Kornów - wydawców i drukarzy. Mimo że protestanckiego wyznania, Kornowie byli bardzo przyjaźni Polakom mieszkającym we Wrocławiu. W swoim wydawnictwie drukowali m.in. modlitewniki w języku polskim. W 1824 r. nowi właściciele wznieśli na miejscu dawnej drewnianej kapliczki nową, murowaną kaplicę pw. Nawiedzenia Matki Bożej, która stoi tu do dziś.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Papież: katakumby będą ważnym miejscem jubileuszowym; tam wszystko mówi o nadziei

2024-05-17 14:42

Monika Książek

W katakumbach wszystko opowiada o życiu po śmierci, o uwolnieniu od niebezpieczeństw i samej śmierci przez Chrystusa - mówił Franciszek do członków Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, troszczącej się o dawne chrześcijańskie cmentarze. Jak przypominał papież, to tam pielgrzymowali pierwsi chrześcijanie, choćby po to, by oddać cześć świętym: Piotrowi i Pawłowi. To wszystko sprawia, że katakumby idealnie wpisują się w temat Jubileuszu 2025 r., który brzmi: „Pielgrzymi nadziei”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Kościół

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...