Uroczystą Mszę św. koncelebrowaną przez abp. Władysława Ziółka - metropolitę łódzkiego, poprzedziło zapalenie przez delegację Klubu zniczy na grobach księży spoczywających na zgierskim cmentarzu. Tego dnia wszystkich zgromadzonych powitał Ksiądz Proboszcz, a 10-letnią historię KIK-u przypomniał Maciej Wierzbowski - obecny prezes Klubu.
Ksiądz Arcybiskup w homilii wyraził wdzięczność Bogu za to, że pozwolił nam być świadkami życia i posługiwania Namiestnika Chrystusowego - Syna polskiej Ziemi. „Co oznacza dla Jana Pawła II stać się Sługą Bożego Włodarstwa, jeżeli nie wypełnienie posłannictwa głoszenia Słowa i udziału w cierpieniu Jezusa? - mówił abp Ziółek. - To niewątpliwie dotyczy każdego wierzącego, ale szczególnie Apostoła, który oddaje swe życie dla Chrystusa i Jego Kościoła. Czyż trzeba kogokolwiek przekonywać, że Papież w swoim ciele dopełnił udręki Chrystusa? Cały Jego pontyfikat potwierdza, nader dobitnie ukazując, że cierpienie Chrystusa nigdy nie jest powodem do rezygnacji, ale napełnia szczerą radością - służy bowiem dobru bliźnich. Patrząc na ten wielki Pontyfikat, dostrzegamy, że Jan Paweł II dopełniał udręk Chrystusa, głosząc współczesnemu światu Ewangelię. (…) Papież uczynił z wędrówki po świecie jeden z elementów swej duszpasterskiej posługi i swego apostolskiego posłannictwa”.
Po Eucharystii zaplanowane zostały dwie konferencje historyczne.
Historia KIK-u w Zgierzu
Pomysł powstania KIK w Zgierzu zrodził się w końcu 1994 r., w kręgu osób związanych z absolwentami zgierskiego ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego. Przy pozytywnej opinii Księdza Arcybiskupa zostało przygotowane zebranie założycielskie. Odbyło się ono przy udziale 56 osób, 23 stycznia 1995 r. w sali parafialnej parafii Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, która przez pierwsze lata była siedzibą Klubu. W formalnym piśmie informacyjnym o inicjatywie utworzenia Klubu, skierowanym na ręce Księdza Arcybiskupa, wskazano, że celem Klubu jest: spełnianie roli instytucji integrującej środowisko katolickie i umożliwienie głębszej formacji duchowej i intelektualnej jego członków oraz sympatyków.
Na pierwszym zebraniu 12 czerwca 1995 r. wybrane zostały władze Klubu. Pierwszym prezesem został Jerzy Maryniuk, a od 1998 r. jest nim Maciej Wierzbowski. Przez 10 lat Klub wpisał się na stałe w życie zgierskiego kościoła i dekanatu. Obecnie liczy 40 członków.
Formy działalności KIK-u to organizowanie: odczytów i prelekcji na tematy religijne i historyczne, adwentowych i wielkopostnych skupień i rekolekcji, pielgrzymek, spotkań integracyjnych, opłatków, nabożeństw Drogi Krzyżowej ulicami Zgierza. Ponadto Klub zajmuje się działalnością charytatywną i współpracuje z grupami parafialnymi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu