Mszę św. koncelebrowali m.in. o. Paweł Przygodzki - sekretarz generalny ojców paulinów, ks. Mariusz Foltyński, proboszcz parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w Kalei, ks. dr Mirosław Juchno z diecezji Graz-Seckau w Austrii
Na Mszy św. zgromadzili się m.in. pracownicy „Niedzieli” na czele z Lidią Dudkiewicz - redaktor naczelną tygodnika, członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W homilii ks. Frukacz nawiązując do słów z Ewangelii „kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego” przypomniał, że „w życiu trzeba wybrać pokorną postawę dziecka wobec Boga i pójść drogą Dziecięctwa Bożego” - To właściwa droga do Królestwa Niebieskiego. Pokora to źródło prawdziwej wielkości- mówił ks. Frukacz.
- Dziecko jest ufne, czyste, niewinne i pokorne. Taką postawę powinniśmy mieć wobec Boga – podkreślił ks. Frukacz.
Redaktor „Niedzieli” zaznaczył, że „każdy człowiek w swoim życiu poszukuje drogi. Czasem człowiek współczesny wędruje jednak po bezdrożach zagubienia, pychy”.
- Maryja uczy nas drogi do Jezusa. Maryja w jasnogórskim wizerunku to Hodegetria, Wskazująca Drogę – kontynuował ks. Frukacz i dodał za św. Augustynem: „Jeśli chcesz być wiel¬ki, zaczy¬naj od rzeczy małych. Zakładaj głębo¬ki fun¬da¬ment po¬kory, sko¬ro za¬mie¬rzasz bu-dować wysoko”.
Reklama
- Dlatego tak bardzo ważna jest pokora, czystość serca, pełne zaufanie Bogu. Wielu świętych podjęło w swoim życiu duchowym drogę Dziecięctwa Bożego i w ten sposób osiągnęli świętość. Taką drogę wybrała św. Teresa od Dzieciątka Jezus, św. Matka Teresa z Kalkuty. Droga Dziecięctwa Bożego jest drogą do świętości dla każdego z nas. Wyrasta ona ze źródeł chrztu świętego – mówił redaktor „Niedzieli”.
Ks. Frukacz wskazał również na książkę Leona XIII pt. „Praktyka pokory”, w której ten wielki papież społecznik opracowując myśli Sansa od św. Katarzyny (1569-1629), generała zakonu Cystersów wskazuje, że droga pokory prowadzi do prawdziwej wielkości w oczach Bożych i pełniejszego doświadczenia obecności Boga we własnym życiu.
Przed końcowym błogosławieństwem uczestnicy liturgii pomodlili się w intencjach Ojczyzny - Nasza Ojczyzna także potrzebuje ludzi pokory, bo tylko w ten sposób osiągnie swoją wielkość. Ludzie odpowiadający za kształt i ład społeczny w Ojczyźnie powinni być ludźmi pokory, bo tylko wtedy doprowadzą Ojczyznę do prawdziwej wielkości – podkreślił ks. Frukacz.