Przed kilkunastoma laty wśród Wyższych Seminariów Duchownych zrodziła się piękna idea organizacji i rozgrywania Mistrzostw Polski Seminariów Duchownych w Piłkę Nożną. Sięgając pamięcią do historii, warto przypomnieć, że odbyło się już siedem finałowych turniei. Każdy finał ma miejsce co dwa lata i najczęściej rozgrywany jest na przełomie kwietnia i maja. Organizatorem eliminacji i turnieju finałowego jest zawsze któreś z Wyższych Seminariów Duchownych. Pierwszy historyczny finał odbył się w 1991 r., gospodarzem i późniejszym triumfatorem imprezy została drużyna WSD Paradyż, z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. W kolejnych sześciu finałach gospodarzami i organizatorami tej pięknej sportowej imprezy były kolejno seminaria z Koszalina, Siedlec i Sandomierza. Trudu organizacji Mistrzostw Polski Seminarium sandomierskie podjęło się aż czterokrotnie. Czterokrotnie również reprezentacja WSD Sandomierz sięgała po tytuł Mistrza Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Piłce Nożnej. Sukces to tym większy, iż dla porównania drugi zespół na liście zwycięzców - WSD Siedlce - tytuł Mistrza wywalczył dwukrotnie. W roku bieżącym, na początku maja zostanie rozegrany już VIII Turniej Finałowy. Po raz drugi z rzędu do ścisłego finału dotarła reprezentacja WSD Przemyśl.
Warto w tym miejscu przypomnieć debiut przemyślan w finałach z roku 2003, gdzie areną rywalizacji stały się stadiony w Stalowej Woli i Tarnobrzegu, zaś gospodarzem i organizatorem Mistrzostw było Seminarium sandomierskie. Drużyna WSD Przemyśl osiągnęła wówczas pierwszy, historyczny sukces zdobywając wicemistrzostwo Polski. W półfinale nasza reprezentacja zdeklasowała zwycięzców pierwszych Mistrzostw z 1991 r. - drużynę WSD Paradyż aż 9:0, i nieznacznie uległa obecnym Mistrzom z Siedlec 1: 2. Sukces drużynowy pociągnął za sobą także sukces indywidualny, gdyż królem strzelców turnieju finałowego został ówczesny diakon, dzisiaj już ks. Tomasz Bednarz, który w dwóch meczach zdobył aż 5 bramek. Ten sukces ks. Tomasz zadedykował wszystkim kolegom z drużyny, co było niejako pięknym zwieńczeniem seminaryjnej przygody z piłką nożną.
Od października 2003 r. trwają eliminacje do VIII Mistrzostw Polski, których finał zostanie rozegrany w Siedlcach w dniach od 3 do 6 maja 2005 r. Obecne eliminacje znacznie różnią się od wcześniejszych. Dawniej o awansie do kolejnej rundy decydował jeden mecz, teraz rozgrywki mają już charakter profesjonalny, gdyż każda runda składa się z dwóch spotkań, gdzie jednego jest się gospodarzem, zaś drugi rozgrywa się na wyjeździe. W tych eliminacjach drużynie z Przemyśla los wyraźnie sprzyjał. Wprawdzie drużyny, z którymi przyszło się zmierzyć w trzech kolejnych rundach oddalone były o kilkaset kilometrów (Wrocław, Kraków, Łomża), ale pozwoliło to nie tylko zwiedzić i zobaczyć te piękne zakątki Polski, ale również - szerząc zasadę fair-play - pogłębić bratnie więzi z innymi seminariami.
Poprzez pomyślne przebrnięcie eliminacji i wolny los przyznany przez organizatora w IV rundzie nasza seminaryjna drużyna po raz drugi w szesnastoletniej historii Mistrzostw awansowała do grona czterech najlepszych drużyn w Polsce. Sukces to bardzo wielki, gdyż dla zilustrowania poziomu rozgrywek warto wspomnieć, że w eliminacjach wzięło udział aż 38 drużyn zarówno z seminariów diecezjalnych, jak i wspólnot zakonnych.
Piłka nożna to sport drużynowy, jedynie poprzez solidną i wytrwałą pracę zespołu można dojść do sukcesu. Kolektyw, zgranie i zrozumienie dają podstawy, aby realnie myśleć o sukcesie. W tym miejscu warto zaprezentować sylwetki bohaterów naszej seminaryjnej reprezentacji, tych, którzy najczęściej wpisywali się na listę strzelców obecnych eliminacji: Paweł Bobola i Marcin Śliwiński - napastnicy, alumni roku czwartego, w pięciu kolejnych meczach zdobyli aż po 6 bramek. Księża diakoni - Ireneusz Drewniak - 3, zaś Sławomir Wałczyk - 2 bramki. Na listę strzelców również dwukrotnie wpisywał się ks. dr Stanisław Jamrozek, ojciec duchowny a także wykładowca teologii duchowości i hagiografii w naszym Seminarium. Ks. Stanisław jest opiekunem naszej drużyny a także niestrudzonym krzewicielem sportu i kultury fizycznej w naszym Seminarium.
Wszystkie te wydarzenia są możliwe jedynie dzięki dobroci i życzliwości wielu ludzi. Reprezentacja WSD Przemyśl pragnie serdecznie podziękować Księdzu Rektorowi, Księdzu Dyrektorowi Administracyjnemu, Księżom Przełożonym, Wychowawcom i Ojcom Duchownym naszego Seminarium. Wszystkim przemyskim klerykom dziękujemy za życzliwość i serdeczność, jaką okazywali przybywającym i goszczącym u nas alumnom. Słowa szczególnych podziękowań reprezentacja WSD Przemyśl kieruje ku osobie kanclerza Kurii Metropolitalnej w Przemyślu ks. Bartosza Rajnowskiego. Pragniemy podziękować za wielką życzliwość, jakiej nasza drużyna doświadczała na każdym etapie zmagań sportowych, w tym także za znaczny wkład finansowy mający swój wyraz w zakupionym sprzęcie sportowym, jak i sprawnej organizacji poszczególnych meczów.
Nasze podziękowania byłyby niepełne, gdybyśmy pominęli osobę naszego Pasterza, abp. Józefa Michalika. Od początku sportowych zmagań nasz Metropolita żywo interesował się osiągnięciami naszej reprezentacji, dając temu wielokrotnie wyraz na forum publicznym. Dlatego za wszelkie przejawy życzliwości i dobroci pragniemy wdzięcznym sercem wspólnie podziękować.
Wielki Finał VIII Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych - Siedlce 2005 już blisko. Wspólnie pragniemy przeżyć te dni ewangelizacji poprzez sport, jako wielkie święto radości w duchu Chrystusowego braterstwa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu