Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 18/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Rzeszowie uczczono 65. rocznicę zbrodni katyńskiej

„Niech Duch pomordowanych prowadzi nasz naród, podtrzymuje jego patriotyzm i wiarę. Postępujmy w taki sposób, byśmy nigdy nie zapomnieli poświęcenia i bohaterstwa naszych rodaków, którzy w Katyniu oddali życie za Ojczyznę” - tak mówił ks. inf. Józef Sondej do zgromadzonych 17 kwietnia w kościele garnizonowym w Rzeszowie na uroczystej Mszy św., odprawionej z okazji rocznicy mordu katyńskiego. Na uroczystości przybyli: rodziny ofiar mordu, władze wojewódzkie, miejskie i samorządowe, przedstawiciele policji i wojska oraz młodzież. Podczas homilii, przybliżając historię tragedii katyńskiej, ks. inf. Józef Sondej prosił zebranych, by nigdy nie zapomnieli o tamtej tragedii, a przede wszystkim o bohaterach tamtych wydarzeń. „To ludzie, którzy zasługują na naszą największą pamięć” - mówił ks. Sondej.
Po Mszy św. przybyli na uroczystość złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą tragedię katyńską.

Spotkanie formacyjne KSM

Jak dobrze kierować zespołami ludzkimi - tego uczyli się młodzi ludzie, którzy uczestniczyli od 15 do 17 kwietnia w spotkaniu formacyjnym dla kandydatów na instruktorów ogólnopolskich Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Na szkolenie do Domu Rekolekcyjnego im. bł. Karoliny w Przybyszówce przyjechało 12 młodych ludzi z całej Polski, najbardziej zaangażowanych w pracę stowarzyszenia w swoich diecezjach.
Uczestniczący w szkoleniu liderzy uczyli się, jak przenosić wiedzę zdobytą podczas pracy w diecezji na płaszczyznę ogólnopolską.
Zdobytą wiedzę młodzi ludzie będą pogłębiać podczas kolejnych spotkań formacyjnych. Spotkanie w Rzeszowie zorganizowało Prezydium Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sympozjum dla katechetów i wychowawców

Wychowanie w szkole a subkultury młodzieżowe - pod takim hasłem 16 kwietnia w auli Domu Parafialnego przy kościele Podwyższenia Krzyża Świętego odbyło się sympozjum dla katechetów i wychowawców. Spotkanie rozpoczęła Msza św., której przewodniczył bp Edward Białogłowski. Uczestnicy spotkania wysłuchali prelekcji na temat subkultur, którą wygłosili: Zbigniew Kruszewski i Mariusz Błażewicz - specjaliści z Centrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arrupe w Gdyni. Po prelekcji odbyła się dyskusja panelowa, podczas której nauczyciele i katecheci mogli podzielić się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami.
„W każdej szkole znajdziemy kilku uczniów, którzy dziwnie się zachowują, inaczej ubierają, noszą dziwne fryzury” - mówił ks. Krzysztof Budzyń, organizator sympozjum. - Nauczyciele i katecheci patrzą na nich i zastanawiają się, jaki świat reprezentują, czym się interesują, co motywuje ich zachowanie - dlatego postanowiliśmy pomóc nauczycielom w poznaniu świata tych młodych ludzi” - mówił ks. Budzyń.
W sympozjum wzięli udział katecheci i nauczyciele pracujący we wszystkich typach szkół znajdujących się na terenie diecezji rzeszowskiej.

Reklama

Obrona prac magisterskich w WSD w Rzeszowie

14 kwietnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie odbyła się obrona prac magisterskich. Do egzaminu przystąpili diakoni, którzy swoje prace magisterskie złożyli na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej.
Spośród 21 diakonów 16 złożyło egzamin magisterski w Papieskiej Akademii Teologicznej, a 5 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Spotkanie księży emerytów z diecezji rzeszowskiej

14 kwietnia w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie odbyło się poświąteczne spotkanie księży emerytów z diecezji rzeszowskiej. Rozpoczęła je Msza św. pod przewodnictwem bp. Kazimierza Górnego, który przywitał ponad 50 zgromadzonych kapłanów. Homilię do przybyłych wygłosił wikariusz biskupi ds. formacji kapłańskiej - ks. Wiesław Szurek, który zwrócił uwagę na rolę Eucharystii w życiu kapłana.
Po Mszy św. księża emeryci obejrzeli przedstawienie teatralne Brat naszego Boga w wykonaniu alumnów II roku WSD.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w maju

2024-05-16 16:49

Karol Porwich/Niedziela

33 689 różańców odmówiono od początku maja aż do dzisiaj w ramach akcji „Wyzwanie 50 tys. różańców”. To inicjatywa promowana przez amerykańskiego biskupa Roberta Barrona wraz z zespołem katolickiej aplikacji Hallow. Jak pokazuje mapa wydarzenia, biorą w nim udział ludzie z całego świata.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Łódzko – wileński projekt „Niemen w czterech ścianach”

2024-05-16 17:30

Archiwum szkoły

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania