Przewodniczącym komisji jest ks. Paweł Nowak - wikariusz biskupi ds. zakonnych, a oprócz niego w skład komisji wchodzą: ks. dr Ryszard Adrjanek - dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu; ks. Piotr Noga - referent biskupi ds. misji; ks. Mirosław Tosza; ks. Paweł Górka; s. Lucjusza Faińska KDzJ i s. Tadea Urban KDzJ. Do tej pory komisja spotkała się dwukrotnie. Podczas posiedzeń skupiono uwagę nie tyle na organizacji samej uroczystości, co raczej na przygotowaniach do niej w skali diecezji. „Opracowaliśmy materiały duszpasterskie do wykorzystania w parafii, m.in. teksty rozważań różańcowych opartych na myślach św. Teresy, propozycje Modlitwy Wiernych, a także modlitwy o błogosławione owoce nawiedzenia do wykorzystania w czasie Mszy św.” - wylicza ks. Paweł Nowak. Wydział Katechetyczny przygotował i wydał drukiem w specjalnym biuletynie katechetycznym konspekty katechez o św. Teresie. Ks. Mirosław Tosza, wraz ze wspólnotą „Betlejem”, podjął się przeprowadzenia Niedzieli św. Tereski. Zainteresowani Księża Proboszczowie powinni skontaktować się z ks. Toszą w celu ustalenia konkretnych terminów. „Osobą św. Tereski, a także samą peregrynacją, pragniemy zainteresować różne wspólnoty duszpasterskie w naszej diecezji. Zamierzamy także podjąć pracę o charakterze informacyjnym w środowiskach pozakościelnych. Myślimy zwłaszcza o szpitalach, ale także, w miarę możliwości, o noclegowniach czy więzieniach. Oprócz tego zachęcamy środowiska wychowawcze do organizacji konkursów czy wystaw poświęconych świętej” - dodaje przewodniczący komisji.
Już teraz warto przypomnieć, że peregrynacja odbędzie się od 12 do 14 czerwca w wybranych miejscach diecezji. Miejscami tymi będą: sosnowiecka katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, kościół pw. św. Katarzyny w Wolbromiu, domy zakonne Sióstr Karmelitanek w Sosnowcu i Wolbromiu. Relikwie nawiedzą także plac Papieski podczas uroczystości 12 czerwca.
Relikwie św. Teresy przybędą w specjalnym relikwiarzu stulecia, nazywanym tak w związku z obchodami 100. rocznicy śmierci świętej. Relikwiarz jest osadzony na masywnej podstawie z drewna, zaopatrzonej w 8 uchwytów. Oprócz tego posiada 4 wysuwane drążki, dzięki którym można go nieść na ramionach. Od 1994 r. relikwie nawiedziły 35 krajów świata. Wszędzie przyjmowały je tłumy ludzi szukających Boga. Przybywały wszystkie stany i grupy wiekowe: od najmłodszych po osoby w podeszłym wieku, od zwykłych i prostych po wybitnych intelektualistów, od bezrobotnych po mężów stanu. Nie wspominając o osobach zagubionych, alkoholikach, narkomanach, prostytutkach. Także muzułmanie, buddyści i protestanci nawiedzali relikwie świętej. Najwyraźniej misja św. Teresy realizuje to, o co prosił Jan Paweł II na progu III Tysiąclecia: „Należy z ufnością przedkładać wszystkim propozycję Chrystusa. Trzeba zwracać się do dorosłych, do rodzin, do młodych i dzieci, nie ukrywając nigdy ewangelicznego orędzia, należy dostosować się do szczególnych potrzeb każdego, do jego wrażliwości i języka, na wzór św. Pawła, który pisał: „Stałem się wszystkim dla wszystkich, żeby w ogóle ocalić przynajmniej niektórych (1 Kor 9, 22)”. Godna podziwu jest także uniwersalna otwartość św. Teresy dla wszystkich, a z drugiej strony otwartość ludzka na jej duchowość i jej sposób ukazywania dobrego Boga.
Pomóż w rozwoju naszego portalu