Reklama

60 lat „Chopina”

60 lat istnienia szkoły oznacza kilka tysięcy absolwentów wypuszczonych w świat na przestrzeni lat. Tylu właśnie wychowanków ma już Szkoła Muzyczna I stopnia im. Fryderyka Chopina w Będzinie. Wśród nich jest także rektor sosnowieckiego seminarium duchownego - ks. dr Włodzimierz Skoczny, który 23 kwietnia celebrował w kościele Trójcy Świętej w Będzinie uroczystą Eucharystię z okazji jubileuszu szkoły.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz

Program obchodów 60. rocznicy powstania placówki obejmował cały kwiecień. Z tej okazji odbyło się kilka ciekawych koncertów i spotkań. „Święto szkoły rozpoczął jubileuszowy X Festiwal Orkiestr Szkół Muzycznych I stopnia. Od 13 do 22 kwietnia odbywały się koncerty absolwentów. Trudno bowiem w ciągu jednego wieczoru zaprezentować wszystkich wybitnych uczniów. 20 kwietnia wysłuchaliśmy koncertu jazzowego w wykonaniu Rozrywkowej Orkiestry Dętej z Tatabanya z Węgier oraz orkiestry dętej absolwentów i uczniów PSM I st. w Będzinie. Całość obchodów zakończyła wspólna modlitwa w kościele Trójcy Świętej oraz koncert galowy i zjazd absolwentów. Wśród uczniów i wychowanków szkoły nie brakuje znanych muzyków pracujących w różnych częściach Polski, a nawet Europy” - powiedziała Niedzieli Grażyna Wikarek-Meus, dyrektor szkoły.

Z kart historii

Szkoła powstała tuż po wojnie, w 1945 r., jak podaje kronika, dosłownie z niczego. Założyli ją dwaj muzycy - Stefan Ślązak i Kazimierz Zawisza. Kilka razy zmieniała swoją nazwę i siedzibę, by w końcu w 1971 r. osiąść w nowym budynku przy ul. Sportowej 5. W tym roku nadano też szkole imię Fryderyka Chopina. W 50. rocznicę powstania szkoły muzycznej reaktywowano Będzińskie Towarzystwo Muzyczne „Dominanta”, które prowadzi edukację przedszkolaków.

Zadania szkoły

„Celem nauczania w szkole muzycznej I st. jest zainteresowanie ucznia muzyką, rozwijanie uzdolnień muzycznych oraz umiejętności technicznych, rozwijanie naturalnej potrzeby ekspresji twórczej i kształcenie wyobraźni muzyczno-artystycznej. Uczniowie odbywają praktykę estradową, biorą udział w występach szkolnych i pozaszkolnych: popisach, pokazach pracy, audycjach muzycznych, przesłuchaniach regionalnych i ogólnopolskich. Mogą doskonalić swe umiejętności na różnego rodzaju warsztatach muzycznych” - tłumaczy Grażyna Wikarek-Meus.
Ogółem do szkoły uczęszcza 256 uczniów, nauka odbywa się w cyklu 6-i 4-letnim. Sekcja fortepianu liczy 84 uczniów, skrzypiec - 44, na wiolonczeli gra 13 osób, na gitarze 33 uczniów. W sekcji instrumentów dętych jest 11 trębaczy, 11 saksofonistów, 15 flecistów, 7 klarnecistów, 2 uczniów gra na puzonie, 12 na perkusji. Na akordeonie uczy się gry 22 uczniów. Na 6-letni cykl nauczania przyjmowani są kandydaci: w wieku 6-8 lat do klasy fortepianu i skrzypiec, a w wieku 6-9 lat do klasy wiolonczeli, akordeonu, gitary, fletu, klarnetu, trąbki, puzonu, saksofonu i perkusji. W 4-letnim cyklu nauczania przyjmowani są kandydaci: w wieku 10-14 lat do klas instrumentów wyżej wymienionych poza skrzypcami i fortepianem. Nauka w szkole muzycznej I st. trwa 6 lat i po jej ukończeniu można się ubiegać o przyjęcie do klasy I liceum muzycznego lub szkoły muzycznej II stopnia. Chcąc ułatwić dzieciom kształcenie w dwóch szkołach równocześnie, szkoła muzyczna współpracuje ze Szkołą Podstawową nr 10 w Będzinie, prowadząc klasę muzyczną.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to przekazał

2024-05-24 09:48
Ks. Michał Olszewski SCJ

Robert Krawczyk

Ks. Michał Olszewski SCJ

Właśnie przed chwilą zakończyłem "widzenie adwokackie" z aresztowanym ks. Michałem, który dzisiaj obchodzi 15. rocznicę swoich święceń kapłańskich (akurat w Kościele dzisiaj wspominamy Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana) - pisze na swoim profilu na portalu X mec. Krzysztof Wąsowski, obrońca ks. Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu radość?

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 10, 13-16.

Więcej ...

Wiceprzewodnicząca Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet: Dzisiejszy świat nie sprzyja posiadaniu dzieci

2024-05-26 10:23

Adobe Stock

Dzisiejszy świat nie sprzyja posiadaniu dzieci, nie sprzyja wielodzietność. Ludzie niepotrzebnie są tak zabiegani i zatroskani. Tak naprawdę życie jest bardzo proste, tylko trzeba na nie patrzeć oczami Ducha Świętego - zaznaczyła Maria Pietrzak, wiceprzewodnicząca Krajowej Rady ds. Duszpasterstwa Kobiet i matka czwórki dzieci. W rozmowie z KAI, opowiedziała m.in. o tym jak przekazywać dzieciom wiarę, a także odpowiedziała na pytanie czemu coraz więcej kobiet nie chce zostać matkami lub decyduje się tylko na jedno dziecko. 26 maja obchodzony jest Dzień Matki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Kościół

Dziś uroczystość Najświętszej Trójcy

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Wiara

Panie, spraw, bym był wiernym uczniem Twoim i innych...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania