W Warszawie odbył się kolejny 5. Tydzień Kina Hiszpańskiego, zorganizowany pod protektoratem Ambasady Hiszpanii i Instytutu Cervantesa. W tym roku przegląd ma charakter ogólnopolski, po Warszawie prezentowany jest w Poznaniu, Gdańsku, Krakowie i Łodzi. Pokazane w kinie Muranów filmy pochodzą z ostatnich dwóch lat. Obok utworów fabularnych oglądaliśmy pozycje dokumentalne, krótkometrażowe i klasyczne. Niektóre z tych filmów trafią zapewne do repertuaru kin lub telewizji, co może być pożyteczne dla szerszej publiczności.
Obrazy te są zrealizowane w przystępnej poetyce kina realistycznego, mają dobrze napisane scenariusze i dialogi. Widoczny jest w nich koloryt lokalny i narodowy, zaś dramat miesza się w nich zazwyczaj z mieszanką surrealistycznego i czarnego humoru. Przede wszystkim autorzy opisują tu rzeczywiste problemy wzięte z życia codziennego.
Warto wymienić zwłaszcza Twoje nowe życie znanego reżysera Manuela Aragona i Słabość bolszewika Manuela Cuenca. W prosty, lecz niekonwencjonalny sposób zostały w nich ukazane powikłane dramaty bohaterów. W filmie Aragona akcja rozgrywa się w górach, gdzie chłopi żyją według odwiecznych zwyczajów z uprawy roli i hodowli krów. Dramat przypadkowego zabójstwa jednego z chłopów odsłania pokłady namiętności i prawdziwych uczuć uwikłanych w tragedię bohaterów.
Znakomicie ukazane tło społeczne (przepisy Unii Europejskiej nakazują likwidację krów!) i wyraziste sylwetki bohaterów powodują, że ten pouczający i wciągający film ogląda się z prawdziwą przyjemnością.
W Słabości bolszewika natomiast oglądamy przeżycia sfrustrowanego i samotnego pracownika banku, który zaprzyjaźnia się z dorastającą dziewczyną. Podobny problem podjęli autorzy Astronautów, gdzie młoda dziewczyna pomaga wyjść z nałogu zbuntowanemu artyście. Natomiast w filmie W mieście oglądamy przeżycia grupy bohaterów mieszkających w Barcelonie. Wszystkie wątki składają się tu na ciekawy i barwny obraz współczesnego życia. Filmy zaprezentowane na przeglądzie świadczą, że filmowcy hiszpańscy rejestrują w swoich dziełach aktualne problemy życia (również od strony moralnej) i potrafią je ukazać w intensywny i ciekawy sposób.
Pomóż w rozwoju naszego portalu