Reklama

„Schola Cantorum” - chór parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Częstochowie

Niedziela częstochowska 19/2005

„Schola Cantorum”. W pierwszym rzędzie od lewej: dyrygent Iwona Czarny, założyciel ks. dr Jerzy Borowiec i bp Antoni Długosz. Radomsko, kwiecień br.

Archiwum „Schola Cantorum”

„Schola Cantorum”. W pierwszym rzędzie od lewej: dyrygent Iwona Czarny, założyciel ks. dr Jerzy Borowiec i bp Antoni Długosz. Radomsko, kwiecień br.

Jak niezwykle ważna jest rola zespołów śpiewaczych czy kantorów prowadzących i podtrzymujących śpiew podczas liturgii przekonał się chyba każdy proboszcz, który w swej parafii zastał bądź powołał do życia tę muzyczną i duchową wspólnotę. Bez obecności scholi, chóru czy choćby dobrego organisty potrafiącego właściwie poprowadzić śpiew podczas Mszy św. śpiew liturgiczny we wspólnocie parafialnej pomału obumiera, a co za tym idzie - ubożeje sama liturgia. I choć powołanie do życia chóru nie jest w dzisiejszych czasach zadaniem łatwym, warto podjąć się tego trudu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przykładem może być historia zespołu śpiewaczego działającego przy parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Częstochowie.
W roku Wielkiego Jubileuszu ówczesny proboszcz parafii ks. dr Jerzy Borowiec skierował do swych parafian zaproszenie do zespołu śpiewaczego. Wyzwanie nie było łatwe. Powołanie do życia chóru w liczącej zaledwie 1170 osób parafii graniczyło z cudem, a jednak udało się. Nie byłoby to możliwe bez pomocy i zaangażowania Iwony Czarny, od początku kierownika muzycznego i dyrygenta chóru, która z wielką otwartością przyjęła prośbę o pomoc i współpracę w tym dziele.
Pierwsze spotkanie późniejszych członków chóru odbyło się 5 września 2000 r. Zespół przyjął nazwę „Schola Cantorum” - chór parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Częstochowie. Początki nie były łatwe. Przez pierwszy rok działalności trwała praca nad umuzykalnieniem, emisją głosu i trudną sztuką słuchania się nawzajem. Dyrygent chóru dostała w swe ręce materiał surowy, tym większa jest teraz satysfakcja z drogi, jaką przemierzył zespół i tym większa radość z jego niezwykłego rozwoju. Zadaniem chóru było początkowo jedynie podtrzymywanie śpiewu wiernych. Z czasem w repertuarze obok pieśni jednogłosowych znalazły się kanony 2- i 3-głosowe oraz chorał gregoriański. Dziś w repertuarze „Scholi Cantorum” znajdują się utwory czterogłosowe, choć nadal ich przygotowanie wymaga od członków chóru - nie posiadających wykształcenia muzycznego - ogromu pracy, niezwykłej systematyczności i poświęcenia.
Działalność „Scholi Cantorum” skupia się przede wszystkim na uczestnictwie w życiu parafii. Chór śpiewa w czasie Mszy św. prawie w każdą niedzielę i święta oraz podczas ważnych wydarzeń parafialnych, jak choćby wizytacje biskupie. Swym śpiewem ubogacił m.in. uroczystość przyjęcia do parafii nowego proboszcza ks. Andrzeja Stępnia, jakie miało miejsce 28 listopada 2004 r. Zespół promuje również swoją parafię poza jej granicami. 18 sierpnia 2002 r. został zaproszony na uroczystość 50-lecia Zespołu Sportowego „Warta-Zawada”, gdzie śpiewał na uroczystej Mszy św. w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Zawadzie, a następnie wziął udział w festynie. 22 listopada tego samego roku „Schola Cantorum” wzięła udział w koncercie w Filharmonii Częstochowskiej z okazji Święta Muzyki - w Koncercie Jubileuszowym z okazji 55-lecia pracy artystycznej i pedagogicznej Bolesława Ociasa. 24 maja 2003 r. zespół zajął III miejsce w I Przeglądzie Chórów Parafialnych Archidiecezji Częstochowskiej, a 26 października wraz z Orkiestrą Dętą Rejonowego Urzędu Poczty w Częstochowie wziął udział w nagraniu płyty Dzień jeden w roku. 20 listopada 2003 r. reprezentacja „Scholi Cantorum” otrzymała wyróżnienie w „Turnieju Melomanów” w Filharmonii Częstochowskiej. W roku bieżącym chór występował kilkakrotnie z koncertami kolęd, a wśród jego planów artystycznych znajduje się koncert w ramach Muzycznej Akademii Zdrowia w Górnośląskim Centrum Rehabilitacji w Reptach oraz przygotowanie Koncertu Pieśni Maryjnych.
W dniu dzisiejszym „Schola Cantorum” liczy 26 członków, w tym zaledwie 8 panów. Próby odbywają się zasadniczo raz w tygodniu, ale kiedy zachodzi taka potrzeba zwoływane są częściej, zależnie od możliwości członków chóru. Prezesem chóru, od początku jego działalności jest Władysław Świeży, szczegółową kronikę chóru prowadzą: Anna i Paweł Zaskórscy oraz Zofia i Kasia Gałwa. Na wyróżnienie zasługują także kantorzy-soliści, którzy m.in. wykonują śpiewy międzylekcyjne: soprany - Iwona Janiszewska i Kasia Gałwa, tenory - Kazimierz Biedroń i Henryk Król oraz Wanda Čonkowa (alt) i Paweł Zaskórski (bas).
Nie było łatwo, ale udało się. Wbrew opiniom sceptyków znaleźli się chętni do służby własnej wspólnocie, a parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Częstochowie cieszy się chórem, który rozsławia ją w archidiecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama