Reklama

Sympozjum w 5 rocz. śmierci ks. prof. A. Zuberbiera

„Czy wiem, w co wierzę?”

Niedziela kielecka 19/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Działalność naukowa ks. Andrzeja Zuberbiera stała się tematem przewodnim sympozjum naukowego zorganizowanego 23 kwietnia br. przez Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach. Sympozjum rozpoczęła Msza św. dziękczynna za dar życia i kapłaństwa ks. Zuberbiera, sprawowana w kościele Trójcy Świętej w Kielcach. Eucharystii przewodniczył bp Kazimierz Ryczan, a koncelebrowali ją biskupi pomocniczy: bp Marian Florczyk oraz bp Kazimierz Gurda i grono księży.
Zaproszeni teologowie - prelegenci podkreślali, iż całą spuściznę naukową po ks. Zuberbierze należy rozpatrywać w świetle Soboru Watykańskiego II. Jego poglądy bowiem kształtowały się w duchu tego doniosłego wydarzenia, które przyniosło nowe rozumienie Kościoła i teologii.
Teologia, wyrwana z neoscholastycznej metody wykładu, stała się bliższa człowiekowi i bardziej zrozumiała. Zaczęto ją rozumieć w kategoriach służby - nie jako sztukę samą w sobie, ale narzędzie w rozumieniu wiary.
Odnajduje to swoje przełożenie u prof. Zuberbiera, wybitnego znawcy i propagatora Soboru. Ten aspekt starał się przybliżyć w swoim wykładzie ks. prof. Ignacy Bokwa z Radomia. Mówił, że dla ks. Zuberbiera teologia była refleksją nad tajemnicą wiary, racjonalnym wnikaniem w jej tajniki i pozwalała na świadome przeżywanie jej treści, wyjaśniając i broniąc prawd teologicznych w sposób ludziom dostępny.
Takie spojrzenie na teologię rzuca nowe światło również na język teologii. Dlatego kolejny referat, który wygłosił ks. prof. Janusz Ihnatowicz z Huston (USA), dotyczył języka teologicznego pism ks. Zuberbiera. Prelegent zwracał uwagę, że według ks. Zuberbiera język teologii winien być tożsamy z językiem kultury współczesnej, a teolog musi poprawnie dostrzegać i interpretować znaki czasu, musi czuć własną kulturę. Tylko w ten sposób teologia będzie mogła sprostać problemom współczesnego człowieka i udzielić odpowiedzi na dręczące go problemy. Zatem jak należy mówić teologicznie i pisać, aby zostać zrozumianym i dotrzeć do ludzi? Język musi być komunikatywny; nie może być hermetyczny czy pełen patosu. Tę umiejętność prostego i zrozumiałego dla wszystkich wykładu posiadał ks. prof. Zuberbier - zauważył ks. Ihnatowicz, podkreślając też, że dla ks. Zuberbiera ideałem, do którego winien dążyć teolog, jest biblijny język - pełen prostoty, obrazowości.
Sobór pokazał, iż jeśli Kościół ma dotrzeć do każdego z Ewangelią konieczne jest także inne spojrzenie na rolę świeckich. W pracach ks. Zuberbiera teologia laikatu odgrywała istotną rolę - udowadniał o. prof. Jacek Salij z Warszawy. Propagując idee soborowe i przenosząc je na grunt polski, ks. Zuberbier pokazywał miejsce świeckich w Kościele jako wypełnianie posłannictwa apostolskiego i powołania we własnych rodzinach i środowisku społecznym. Warto wspomnieć tu, iż ks. prof. Zuberbier był autorem wstępu do dekretu soborowego O apostolstwie świeckich.
Ostatni wykład sympozjum poświęcony antropologii teologicznej w pracach ks. Zuberbiera wygłosił ks. prof. Lucjan Balter z Warszawy. Sympozjum zakończyła dyskusja.

(na podstawie wspomnienia ks. prof. Daniela Olszewskiego opublikowanego w KPD nr 76 - 2000/1)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczynają się egzaminy maturalne

2024-05-07 07:10

Adobe Stock

Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 7 do 24 maja. Ich terminy z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Sesja egzaminów ustnych potrwa do 11 do 25 maja. Ich terminy każda szkoła ustala we własnym zakresie.

Więcej ...

Pogrzeb ks. Jerzego Witka SBD

2024-05-07 16:42
Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

ks. Łukasz Romańczuk

Msza św. pogrzebowa ks. Jerzego Witka SDB

Rodzina Salezjańska pożegnała ks. Jerzego Witka SDB. Na Mszy świętej modliło się ponad 100 księży, wspólnoty neokatechumenalne oraz wierni świeccy dziękujący za posługę tego kapłana.

Więcej ...

W weekend papież na Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa

2024-05-07 19:16

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek weźmie udział w Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa. Odbędzie się ono w Rzymie i Watykanie w dniach 10-11 maja z udziałem m.in. 30 laureatów Nagrody Nobla. Jednym z jego celów jest „przywrócenie braterstwa jako zasady działania społecznego w przestrzeni publicznej”. „Im bardziej świat pogrąża się w ciemności, tym bardziej ludzkość szuka światła” - taką metaforą wyjaśnia sens spotkania o. Enzo Fortunato, dyrektor ds. komunikacji bazyliki watykańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...