Reklama

Europa

Papież mianował biskupa pomocniczego w Rydze

Magdalena Pijewska

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem pomocniczym archidiecezji ryskiej (Łotwa) liczącego 51 lat ks. Andrisa Kravalisa, dotychczasowego wikariusza generalnego stołecznej metropolii i proboszcza parafii pw. św. Marii Magdaleny w Rydze. Jednocześnie przydzielił jemu stolicę tytularną Migirpa – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Andris Kravalis urodził się 11 czerwca 1967 r. w miejscowości Belava w okręgu Gulbene. W latach 1984- 1987 uczył się w Kolegium Muzycznym w Rzeżycy, a następnie wstąpił do Seminarium Duchownego w Rydze. od 1993 roku kontynuował studia teologiczne na Wydziale Teologicznym Instytutu Notre-Dame-de-Vie (powiązanego z Papieskim Uniwersytetem Teresianum w Rzymie) w Venasque we Francji, w diecezji Awinion. Pod koniec studiów teologicznych otrzymał święcenia kapłańskie 23 sierpnia 1999 r. dla archidiecezji ryskiej i jest członkiem Instytutu Notre-Dame-de-Vie.

Po święceniach kapłańskich był duszpasterzem młodzieży w regionie Inflant Szwedzkich, a w latach 2000- 2003 odpowiedzialnym za ruch „komórek ewangelizacji” parafii archidiecezji. Był profesorem w Wyższym Seminarium Duchownym w Rydze i jednocześnie wikariuszem współpracownikiem w katedrze św. Jakuba w Rydze do 2001 roku, a także odpowiedzialnym za ruch „spotkania małżeńskie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W latach 2001-2006 był ojcem duchowym Wyższego Seminarium Duchownego. Był też kierownikiem Centrum Informacyjnego Kościoła Katolickiego na Łotwie i Koordynatorem Komitetu Organizacyjnego Konferencji Laikatu.

Od 2006 do 2010 roku pełnił posługę kapelana Gimnazjum Katolickiego w Rydze i byłą proboszczem parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W 2010 roku został mianowany proboszczem parafii św. Marii Magdaleny w Rydze, a w 2013 roku także wikariuszem generalnym.

Na terenie archidiecezji ryskiej mieszka 224 tys. katolików. Obok 64 letniego arcybiskupa Zbigniewa Stankiewicza na terenie tej diecezji mieszka emerytowany metropolita, 88 letni kard. Jānis Pujats oraz emerytowany biskup pomocniczy, 92 letni bp Janis Cakuls.

Podziel się:

Oceń:

2019-03-08 13:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Skoro Bóg wszystko wie i wszystko może, dlaczego nie przeszkadza złu?

2025-04-11 20:30

Adobe Stock

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie – dlaczego Bóg nie przeszkadza złu, skoro wie i może wszystko?

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Niedziela Palmowa

2025-04-11 15:46
Wjazd do Jerozolimy, galeria sztuki średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie

fot. s. Amata Nowaszewska CSFN

Wjazd do Jerozolimy, galeria sztuki średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Niedziela Palmowa w Jerozolimie: modlitwa o pokój, niepewny los chrześcijan

2025-04-13 18:47
Niedziela Palmowa w Jerozolimie

Adobe Stock

Niedziela Palmowa w Jerozolimie

W Jerozolimie uroczystej eucharystii Niedzieli Palmowej w bazylice Bożego Grobu oraz tradycyjnej procesji palmowej z Betfage na Górze Oliwnej przewodniczył łaciński patriarcha kard. Pierbattista Pizzaballa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...