To już druga stacja Kongresu Eucharystycznego, który rozpoczęto w diecezji świdnickiej 27 lutego br. Tym razem na Mszy św. w kościele św. Jerzego zgromadzili się kapłani z dekanatu Dzierżoniów Północ. Eucharystii przewodniczył w zastępstwie biskupa, który wyjechał do Rzymu na ingres Benedykta XVI, ks. Adam Bałabuch.
Najcenniejszy dar
- Stajemy przed Eucharystią zdumieni, pytając jak to jest, że tajemnica Śmierci i Zmartwychwstania kryje się w tym znaku chleba i wina - mówił podczas homilii. - To nie jedna z kolejnych łask, ale to dar najcenniejszy - bo tu Chrystus daje Siebie.
Wikariusz generalny diecezji świdnickiej podkreślił, że w Eucharystii Jezus daje nam miłość, która nie ma miary. Ta miłość wyraża się w słowach: To jest Ciało Moje, to jest Krew Moja.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Tajemnica Obecności i Wiary
- Eucharystia jest Tajemnicą Obecności, w której spełnia się w najważniejszy sposób obietnica Chrystusa, że pozostanie z nami przez wszystkie dni naszego życia - mówił Kaznodzieja. - I jest Tajemnicą Wiary, która przerasta nasze myśli i rozum.
Ks. Bałabuch podkreślił, że adoracja jest pierwsza po sakramentach i zachęcił do jak najczęstszego przyjmowania Jezusa Eucharystycznego i znalezienia choćby chwili na adorację.
Obumrzeć jak ziarno
Reklama
- Tylko miłość okazywana bliźnim może być sprawdzianem na to, na ile żyjemy Eucharystią - przypomniał ks. Bałabuch.
- „Jeśli ziarno nie obumrze, nie stanie się materią chleba, który przemienia się na ołtarzu”. Obumierać dla świata, by żyć dla Boga - tak było choćby w życiu patrona dzisiejszego dnia, św. Wojciecha - przypomniał. - Męczeństwo i śmierć nie przeraziły Świętego, ponieważ wiedział, że Jezus pierwszy złożył za nas życie.
Pożyteczna śmierć
Wikariusz generalny przypomniał, jak rozumiał to obumieranie zmarły papież Jan Paweł II. - Ojciec Święty chciał, aby jego życie i jego śmierć stały się ofiarą składaną dla Kościoła. Podkreślił to choćby w testamencie słowami: „Ufam, że Bóg uczyni moją śmierć pożyteczną dla tej najważniejszej sprawy, której staram się służyć - dla zbawienia ludzi” - pisał.
Ks. Adam Bałabuch podkreślił też, że Papież ustanowił Rok Eucharystii, pragnąc, by zwiększyła się cześć do Jezusa w Najświętszym Sakramencie i zachęcił do życia w łasce uświęcającej i częstego przyjmowania Jezusa w Najświętszym Sakramencie.
Procesja ku Miłosierdziu
Po Mszy św. uroczysta procesja udała się na Rynek. Wzięły w niej udział m.in. grupy parafialne i Siostry Salezjanki ze swoimi podopiecznymi. Tu ks. Stanisław Majda, dziekan dekanatu Dzierżoniów-Północ, przypomniał słowa, którymi Jezus zachęcał s. Faustynę do zawierzania się Bożemu Miłosierdziu, a burmistrz - Marek Piorun odmówił modlitwę, zawierzając dzieci i młodzież, bezrobotnych, chorych, pracowników służby publicznej i wszystkich potrzebujących Bożemu Miłosierdziu.
Po odmówieniu Koronki procesja udała się do kościoła Maryi Matki Kościoła.