Reklama

WTZ Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Spotkajmy się na festynie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historia

Warsztat Terapii Zajęciowej we Wrocławiu istnieje od 1995 r. Był drugą tego typu placówką w mieście. Do końca czerwca 2002 r. funkcjonował w strukturach MOPS, jednak w 2002 r. po konkursie na dalsze prowadzenie warsztatu jako organ prowadzący wybrano Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, która od 1 lipca 2002 r. kontynuuje jego działalność.
W codziennych 7-godzinnych zajęciach WTZ-u uczestniczy 25 osób z upośledzeniem intelektualnym w wieku od 20-40 lat. Przychodzą tu bardzo chętnie. - Proponowane przez WTZ zajęcia to rehabilitacja społeczna realizowana głównie przez pracę - mówi kierownik placówki przy ul. Lwowskiej Zbigniew Krzywański. - Gdyby ci ludzie pozostawali na co dzień w swoich domach, najprawdopodobniej oglądaliby telewizję. My natomiast chcemy ich jak najbardziej usamodzielnić, zaproponować twórcze i pożyteczne wykorzystanie czasu i rozwój umiejętności.

Pracownie

Reklama

Z pięciu pracowni WTZ najbardziej podstawowa jest tzw. pracownia życia codziennego. Uczestnicy uczą się tu utrzymania czystości odzieży, obuwia, pomagają w sprzątaniu placówki. Tutaj także przygotowują śniadania, desery oraz wypiekają ciasta. Uczą się, jak zrobić kanapkę, jak złożyć serwetkę. W pracowni dziewiarskiej ściany i regały pełne są prac wyszywanych różnymi haftami, kompozycji tkackich, batików oraz pluszowych maskotek. Atmosfera jak w przytulnym babcinym pokoju, gdzie królują serwetki i makatki. Z kolei pracownia plastyczna przypomina prawdziwe atelier: farby, sztalugi i zapach farb. Niepełnosprawni artyści malują akwarelami, farbami olejnymi i temperowymi. Pod troskliwym okiem pani Eweliny Królikowskiej wykonują grafiki, malują na szkle, wylewają formy gipsowe, malują na tkaninach. W pracowni ceramicznej jest koło garncarskie, a ulepione naczynia wypala się w specjalnym piecu. Ważnym miejscem w budynku jest sala gimnastyczna, gdzie odbywają się zajęcia rehabilitacyjne. Rehabilitantka Katarzyna Przyślewicz tłumaczy, że sprzęt do ćwiczeń dostosowany jest do potrzeb podopiecznych. Pozwala na wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych, ale także pomaga w rozwoju ogólnej sprawności fizycznej. Z uczestnikami zajęć pracuje także psycholog w ramach pracowni reedukacji umiejętności społecznych. W jej zakresie mieszczą się ćwiczenia logopedyczne, czytanie, pisanie, ale także nauka poruszania się po mieście tramwajem czy autobusem. Tu także odbywa się trening ekonomiczny - za uczestnictwo w zajęciach podopieczni WTZ dostają wynagrodzenie - pieniądze, które mogą wydać na swoje potrzeby. Idą więc do sklepu z terapeutką, gdzie uczą się rozpoznawać swoje potrzeby i samodzielnie decydować o zakupach, uczą sie wybierać, przymierzać, ale przede wszystkim wartości pieniądza. Niektórzy np. świetnie rozpoznają nominały, inni mają z tym kłopot.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwrócić ich społeczeństwu

Rozmawiam z kierownikiem wrocławskiego WTZ o perspektywach pracy osób z niepełnosprawnością intelektualną. Okazuje się, że to niezwykle uczciwi i rzetelni pracownicy, co potwierdzają doświadczenia działającego od kilku lat wrocławskiego projektu Partner (forma zatrudnienia niepełnosprawnego z asekuracją terapeuty, który pracując z podopiecznym uczy go zadań). Praca pozwala im utrzymać się, odciążając rodzinę i w dalszej perspektywie społeczeństwo. - Chcemy każdą osobę niepełnosprawną przygotować do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia na miarę jej indywidualnych możliwości - mówi Zbigniew Krzywański. Chodzi o to, by w jak największym stopniu decydowali o swoich sprawach, rozwijali sprawności i umiejętności, umożliwiające podjęcie pracy w zakładzie aktywności zawodowej lub innej pracy zarobkowej.

Organizatorzy festynu

W strukturach wrocławskiej Caritas działają cztery WTZ: we Wrocławiu, Dobroszycach, Małkowicach i Henrykowie. W tegorocznych obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, organizowanych przez WTZ Caritas, uczestniczyć będą też pozostałe tego typu placówki z Wrocławia (jest ich w sumie 7), a także z Wałbrzycha, Lewina Brzeskiego, Środy Śląskiej i Krapkowic. Na tak duży rozmach i organizację imprezy na wrocławskim rynku organizatorzy zdecydowali się po bardzo życzliwym przyjęciu przez wrocławian ubiegłorocznego festynu. Teraz wszyscy chcą się zaprezentować, każda z placówek będzie miała swoje stoisko - namiot, gdzie będzie m.in. wystawa i sprzedaż przedmiotów wykonywanych na warsztatach. Sami autorzy będą je sprzedawali. - Dla nich to wielka radość, gdy ktoś doceni i kupi ich pracę - mówi kierownik WTZ. Zapraszamy więc wszystkich 14 maja na Mszę św. o godz. 11.00 do bazyliki garnizonowej pw. św. Elżbiety, a później na rynek, by dzielić się z nami radością tego dnia.

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwa majowe: modlitwa, która przetrwała wieki

2025-05-07 14:52

Karol Porwich/Niedziela

Maj od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce w duchowości katolickiej jako miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe - tzw. „majówki” - wpisały się na stałe w religijny pejzaż Polski, odbywając się wieczorami w świątyniach, przy kapliczkach, grotach i przydrożnych figurach. Ich centralnym punktem pozostaje Litania Loretańska, której wezwania przez wieki pogłębiały maryjne przeżywanie wiary.

Więcej ...

Konklawe jest sakramentem

2025-05-07 16:42

Red

W ten oto sposób, po złożeniu przysięgi przez kardynałów i wypowiedzeniu słynnych słów: "extra omnes" – wszyscy na zewnątrz - kończy się konklawe medialne, a rozpoczyna to prawdziwe, mające wymiar religijny.

Więcej ...

Urzędnicy chcą zwrotu 27 mln zł dofinansowania UE od parafii w Bytomiu

2025-05-08 12:44
Parafia św. Jacka w Bytomiu

swjacek.bytom.pl/

Parafia św. Jacka w Bytomiu

Diecezja gliwicka analizuje sprawę zwrotu ponad 27,3 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej przez parafię Św. Jacka w Bytomiu. Rzecznik diecezji ks. Krystian Piechaczek powiedział w rozmowie z PAP, że dla parafii "udźwignięcie takiego ciężaru jest rzeczą niemożliwą".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...