Reklama

10. urodziny Radia Victoria

W niedzielę 17 kwietnia łowickie Radio Vitoria świętowało 10. rocznicę swego istnienia. Z tej okazji biskup łowicki Andrzej F. Dziuba przewodniczył uroczystej Mszy św. dziękczynnej, odprawionej w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wraz z Księdzem Biskupem przy ołtarzu stanęli m.in. obaj dyrektorzy Radia: ks. Bogumił Karp i ks. Piotr Sipak. Wzruszony biskup senior Alojzy Orszulik - założyciel Radia - wygłosił homilię. Godną pochwały oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił Zespół „Czwarty” z parafii św. Jakuba w Skierniewicach. W Eucharystii uczestniczyło blisko 100 obecnych i byłych pracowników i współpracowników Radia Victoria wraz z rodzinami.
Na początku Eucharystii ks. Karp serdecznie powitał Dostojnych Gości, pracowników i współpracowników Radia oraz wszystkich zgromadzonych. „Dziękując Bogu za 10 lat funkcjonowania Radia Victoria, naszą modlitwą pragniemy objąć pracowników, współpracowników, naszych przyjaciół, firmy, urzędy, a przede wszystkim naszych słuchaczy, bo jesteśmy przecież dla Was - mówił Ksiądz Dyrektor. - Cieszę się wraz z ks. Piotrem i pracownikami Radia, że dzisiejszy dzień możemy świętować wraz z Księdzem Biskupem, którego proszę o modlitwę”.
W homilii bp Orszulik powołał się na opinię biskupów świata, ogłoszoną na Synodzie w 1963 r. Biskupi wyrazili wówczas podziw dla zdobyczy techniki, które pozwalają poruszyć nie tylko jednostki, ale i całe zbiorowości. Do tych wynalazków z początku XX wieku należy niewątpliwie także radio, zrazu wykorzystywane dla potrzeb wojska, a potem również dla potrzeb społecznych.
„Radio może służyć dobru i złu - podkreślił Biskup Senior. - Biskupi zachęcają, by wykorzystywać radio do szerzenia prawdziwej kultury oraz przekazywania orędzia Ewangelii. Po II wojnie światowej Kościół w Polsce był pozbawiony możliwości zakładania własnych radiostacji, bądź korzystania z radia publicznego, zmonopolizowanego przez władze komunistyczne. Dopiero w sierpniu 1980 r., gdy robotnicy gdańscy wstrząsnęli posadami PRL-u, władze zgodziły się na transmisję Mszy św. z kościoła Świętego Krzyża w Warszawie w II Programie Polskiego Radia. Ale nie wydały wtedy zgody na zakładanie własnych radiostacji. Stało się to możliwe dopiero w 1989 r. Jako biskup pomocniczy w Siedlcach w 1991 r. zorganizowałem Katolickie Radio Podlasie. A gdy Papież ustanowił mnie biskupem nowej diecezji łowickiej, podjąłem starania o utworzenie radia diecezjalnego, nadając mu imię św. Wiktorii”.
Bp Orszulik wspominał w homilii niełatwe początki łowickiego Radia. Sama adaptacja i wyposażanie budynku radiowego w potrzebne urządzenia trwały 2 lata. Tworzono wówczas także zespół pracowników Radia. Program Victorii miał być skierowany do młodego i średniego pokolenia. Przez audycje i muzykę radiostacja miała upowszechniać kulturę i promować wartości chrześcijańskie.
Nie zabrakło na samym początku wydarzeń dramatycznych, jak zawalenie się pierwszego radiowego masztu. „Ale Opatrzność czuwała nad tym dziełem - mówił Ksiądz Biskup. - Radio Victoria ma dzisiaj swe oddziały regionalne, jest lubiane przez słuchaczy. Dyrektorzy są profesjonalnie przygotowani do prowadzenia radia, redaktorzy są młodzi i stale się doskonalą w swej profesji. Warto było podjąć trud stworzenia własnej diecezjalnej radiostacji, jako instrumentu ewangelizacji”.
Na zakończenie homilii bp Orszulik życzył Dyrekcji i pracownikom Radia Bożego błogosławieństwa na dalszą pracę w przepajaniu przekazu wartościami chrześcijańskimi i budowaniu przyjaznej atmosfery w miastach, wioskach i wspólnotach. „Nowy maszt Radia Victoria jest stabilny, góruje nad Łowiczem i już na stałe wtopił się w krajobraz” - podkreślił Ksiądz Biskup.
Po Mszy św. raz jeszcze głos zabrał ks. Karp, który podziękował wszystkim przybyłym, a szczególnie obecnym i byłym pracownikom i współpracownikom Radia. „Cieszę się, że jesteście, że pamiętacie o swoich latach pracy, włożonej w to, by Radio Victoria się rozwijało, było takim, jakie jest, i jeszcze lepszym w przyszłości - mówił Ksiądz Dyrektor. - To dopiero mały jubileusz i potrzeba modlitwy, by Radio mogło się rozwijać. Chcę podziękować za słowo, które wygłosił Biskup Senior. On tworzył to Radio, wspierał je i prowadził. Ten trud przejął teraz bp Dziuba. Mamy nadzieję, że jego trud i wysiłek naszych pracowników przyniosą owoce”.
Delegacja pracowników Radia Victoria złożyła na ręce Biskupa łowickiego kwiaty i podziękowania za opiekę. Na zakończenie tego modlitewnego i jubileuszowego spotkania bp Dziuba stwierdził: „Jest dla nas, ludzi wierzących, znakiem, że wszystko, z czego się cieszymy, zawdzięczamy Bogu. Dziękujemy mu więc za stworzenie tego Radia od fundamentów, że miało ono takich, a nie innych ludzi, pracowników. I módlmy się, aby Radio było jeszcze bardziej doskonałe. Bóg jest hojny w zsyłaniu nadziei. Obyśmy tylko my w tę nadzieję ufali, a podstawy do tego mamy właśnie w tym jubileuszu 10 lat Radia Victoria!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

"Cudowne życie" już w kinach!

2025-07-18 08:41

mat. prasowy

Paryż, 1963 rok. Najmłodszy z sześciorga rodzeństwa Roland to chłopiec niepodobny do innych. Według lekarzy nigdy nie będzie chodził, ale jego nieugięta matka, Esther, stanowczo odmawia pogodzenia się z tym wyrokiem. Dzięki połączeniu niezachwianej wiary i wyjątkowej zdolności do zaprzeczania rzeczywistości postanawia stawić czoła (pozornie) nieprzezwyciężonym przeciwnościom.

Więcej ...

Tłumy grekokatolików na Górze Jawor – trwają uroczystości 100-lecia objawień maryjnych

2025-07-18 17:39
Pierwszy dzień pielgrzymki greckokatolickiej na Świętą Górę Jawor w 100-lecie Objawień Maryjnych.

facebook/Piotr Basałyga

Pierwszy dzień pielgrzymki greckokatolickiej na Świętą Górę Jawor w 100-lecie Objawień Maryjnych.

Od wczesnych godzin porannych wierni Kościoła greckokatolickiego gromadzą się przy Cerkwi Opieki Matki Bożej, by wspólnie uczcić wyjątkowy jubileusz – 100. rocznicę objawień maryjnych na Świętej Górze Jawor.

Więcej ...

Francja: zmarł kard. André Vingt-Trois, emerytowany arcybiskup Paryża

2025-07-18 17:26
Katedra Notre-Dame w Paryżu

Vatican Media

Katedra Notre-Dame w Paryżu

Osiemdziesiąt dwa uderzenia dzwonów we wszystkich kościołach diecezji paryskiej uczczą o godz. 17.00 pamięć o kard. André Vingt-Trois, arcybiskupie Paryża w latach 2005-2017, który zmarł wczesnym popołudniem w wieku 82 lat.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Kościół

Łomża: Komunikat kurii w związku ze spotkaniem...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Wiara

Wiara prowadzi człowieka przez życie

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat