Reklama

Cenna pamiątka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Był czerwiec 1991 r., rozpoczęła się IV pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny. Cała Polska oczekiwała Ojca Świętego, a szczególnie rodacy w miastach, które odwiedzić miał Papież. Tego roku na trasie pielgrzymki od Koszalina do Warszawy przez Przemyśl, Lubaczów, Kielce, Radom, Łomżę, Białystok, Olsztyn, Włocławek znalazł się Płock. Na to radosne i historyczne wydarzenie wszyscy oczekiwaliśmy z niecierpliwością.
Stało się to 7 czerwca, kiedy Jan Paweł II w deszczowy poranek przyleciał helikopterem z Włocławka do Płocka. Po powitaniu Papieża przez bp. Zugmunta Kamińskiego i władze miasta rozpoczęła się Msza św. W ołtarzu widniał obraz Jezusa Miłosiernego, który tu, w Płocku, ukazał się s. Faustynie Kowalskiej.
W czasie wygłoszonej homilii Ojciec Święty powiedział m.in.:
„Jeszcze jedno znamienne wydarzenie. Na początku Mszy św. znakiem krzyża świętego zostało zainaugurowane i rozpoczęło ewangelizacyjną działalność radio diecezji płockiej - pierwsza katolicka rozgłośnia radiowa w Polsce. Vivant sequentes! - Niech żyją następcy!”.
Niewielu płocczan wie, że do powstania tego radia znacznie przyczynili się też płoccy krótkofalowcy, a szczególnie Andrzej Fijołek - SP50XA. Otrzymawszy pisemne upoważnienie od pierwszego dyrektora radia ks. Wiesława Gutowskiego do załatwienia wszelkich spraw związanych z uruchomieniem radia, pracował nieustannie w dzień, a często i w nocy, aby zdążyć uruchomić studio i całą aparaturę nadawczą na dzień przyjazdu Ojca Świętego do Płocka. Mimo wielu trudności, jakie przy tym występowały, szczęśliwie zdążył na czas uruchomić radio, przez które rozpoczęła się transmisja Mszy św. z placu celebry.
Radio zlokalizowane zostało w budynku byłego Kina „Diana”, gdzie urządzano początkowo całe studio wraz z niezbędną aparaturą. W pracach dla radia pomagali też inni krótkofalowcy z Płocka, a zwłaszcza przy montażu anten nadawczych, jak: Krzysztof Wiśniewski - SP5CPE, Wiesław Kowalski - SP5BNI, Benedykt Sandomierski - SQ5AZB i Jerzy Fijołek - SP5GBM.
Wieczorem tego samego dnia z udziałem Jana Pawła II odbyło się jeszcze nabożeństwo czerwcowe w katedrze płockiej.
8 czerwca Papież Jan Paweł II odjeżdżał z Płocka. Na trasie wyjazdu wzdłuż ulic od domu biskupiego przy pl. Narutowicza wzdłuż ul. Łukasiewicza aż do stadionu „Wisły”, tłumnie zgromadzili się płocczanie, aby pożegnać Papieża. Ale stała się rzecz nieoczekiwana, trasa przejazdu Ojca Świętego i miejsce odlotu zostały w ostatniej chwili zmienione. Pożegnanie i odlot odbyły się nie na stadionie, ale na lotnisku Aeroklubu przy ul. Bielskiej.
Wszystko stało się nagle, więc część osób mających przepustki, a wśród nich piszący te słowa, nie zdążyła przemieścić się na lotnisko i została na stadionie. Dopiero po odlocie Papieża z Płocka zobaczyłem się z synem Andrzejem i dowiedziałem się, że on miał szczęście i zdążył. W ostatniej chwili zabrał się mikrobusem z księżmi biskupami i pojechał na lotnisko, gdzie jako jedyny krótkofalowiec z Płocka mógł pożegnać Jana Pawła II przed odlotem do Warszawy.
Niezależnie od oficjalnego programu uroczystości pielgrzymkowych, tradycyjnie do tych wielkich wydarzeń dołączyli też krótkofalowcy w kraju. Przez cały czas wizyty Ojca Świętego w Polsce od 1 do 9 czerwca 1991 r., z miast przez które wiodła trasa pielgrzymki, pracowały okolicznościowe amatorskie radiostacje. Jedna z nich czynna była w tych dniach w Klubie Krótkofalowców w Spółdzielni Domu Kultury w Płocku pod znakiem wywoławczym SN5JP.
Po odlocie Ojca Świętego z Płocka, jeszcze tego samego dnia po południu, bp Zygmunt Kamiński odwiedził nasz klub, przy okazji zapoznając się z pracą naszej radiostacji okolicznościowej. Żartobliwie wtedy powiedział, że owszem, słyszał o krótkofalowcach, ale nie wiedział, że to tak wygląda. Ze spotkania z Księdzem Biskupem zostało nam pamiątkowe zdjęcie.
Od tego czasu minęło już 14 lat. Teraz, kiedy nasz Papież odszedł do Ojca, myślami wracamy do tamtych dni. Zachowane zdjęcie z pożegnania z Papieżem w Płocku stanowi dziś dla nas najcenniejszą rodzinną pamiątkę po Janie Pawle II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Hiobowe wieści dla katechetów

2024-05-14 08:36
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Nie mogli być wychowawcami, ale będą musieli uczyć w klasach mających nawet po 30 uczniów z różnych roczników. MEN przygotowuje nowe "elastyczne" zasady organizowania lekcji religii w szkołach i placówkach oświatowych.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Mężczyzna szuka miejsca. Męskie forum w Częstochowie

2024-05-15 13:25

Karol Porwich/Niedziela

„Jestem mężczyzną, znam swoje miejsce” – to hasło męskiego forum w Częstochowie. W trakcie tego wydarzenia każdy uczestnik otrzyma wskazówki pomagające w odnalezieniu swojego miejsca. Możliwa będzie również wymiana osobistych doświadczeń związanych z poszukiwaniem własnego miejsca w ramach panelu dyskusyjnego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jej imię znaczy mądrość

Święci i błogosławieni

Jej imię znaczy mądrość

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie