Reklama

„Stabat Mater” w ciechanowskiej Farze

Niedziela płocka 19/2005

Katolickie Radio Ciechanów wraz z prezydentem miasta Waldemarem Wardzińskim zaprosiło w Wielkim Tygodniu Krakowską Operę Kameralną z misterium scenicznym „Stabat Mater” Antonia Vivaldiego i Giovanniego Battisty Pergolesiego. Koncert zgromadził w ciechanowskiej farze tłumy słuchaczy i okazał się wielkim wydarzeniem muzycznym w mieście.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Misterium przygotowane przez reżysera Wacława Jankowskiego pod kierownictwem muzycznym Piotra Sułkowskiego było, jak powiedział w wywiadzie dla Radia Paweł Orski, zastępca dyrektora Krakowskiej Opery Kameralnej, „nowatorską próbą połączenia koncertu w wykonaniu solistów i orkiestry z grą świateł i grą aktorską »Testes Passionis«, czyli obserwatorów pasji, w które wcieliły się Martyna Malcharek i Oksana Pryjmak”. Próba ta okazała się wielkim sukcesem. Kostiumy, kompozycja ruchu scenicznego i gra świateł sprawiły, że trwający ponad godzinę koncert nie dłużył się i nie nudził słuchaczy, którzy przecież na co dzień nie obcują z tego rodzaju muzyką. W owacji na stojąco oklaskiwano przede wszystkim solistów: sopranistkę Katarzynę Jagiełło i kontratenora Michała Wajdę-Chłopickiego.
Medytacja męki Pańskiej ma swoje źródło w duchowości średniowiecza naznaczonej doświadczeniem św. Franciszka z Asyżu. W tej teologii, która mocno podkreślała kult Chrystusa na tle Jego krzyża i wydarzeń zbawczych, swoje miejsce miała także Matka Jezusa stojąca pod krzyżem. To Ona, zanim stała się renesansową Pietą, trzymającą w swych ramionach i opłakującą martwego Syna, była gotycką Madonną współcierpiącą i współumierającą z Tym, którego śmierć i męka „przeszyła mieczem boleści Jej duszę”. To z tej duchowości zrodziła się Stabat Mater, średniowieczna sekwencja, która weszła do liturgii Kościoła jako śpiew gregoriański. „Był to pierwotnie tekst podkładany pod rozbudowaną melodię rozpoczynającą się wraz z ostatnią nutą wersetu Alleluja - jak czytamy w programie koncertu, do którego słowo wstępne napisał ks. Andrzej Draguła. - Sekwencja składa się z 20 trzywersowych zwrotek. Pierwszych osiem to wyraz głębokiego współczucia z cierpiącą Matką Jezusa. Pasja, której jesteśmy świadkami na Kalwarii, dokonuje się niejako na dwóch płaszczyznach. Najpierw w ciele Jezusa, w ciele ubiczowanym, umęczonym i w końcu ukrzyżowanym. Ale pod wiszącym, umierającym, świętym ciałem Boga Człowieka stoi Jego ziemska Matka”.
Bolesny lament nad Maryją zaczyna się od słów „Eia Mater” w dziewiątej zwrotce sekwencji. Poeta zwraca się do Matki Chrystusa, która uczy nas, czym jest współcierpienie, bowiem nie można Boga naśladować w cierpieniu, ani wziąć na siebie Jego krzyża, ale można stanąć obok Matki Bolesnej i dzielić Jej los. Tylko Bóg może cierpieć za innych. Człowiek może jedynie dzielić los cierpiącego, stojąc obok. Sekwencja kończy się wezwaniem poety do Chrystusa, aby po zakończonym życiu przyjął jego duszę do nieba.
Stabat Mater doczekała się wielu wersji muzycznych, ale niewątpliwie najbardziej znane to kompozycje Pergolesiego i Vivaldiego. Dwugłosowe dzieło Pergolesiego zdumiewa swoją radością, która przeplata się z dostojnością i tragedią słów. Może jej źródłem jest młodzieńczość kompozytora, który umarł przedwcześnie, mając zaledwie 26 lat? A może w finale poprzedzającym końcowe „Amen” dochodzi do głosu przedśmiertne, pokorne i pełne nadziei westchnienie kompozytora złączone z ostatnim tchnieniem Jezusa na krzyżu?
Stabat Mater Vivaldiego jest bardziej dramatyczne i niepozbawione pewnej bezradności wobec cudzego cierpienia. Jest hołdem złożonym cierpiącej Matce po stracie Jej dziecka. Jest także zjednoczeniem z tym wielkim cierpieniem, które przecież dokonuje się w historii ludzkości każdego dnia.
Słuchając w zadumie i w scenerii półmrocznego kościoła kolejnych taktów muzyki tych dwóch wielkich mistrzów, z przenikającym serce śpiewem solistów, słuchacz - nawet nierozumiejący słów pasyjnej sekwencji - mógł przeżyć głębię tamtych wydarzeń, które w następnych dniach Triduum Paschalnego dane mu było przeżyć w liturgii Kościoła. I tak zapewne się stało w sercach wielu, którym dane było modlić się tamtego wieczoru w sposób nieco inny niż dotąd, modlitwą wrażliwego serca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bardo Śląskie. Diecezjalny Dzień Wspólnoty

2024-04-30 23:30
Wspólna modlitwa uczestników Diecezjalnego Dnia Wspólnoty w Bardzie

Ruch Światło-Życie diecezji świdnickiej

Wspólna modlitwa uczestników Diecezjalnego Dnia Wspólnoty w Bardzie

Członkowie wspólnoty Domowego Kościoła oraz Oazy Młodzieżowej i Oazy Dzieci Bożych przybyli w niedzielę 28 kwietnia do Barda - Miasta Cudów, aby tam w domu rekolekcyjnym sióstr marianek przeżyć czas duchowej radości.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...