Reklama

W oczekiwaniu na spotkanie ze św. Teresą

Niedziela rzeszowska 19/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W jednym z listów do ks. M. Belliere - niedługo przed swoją śmiercią - Teresa napisała: „Czuję, że mamy tą samą drogą zmierzać do Nieba; drogą cierpienia połączonego z miłością. Jak już dotrę do portu, pouczę cię, Drogi Braciszku mej duszy, jak masz żeglować przez wzburzone morze świata: z ufnością i miłością dziecka, które wie, że ojciec je miłuje i nie może go zostawić bez pomocy w godzinie niebezpieczeństwa” (List, s. 470). Słowa zaczerpnięte z tego listu: Z ufnością i miłością (a także powtarzające się w wielu innych pismach Teresy) są hasłem pielgrzymki relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus, karmelitanki. Przez całe swoje krótkie życie Teresa z wielką ufnością i miłością zwracała się do Ojca Niebieskiego. Jej „mała droga dziecięctwa duchowego” to dar, jaki zostawiła nam wszystkim. Teresa przez całe życie pragnęła być wierna Bogu w najdrobniejszych rzeczach, pragnęła być misjonarką, choć do Karmelu wstąpiła w wieku 15 lat. Pisała: „Ach, pomimo swojej małości chciałabym oświecać dusze jak Prorocy, jak Doktorzy; mam powołanie, by być Apostołem... Chciałabym przemierzać świat, głosząc Twoje imię, i postawić na ziemi niewiernych Twój zwycięski Krzyż”. To swoje pragnienie realizowała przez modlitwę. Nie ma chyba na świecie zakątka, gdzie nie byłaby znana mała święta Teresa. Trwająca peregrynacja relikwii jest niejako realizacją jej zamysłu. Teresa, niczym misjonarka, w swoich relikwiach wędruje po całym świecie. Po raz pierwszy relikwie pielgrzymowały w latach 1947 i 1948 we wszystkich diecezjach Francji. Podobną propozycję peregrynacji relikwii wysunął ks. Rajmund Zambelli, rektor bazyliki w Lisieux, aby w ten sposób przygotować Kościół we Francji do rocznicy 100-lecia śmierci Teresy (1997 r.). Z czasem jednak inicjatywa przekształciła się w peregrynację po całym świecie. Polska jest 35. krajem, który przyjmie relikwie, wędrujące po świecie już 11 lat. Peregrynacja urny z relikwiami św. Teresy to także uczczenie jubileuszu 400-lecia obecności Karmelitów Bosych w Polsce, a nade wszystko jest to podzielenie się duchowością Karmelu, w której „mała droga dziecięctwa duchowego” zajmuje naczelne miejsce. Ojciec Święty Jan Paweł II w liście apostolskim Divini amoris scientia, wydanym z okazji ogłoszenia św. Teresy od Dzieciątka Jezus Doktorem Kościoła powszechnego, napisał: „Dziecięctwo duchowe pozwala doświadczyć, że wszystko pochodzi od Boga, ku Niemu powraca i w Nim trwa, dla zbawienia wszystkich, w tajemnicy miłosiernej miłości. Taka jest doktryna, której nauczała i którą żyła św. Teresa. W Polsce peregrynacja rozpoczęła się 1 maja w Krakowie Łagiewnikach, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W diecezji rzeszowskiej będziemy gościć tzw. relikwiarz stulecia w dniach 20-21 maja br.
Relikwie uroczyście zostaną przywitane w parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rudnej Wielkiej, następnie tego dnia nawiedzą jeszcze katedrę w Rzeszowie i całą noc przy relikwiarzu modlić się będą siostry karmelitanki w klasztorze przy ul. Morgowej. Następnego dnia relikwie zostaną przewiezione do parafii św. Judy Tadeusza, a w godzinach popołudniowych do Jasła do klasztoru sióstr wizytek, następnie do parafii św. Stanisława. O godz. 19.30 relikwie zostaną uroczyście pożegnane i przekazane do Komańczy, w diecezji przemyskiej. Teresa zapytana niedługo przed śmiercią, czy będzie spoglądać na nas z nieba, odpowiedziała: „Nie, zstępować będę”. Czas peregrynacji jej relikwii będzie dla nas wszystkich czasem wielkich łask, które możemy otrzymywać przez orędownictwo małej św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Grzegorz Braun spalił unijną flagę przed kopalnią Wujek

2025-05-06 15:10

PAP/Michał Meissner

Europoseł, kandydat na prezydenta Grzegorz Braun spalił we wtorek unijną flagę przed Krzyżem-Pomnikiem Dziewięciu z Wujka, znajdującym się przy kopalni Wujek w Katowicach. Krzyż-Pomnik upamiętnia śmiertelne ofiary krwawej pacyfikacji strajkującej załogi tego zakładu w 1981 r.

Więcej ...

Nowenna do św. Stanisława Biskupa Męczennika

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Nowennę do św. Stanisława Biskupa Męczennika odmawiamy między 29 kwietnia a 7 maja lub w dowolnym terminie.

Więcej ...

Oryginalne pomysły na prezent komunijny

2025-05-07 10:58
Pomysły na prezent komunijny

Materiał własny sponsora

Pomysły na prezent komunijny

Ten dzień pełen jest światła, wzruszeń i niewypowiedzianej radości. Pierwsza Komunia Święta obfituje w chwile, które z biegiem lat stają się cennymi wspomnieniami. Chcesz dołożyć do nich swoją cegiełkę? Odkryj inspirujące pomysły na wyjątkowy prezent na Komunię, które łączą w sobie piękno tradycji i radość obdarowywania.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...