Reklama

Zakonnica o wielkim sercu i duchu (cz. 2)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla każdego zgromadzenia zakonnego sprawą niezwykle ważną jest świętość jego założycieli, bo to oni zaszczepiają w pierwszych członkach rodziny zakonnej duchowość i organizują jej działalność, będąc narzędziem w rękach Boga. Jak już wspomniano w pierwszej części współzałożycielką Zgromadzenia Służebnic Najśw. Serca Jezusowego jest s. Klara - Ludwika Szczęsna, dziś służebnica Boża. Niegdyś Bóg postawił na jej drodze ks. Józefa Sebastiana Pelczara. Perspektywa założenia przez niego nowego zgromadzenia zakonnego, którego miała stać się członkinią, jawiła się jako wola Boża, choć okupiona niemałą ofiarą i ryzykiem.
Zgromadzenie jeszcze za życia pierwszej przełożonej generalnej - m. Klary - znacznie się rozwinęło pod względem duchowym i materialnym. Siostry pracowały: w Krakowie, Lwowie, Zakopanem, Korczynie, w Jaśliskach, Krośnie, Rzeszowie, Przemyślu, Tarnowie, Bieczu, Czernihowie, Stryju, na terenie Alzacji.

Duchowość Matki Klary

Aby móc realizować swoje powołanie, musiała w sposób dramatyczny zerwać więzi z rodziną. Najpierw kształtowała osobowość pod kierunkiem bł. Honorata Koźmińskiego w bezhabitowej wspólnocie zakonnej Sług Jezusa. Tutaj swoją duchowość wykuwała na katechizmie katolickim i na ustawie Sług Jezusa.
Ustawa podawała jako wzorzec przede wszystkim Świętą Rodzinę. Naśladować Jezusa, który służy - „od Ciebie się uczyć pragnę - pisała - jak mam z głęboką pokorą i macierzyńską miłością tę świętą służbę wypełniać”.
Św. Franciszek Seraficki i św. Elżbieta, patronka Trzeciego Zakonu żeńskiego św. Franciszka z Asyżu byli dla niej zachętą i wzorem, jak zapierając się siebie w pełnieniu obowiązków, znaleźć szczęście w posługiwaniu ludziom.
To wszystko przeniosła do nowego Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. Bp Pelczar podkreślał: „zadaniem pierwszorzędnym tego Zgromadzenia jest wielbić Pana Boga i uświęcać Siostry do niego należące”. Szczególne miejsce w duchowości miała również Maryja - „Niebieska Patronka Zgromadzenia” - jak podkreślał założyciel.
M. Klara w nowym zgromadzeniu znalazła to wszystko, co było treścią jej życia duchowego. Podobnie jak u bp. Pelczara nabożeństwo do Serca Jezusowego stopiło się u niej z nabożeństwem do Najświętszego Sakramentu. „Długo, długo zatapiała się w modlitwie, schylona twarzą do stopni ołtarza albo klęczała u stóp ołtarza w postawie pełnej pokory i uniesienia” - tak zapamiętały ją jej współsiostry. „Po Komunii św. była tak zatopiona w Bogu, że zdawało się, iż otoczenie nic ją nie obchodzi” - wspominały siostry.
Matka bardzo ceniła Mszę św. Niezwykle głęboko przesiąknięta była duchowością maryjną. „Nigdy nie opuszczała nabożeństw maryjnych, codziennie odmawiała Różaniec” - tak ją zapamiętano. Program maryjno-społeczny założyciela, mający na celu wypełnienie ślubów króla Jana Kazimierza w służbie Maryi jako Królowej Polski, stał się i jej programem. „Na intencję Kościoła i narodu polskiego” wzywała Maryję: „Królowo Korony Polskiej, módl się za nami!”.
„Odznaczała się wielką roztropnością i miłością w prowadzeniu Sióstr, a męstwem i cierpliwością w znoszeniu ciągłych chorób i wewnętrznych udręczeń” - podkreślał bp Pelczar w nekrologu napisanym na wieść o śmierci pierwszej Sercanki w 1916 r.
Mottem jej życia było: „Wszystko dla Serca Jezusowego! Prace, trudy, cierpienia, zaparcie siebie, miłość Boga, miłość bliźniego, życie ofiarne, pełne pokory i ubóstwa”. Godło Serca Jezusa, które wprowadziła na habity sióstr sercanek, było jeszcze jednym elementem jej apostołowania.
Jej wielkość polegała na ofiarnym i pokornym oddaniu się Bogu i tym, którzy w Jego imieniu nią kierowali. Nie zostawiła żadnych pism, poza niewielką ilością listów i drobnych notatek rekolekcyjnych. Była mistrzynią, przełożoną i matką sióstr sercanek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Nawrócenie albo śmierć

2024-05-19 20:41
Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

Tomasz Lewandowski

Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

– To jest święto Ludu Bożego, nasz Wieczernik – mówił podczas ostatniej katechezy przed rozpoczęciem II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj