Reklama

Święto patronalne Szkolnych Kół Caritas

Mogliby żyć tylko dla siebie...

Niedziela toruńska 19/2005

9 kwietnia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu odbyła się uroczystość ku czci Najświętszej Eucharystii i Bożego Miłosierdzia, w której wzięli udział członkowie Szkolnych Kół Caritas i ich opiekunowie. Reprezentowali oni ponad 4-tysięczną rzeszę swoich rówieśników z całej diecezji, działających na co dzień w przeszło 160 kołach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy św., koncelebrowanej przez 13 kapłanów, przewodniczył ks. inf. Tadeusz Nowicki; (zastąpił on bp. Andrzeja Suskiego, który wyjechał na pogrzeb Ojca Świętego do Rzymu). W homilii Celebrans podkreślił prawdę o miłości Bożej, wyrażającej się przez miłosierdzie; jako taka często nas szokuje, gdyż obejmuje ludzi, których my, patrząc po ludzku, dawno już „spisaliśmy na straty”.
Boże miłosierdzie najpełniej objawiło się w Jezusie Chrystusie. On często wzbudzał sprzeciw, gdyż - na przekór oczekiwaniom „sprawiedliwych” - nie sądził grzeszników, lecz dawał im szansę nawrócenia; patrzył na godność człowieka, a nie na jego czyny. Odchodząc do nieba, pozostał z nami na zawsze w Eucharystii i przez nią nadal udziela nam swego miłosierdzia.
W tych czasach prawdę o miłosierdziu Bożym na nowo uwypukliła św. Faustyna, a jej przesłanie dotarło do szerokich rzesz chrześcijan za sprawą Jana Pawła II. „On nie głosił nic nowego - powiedział o zmarłym Papieżu ks. Nowicki - lecz tylko wyraził zrozumiałym językiem i czytelnym świadectwem ewangeliczną prawdę o Bogu, który zawsze jest gotów przebaczyć człowiekowi jego grzech.
Wolontariusze SKC mają tę łaskę, że mogą działać jako narzędzia miłosiernego Boga. Ich posługa to dla wielu ludzi znak, że Bóg ich kocha i nigdy nie opuszcza” - zakończył Celebrans.

Ośmiu Samarytan

Po Mszy św. zostały ogłoszone wyniki drugiej edycji konkursu pt. Samarytanin, którego znam. Jego celem jest obudzenie wrażliwości młodych ludzi, tak, aby zauważyli wokół siebie osoby zaangażowane w czynienie miłosierdzia, potrafiące się pochylić nad bliźnim w potrzebie.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział ok. 130 osób.
Młodzi pisali prace o postaciach z otoczenia, których działania postrzegają jako posługę miłosierdzia. Prace te były następnie oceniane przez komisje konkursowe różnych szczebli, a ostateczny werdykt spoczywał w rękach jury, w którego skład weszli studenci - mieszkańcy Bursy Akademickiej w Przysieku. Po wnikliwej lekturze postanowili oni uhonorować 8 osób:
- Krystynę Babalską, katechetkę w Szkole Podstawowej w Kurzętniku, o której autor nominacji, Mateusz Suchocki napisał m.in.: „Jest to kobieta wielkiego serca. Nasze lekcje religii są zawsze pogodne, idziemy na nie z wielką ochotą. (...) Chociaż ma swoją rodzinę, to zawsze znajduje czas dla nas - swoich uczniów”.
- Jerzego Poltyna, wójta gminy Dębowa Łąka. „Jest wzorem człowieka gotowego na wyrzeczenia, pragnącego pomagać tym, którzy potrzebują wsparcia materialnego i duchowego.
Niesienie pomocy innym jest dla niego rzeczą naturalną. Jakże rzadko spotyka się dziś takich ludzi!” - napisała o nim w swej pracy Joanna Wesołowska, uczennica Szkoły Podstawowej w Łobdowie.
- Grażynę Falkowską z miejscowości Wiewiórki. Autor pracy, Przemysław Szmytkowski ze Szkoły Podstawowej w Wielkich Radowiskach, scharakteryzował ją następująco: „Jest kobietą, dla której doba jest zawsze za krótka, bo wciąż ma dużo do zrobienia, tak dla rodziny, jak i dla innych. Pani Grażyna wspiera pomocą materialną dzieci z Wielkich Radowisk: organizuje festyny charytatywne, przygotowuje paczki świąteczne, zachęca dzieci do aktywnego udziału w życiu wsi i parafii. Wraz z mężem wychowuje pięcioro dzieci; dla dwojga z nich państwo Falkowscy stworzyli rodzinę zastępczą”.
- Stanisławę Ścigacz z Torunia. Zdaniem autora nominacji, jej wnuka, Pawła Walentowicza ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Toruniu, zasługuje ona na wyróżnienie ze względu na długoletnią opiekę nad dziećmi w najbliższej rodzinie, a także pomoc niesioną osobom w podeszłym wieku i niepełnosprawnym. „Mogłaby siedzieć wygodnie w ciepłym mieszkanku, otulona kocem, oglądać telewizję, żyć powoli, spokojnie z dnia na dzień, jednak tak nie potrafi. Wciąż sama szuka ludzi, którym może nieść nie tylko tę widoczną, namacalną pomoc, ale także duchową, która często jest ważniejsza” - tak o swojej Babci napisał Paweł.
- Jana Wójcika z Torunia, scharakteryzowanego przez Bartosza Branickiego ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Toruniu: „To dobry człowiek i katolik. (...) Bezinteresownie pomaga swojemu sąsiadowi, który jest ciężko chory. Wspiera go modlitwą, dodaje otuchy. Nigdy nie zawiedzie w potrzebie. Zawsze jest pogodny i życzliwy”.
- Dobrosławę Baczyńską z Torunia, nominowaną przez Natalię Brzuszczak, uczennicę Szkoły Podstawowej nr 32 w Toruniu. „Nie zwraca uwagi na to, czy kogoś zna, czy nie - po prostu pomaga, jak umie najlepiej. Nie czeka na odpłatę, a podziękowania przyjmuje niechętnie i skromnie. Często rezygnuje z własnych przyjemności, a poświęca czas dla innych. Mówi, że jej sprawy mogą poczekać. Latem, kiedy ma czas wolny od studiów, pomaga w hospicjum. Jest kochana i wspaniała, dobra i pomocna” - czytamy w charakterystyce, która wyszła spod pióra Natalii.
- Annę Jabłońską z Kowalewa Pomorskiego, wytypowaną przez jej siostrę, Agnieszkę Jabłońską, uczennicę miejscowej Szkoły Podstawowej. „Jako uczennica liceum, przez kilka lat Anna opiekowała się niepełnosprawną dziewczynką, uczęszczającą do mieszczącej się w tym samym budynku szkoły podstawowej. Pomoc polegała na noszeniu Darii po schodach na obiady, do sali komputerowej, na lekcje wychowania fizycznego, do biblioteki, na towarzyszeniu podczas wycieczek klasowych” - napisała o Siostrze Agnieszka.
- Irenę Wierzbicką, pielęgniarkę z Torunia, obecnie zamieszkałą w Australii. Autorka nominacji, Monika Rogowska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Toruniu napisała o niej: „Zawsze starała się być przy tych, którzy tego najbardziej potrzebowali, o których zapomniały rodziny. Przez 10 lat pracowała w szpitalu, a wolny od pracy czas poświęcała dzieciom niepełnosprawnym. W Australii, wraz z grupą wolontariuszy, prowadzi ochronkę dla dzieci odrzuconych. Praca ta daje jej mnóstwo satysfakcji. Czuje się tak, jakby się po to urodziła. Bardzo chciałabym w razie potrzeby znaleźć się pod opieką takiej właśnie osoby”.
Laureaci oraz autorzy nominacji otrzymali dyplomy, listy gratulacyjne i upominki. Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej ks. Daniel Adamowicz wyraził również wdzięczność nauczycielom, pod których kierunkiem zostały napisane nominacje: Marlenie Sempołowicz (SP Łobdowo), Bogumile Frankiewicz (SP Wielkie Radowiska), Janowi Kruglińskiemu (SP nr 6 Toruń), Dorocie Myjkowskiej (SP nr 32 Toruń) Krzysztofowi Dębińskiemu (SP Kowalewo Pomorskie) i Marii Karakulskiej (SP nr 1 Toruń).
Następnie odbyła się projekcja filmu o Szkolnych Kołach Caritas, zrealizowanego przez toruński oddział Telewizji Polskiej, oraz koncert zespołu „Claritas”.
Widownia w tym czasie miała okazję skorzystać ze słodkiego poczęstunku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kolegium Kardynalskie wzywa do modlitwy o pokój

2025-05-06 15:19
Kardynałowie w Bazylice św. Piotra

PAP/EPA

Kardynałowie w Bazylice św. Piotra

Do modlitwy o „sprawiedliwy i trwały pokój” wezwali członkowie Kolegium Kardynalskiego w komunikacie, opublikowanym na zakończenie ostatniej 12. kongregacji generalnej, poprzedzającej rozpoczynające się jutro konklawe.

Więcej ...

Liturgia rozpoczęcia konklawe - wyraz wiary w moc Ducha Świętego

2025-05-06 20:45

Tama66/pixabay.com

Popołudniowe rozpoczęcie konklawe będzie miało przede wszystkim charakter modlitwy, a jego liturgia będzie wyrazem zawierzenia Bogu wyboru papieża.

Więcej ...

Nawrocki ws. kawalerki w Gdańsku: zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne

2025-05-07 15:40

PAP/Szymon Pulcyn

Karol Nawrocki przekazał, że razem z żoną Martą podjął decyzję, by przekazać kawalerkę w Gdańsku na cele charytatywne. Zdaniem popieranego przez PiS kandydata na prezydenta wątpliwości ws. mieszkania "mają ci, którzy nie potrafią sobie wyobrazić, że można pomagać drugiemu człowiekowi bezinteresownie".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...