Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 19/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanaty grudziądzkie

Lotnisko czuwało przy Ojcu Świętym

Usta Ojca Świętego zamilkły, ale słowa i nauczanie pozostaną. Parafia na Lotnisku pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła czuwała na modlitwie w intencji Jana Pawła II. Na kilka dni przed smutną wiadomością oraz po jej ogłoszeniu parafianie licznie gromadzili się na Eucharystii i łączyli duchowo z Ojcem Świętym w Apelu Jasnogórskim, czuwali na modlitwie do późnych godzin nocnych w świątyni. W niedzielę 4 kwietnia Mszom św. w intencji Papieża przewodniczył proboszcz parafii ks. Piotr Neumann. Przed Eucharystią wierni odmawiali Różaniec i Koronkę do Bożego Miłosierdzia. W oknach domów wywieszono wizerunki Ojca Świętego i flagi przepasane kirem, palono świece. W dniu pogrzebu ułożono krzyż z żółto-białych zniczy przed wejściem do kościoła. Eucharystię żałobną sprawował Ksiądz Proboszcz, który wygłosił też homilię. Oprawę liturgiczną przygotowała młodzież. Przed Mszą św. odmówiono Różaniec za duszę Papieża.
Nasi parafianie wzięli udział w Białym Marszu ulicami Grudziądza oraz w ogólnomiejskich uroczystościach pogrzebowych, które odbyły się w grudziądzkiej farze. W niedzielę, na zakończenie tygodnia Miłosierdzia Bożego, na wszystkich Mszach św. modliliśmy się za Papieża i odmawialiśmy Różaniec przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Tydzień po śmierci Jana Pawła II modlono się Różańcem, potem wszyscy uczestniczyli w Eucharystii i trwali na modlitwie do godz. 21.37. Odbył się też Apel Jasnogórski. Każdego 16 dnia miesiąca odbywać się będzie Apel Jasnogórski oraz Msza św. za Ojca Świętego.

Maria Szczęsna

Bursa Caritas modliła się za zmarłego Papieża

Żałoba jest nie tylko czasem ubolewania po stracie bliskiej osoby i oddawania jej hołdu, lecz także czasem zadumy nad sensem życia i zgłębiania dziedzictwa, jakie zostawia po sobie zmarła osoba. Od poniedziałku 4 kwietnia br. do dnia pogrzebu, w ramach modlitw wieczornych, mieszkańcy wraz z pracownikami Bursy Caritas im. kard. Stefana Wyszyńskiego uczestniczyli w kaplicy we Mszy św. w intencji Ojca Świętego, sprawowanej przez dyrektora ks. Dariusza Kunickiego. W niedzielę 3 kwietnia młodzież wraz z Księdzem Dyrektorem uczestniczyła we Mszy św. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Młodzi przed codzienną wieczorną Eucharystią wystawiali program słowno-muzyczny, poświęcony osobie Papieża. Chłopcy czytali fragmenty homilii papieskich ze spotkań z młodzieżą w Polsce oraz fragmenty Tryptyku rzymskiego i śpiewali Barkę. W czwartek, 7 kwietnia młodzież wzięła udział w Białym Marszu ulicami naszego miasta. Marsz zakończył się zapaleniem świec i złożeniem hołdu Ojcu Świętemu, następnie wszyscy udali się na żałobną Mszę św. do grudziądzkiej kolegiaty. W dniu pogrzebu nasi wychowankowie udali się na Rynek Główny, gdzie wspólnie odmówili Różaniec, a od godz. 10.00 przeżywali transmisję z pogrzebu Jana Pawła II z Watykanu prezentowaną na telebimie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Maria Szczęsna

Pielgrzymka do Lichenia

4 kwietnia Akcja Katolicka z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu odbyła pielgrzymkę autokarową do sanktuarium Matki Bożej w Licheniu. Wyruszyło ok. 60 osób, w tym grupa ludzi starszych, dla których ten dzień był szczególnym wydarzeniem. Pielgrzymi odbyli Drogę Krzyżową, modląc się na stacjach Licheńskiej Golgoty. W kościele św. Doroty uczestniczyli we Mszy św., którą wraz z dwoma kapłanami celebrował przybyły z grudziądzką grupą ks. Krzysztof Juchniewicz. Tego dnia każdy polecał Panu Bogu Jego sługę - śp. Jana Pawła II.
W czasie zwiedzania największego kościoła w Polsce - bazyliki, którą w 1999 r. poświęcił Papież Polak, każdy złożył Mu w darze modlitwę i wpis do księgi kondolencyjnej. Pielgrzymce towarzyszyły śpiewy i modlitwy.

Helena Rykaczewska

Dekanaty toruńskie

Duchowa Adopcja w parafiach

Idąc za głosem serca, 4 kwietnia, w Dniu Świętości Życia, w dwóch sąsiadujących parafiach: św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Grębocinie oraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Bielawach zapoczątkowano Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Liczba chętnych osób przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. W Grębocinie podczas jednej Mszy św. uroczyste przyrzeczenie DA złożyło ok. 80 osób, natomiast na Bielawach podczas dwóch Mszy św. łączna liczba wyniosła ok. 100 osób. Te dwie parafie ratują wspólnie 180 dzieci. Pamiętajmy jednak, że ratując jedno dziecko, ratujemy również sumienie jego matki, ojca i lekarza, tj. tych wszystkich, którzy nawet w pośredni sposób uczestniczą w zabiciu dziecka w łonie matki.
Za pomoc w zorganizowaniu Duchowej Adopcji w Grębocinie pragniemy podziękować proboszczowi ks. Dariuszowi Aniołkowskiemu, który angażując się w to wielkie dzieło wraz z wiernymi, osobiście dokonał DA, dając wzór dla całej parafii. Na Bielawach całością zajęli się Helena i Edward Porzezińscy przy współpracy z proboszczem ks. kan. Tadeuszem Partyką oraz ks. Krzysztofem Rynkowskim - moderatorem kręgu Domowego Kościoła. Za to wielkie dzieło oraz za piękną oprawę Mszy św. wszystkim serdeczne „Bóg zapłać!”.
Duchową Adopcję można podjąć każdego dnia, modląc się w tej intencji przez 9 miesięcy. Zalecane jest jednak, aby dokonywać tego z okazji świąt maryjnych. Marzeniem naszym jest, aby w przyszłym roku, z okazji Dnia Świętości Życia, uroczysta adopcja odbyła się w każdej parafii, gdzie są członkowie naszego ruchu. Byłby to wielki dar dla śp. Ojca Świętego Jana Pawła II, który od samego początku błogosławił temu wielkiemu dziełu.

Reklama

Stanisława i Roman Biccy - Domowy Kościół - diakonia życia

Pasja w muzyce

Wspaniałym wprowadzeniem w tegoroczne rozważania wielkotygodniowe były zainicjowane przez dyrektora Toruńskiej Orkiestry Kameralnej, Marka Wakarecego, koncerty pt. Pasja w muzyce. Odbywały się one kolejno w Wielki Poniedziałek i Wielki Wtorek w kościele Ducha Świętego oraz w Wielką Środę w katedrze Świętych Janów. Każdy koncert poprzedzony był słowem wprowadzającym w świat pasyjnych przeżyć muzycznych, które przygotowała i znakomicie poprowadziła dla toruńskiej publiczności Elżbieta Szczurko.
Podczas pierwszego koncertu usłyszeliśmy jedną z najbardziej znanych kompozycji G. B. Pergolesiego - Stabat Mater. Partię sopranu wykonała Agnieszka Morisson, partię kontratenorową - Janusz Cabała. W Wielki Wtorek Toruński Kwartet Smyczkowy wykonał Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu Józefa Haydna, w wersji opracowanej przez kompozytora na kwartet smyczkowy. W trzecim dniu koncertów pasyjnych przenieśliśmy się do katedry Świętych Janów, gdzie wystąpiła Schola Klerycka Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu pod dyrekcją ks. dr. Mariusza Klimka. Radosław Marzec (organy) i aktor Teatru im. W. Horzycy w Toruniu - Sławomir Maciejewski poprowadzili nas kolejnymi stacjami Le Chemin de la Croix Marcela Dupre (1886-1971), napisanymi do poezji Paula Claudela (1868-1955). Utwór jest poematem symfonicznym, w którym pojawia się kilka wiodących tematów, a każda stacja ma swoją własną koncepcję muzyczną. Kolejne części Le Chemin de la Croix rozpoczynały się recytacją przez Sławomira Maciejewskiego odpowiedniej części poematu Claudela, w tle schola wraz z kantorem delikatnie intonowała śpiewy gregoriańskie o tematyce pasyjnej, po czym R. Marzec na organach wykonywał część utworu M. Dupre. Ciepło śpiewu gregoriańskiego, pełne surowej powagi, doskonale kontrastowało, a zarazem współgrało z mroczną, pełną bólu cierpiącego Chrystusa kompozycją Dupre. Na zakończenie koncertów pasyjnych wysłuchaliśmy słów ks. dr. M. Klimka i wspólnie odśpiewaliśmy wielkopostną pieśń Krzyżu Chrystusa, bądźże pochwalony.

Reklama

Katarzyna Kamińska

Wkrótce

XXI Świętojański Festiwal Organowy

Tegoroczny Festiwal Organowy jest dedykowany śp. Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Koncerty będą odbywać się w Toruniu do 19 czerwca 2005 r.
15 maja w katedrze Świętych Janów o godz. 19.00 odbędzie się kolejny koncert. Wystąpi Roman Perucki z Gdańska (organy).

Reklama

I Międzydekanalny Festiwal Pieśni Maryjnej - Górzno 2005

Dziekan dekanatu Górzno oraz Szkoła Podstawowa SPSK organizują I Międzydekanalny Festiwal Pieśni Maryjnej. Kierownikiem tegorocznego Festiwalu jest J. Kulkowska.
Festiwal odbędzie się 29 maja 2005 r. o godz. 14.00 na polu namiotowym św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Mogą w nim wziąć udział dzieci i młodzież pod patronatem parafii lub szkoły z dekanatów: Brodnica, Górzno, Lidzbark oraz parafii Świedziebnia (dekanat Rypin). Uczestnicy Festiwalu wystąpią w trzech kategoriach: soliści (do 9 lat, do 14 lat, do 19 lat), zespoły (do 14 lat i powyżej tego wieku) oraz schole/chóry (do 14 lat i powyżej). Organizatorzy zapewniają sprzęt nagłaśniający, magnetofon, odtwarzacz CD, odtwarzacz MD. Zgłoszenie udziału w Festiwalu odbywa się przez dokładne wypełnienie karty uczestnictwa i przesłanie jej do 20 maja 2005 r. pod adresem: Szkoła Podstawowa SPSK Grążąwy, 87-321 Bartniczka z dopiskiem: „Festiwal Pieśni Maryjnej”. Karty zgłoszeń można otrzymać u księży w parafiach oraz u katechetów.

Elżbieta Ciepłowska (tel. 0602-376-113)

Wędrujemy do św. Barbary

Już od 2000 r. toruńscy przewodnicy turystyczni, zrzeszeni przy oddziale Przewodnickim PTTK, wzorując się na dawnej tradycji, organizują majówki na Barbarce. W nawiązaniu do tradycji, w niedzielę 15 maja br., toruńscy przewodnicy organizują VI Pieszą Pielgrzymkę na Barbarkę. Chętni spotkają się na Wrzosach przy pętli autobusowej linii 27 o godz. 9.00. Trasa będzie prowadzić drogami leśnymi do przydrożnego ołtarza przy pomniku Dzieci polskie Matce Polski, dłuta Ignacego Zelka z 1933 r. Po krótkiej pogadance, przy śpiewie pieśni maryjnych i muzyce, uczestnicy przejdą do miejsca pamięci narodowej z 1939 r., gdzie wysłuchają krótkiej prelekcji. Przed Mszą św. o godz. 13.00 w kaplicy św. Barbary uczestnicy majówki wezmą udział w konkursie: Co wiesz o św. Barbarze i miejscu Barbarka. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni książkami. Prosimy o zabranie skromnego posiłku i dobrego samopoczucia!

Organizator - Benon Frąckowski (tel. 621-09-45 lub 691-059-945)

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie uciekali przed cierpieniem

Karol Porwich /Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 10, 32-45.

Więcej ...

Najświętsza Panno Gidelska, módl się za nami...

2024-05-29 20:50

Michał Janik

Cudowna Figurka z Gidel, została ukoronowana 15 sierpnia 1921 roku. Matka Boża w Gidlach cieszy się sławą Uzdrowicielki chorych. Krążą wśród wiernych opinie, że Matka Najświętsza z Jasnej Góry jest głównie lekarką dusz (nawrócenia), a z Gidel – lekarką ciał.

Więcej ...

Jednego Serca Jednego Ducha

2024-05-29 16:47

Piotr Drzewiecki

Jak powstaje największy koncert muzyki chrześcijańskiej w Europie? Kulisy tego wydarzenia odsłania ks. Andrzej Cypryś.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Święci i błogosławieni

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...