Reklama

Wokół 60. rocznicy wyzwolenia obozu w Dachau

Jak sześć kropli opium uratowało biskupa

W związku z 60. rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau, były więzień, 91-letni bp Ignacy Jeż, na spotkaniu z dziennikarzami w Sekretariacie Episkopatu, apelował o zachowanie pamięci o męczennikach, którzy ponieśli tam śmierć.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na tydzień przed uwolnieniem Dachau przez wojska amerykańskie, młodziutki Ignacy Jeż złożył ślubowanie. Wraz z innymi księżmi obiecał św. Józefowi, że jeśli dożyją końca wojny, będą pielgrzymować do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, by szerzyć Jego kult. A także - że podejmą jakieś dzieło charytatywne. Okazało się nim założenie Instytutu Studiów nad Rodziną w Łomiankach.
Więźniowie cudem ocaleli. Chorego na tyfus ks. Jeża uratowało sześć kropli opium, które otrzymał na kostce cukru. Zostały wykradzione z apteczki ze szpitala dla SS-manów. Zanim to opium otrzymał, ktoś z kolegów przestrzegał Jeża: „Ignac, jak dalej tak pójdzie, to jutro skończysz”. - I wszystko na to wskazywało. Ważyłem połowę tego, co teraz - wspomina Biskup.
- Bardzo bym pragnął, by pamięć o ofiarach Dachau była zachowana, a 29 kwietnia był dniem wspomnienia męczenników polskich duchownych, którzy zginęli pod okupacją niemiecką - mówił bp Jeż. Zwracał też uwagę na wiele dobra, które działo się w tym strasznym czasie zniewolenia i upodlenia. - Były przypadki heroizmu i ratowania człowieczeństwa - zapewniał. Dodał też, że około 3 tysiące księży, kleryków i braci zakonnych, którzy zginęli w czasie wojny, orędują teraz w niebie. I tym, jego zdaniem, należy tłumaczyć tak wielką liczbę powołań kapłańskich, jakie są w Polsce.
O. Gabriel Bartoszewski, postulator wielu procesów kanonizacyjnych, mówił o „precedensowej” sprawie o. Maksymiliana Kolbego, który w procesie beatyfikacyjnym został uznany za świadka wiary, a w czasie kanonizacji uznano go za męczennika. O. Bartoszewski przypomniał też, że od czasów beatyfikacji o. Maksymiliana papież Paweł VI zmienił obrzęd kanonizacyjny. Od tej pory beatyfikowano 108 męczenników II wojny światowej, w toku jest proces kolejnych 120 osób.
O eksterminacji duchowieństwa zaś mówił historyk Kościoła dr Jan Żaryn. - Mordowanie księży było fragmentem planu likwidacji inteligencji. Zsyłani do obozu ginęli wskutek głodu, tortur, chorób, eksperymentów medycznych. Większość kapłanów, którzy znaleźli się w Dachau pochodziła z parafii ziem bezpośrednio wcielonych do III Rzeszy. Trafili do obozów, gdyż celem okupanta była przyspieszona germanizacja Kraju Warty, której dodatkowym efektem miała być również ateizacja ziem podległych Hitlerowi - mówił dr Żaryn.
Niedawno ukazał się wywiad-rzeka z bp. Jeżem. Recenzję tej książki zamieszczamy na str. VII.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rodzice i synowie w seminarium

2024-05-06 13:17

Mikołaj Wręczycki/WMSD Częstochowa

Seminarium to nie tylko dom waszych synów, ale także wasz dom – takimi słowami zwrócił się do rodziców seminarzystów ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Więcej ...

Gwiazdo Jackowa z Przemyśla, módl się za nami...

2024-05-06 20:50

Adobe Stock

Przy południowo – wschodniej granicy Polski, nad rzeką San leży pięknie położone miasto licznych kościołów – Przemyśl. Posiada ono dwa sanktuaria maryjne, w jednym z nich dzisiaj się zatrzymamy. Czas dzisiejszego rozważania spędzimy w bazylice katedralnej, gdzie znajduje się cudowna figura Matki Bożej Jackowej – Pani Przemyskiej.

Więcej ...

We wrześniu Festiwal Książki Katolickiej – podsumowanie XXIX Targów Wydawców Katolickich

2024-05-07 11:29

Ireneusz Korpyś/Niedziela

- Rekordowa pod względem frekwencji ostatnia edycja Targów Wydawców Katolickich w Warszawie udowodniła, że zainteresowanie polskich czytelników publikacjami o tematyce religijnej bynajmniej nie słabnie - informują organizatorzy wydarzenia. Dlatego zapowiadają planowany na wrzesień Festiwal Książki Katolickiej jako podsumowanie niedawnej imprezy wydawniczej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?