Reklama

Poezja Karola Wojtyły i o Janie Pawle II w Hrubieszowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rodzina Szkół im. Jana Pawła II od momentu swego powstania wykazuje się dużą aktywnością. Organizuje spotkania uczniów i nauczycieli, jak również różnego rodzaju konkursy wiedzy o Patronie, turnieje sportowe czy też konkursy recytatorskie.
13 kwietnia w Hrubieszowskim Domu Kultury odbyły się eliminacje regionalne II Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Karola Wojtyły i o Janie Pawle II. Organizatorem tego etapu w imieniu Rodziny Szkół im. Jana Pawła II było Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Hrubieszowie oraz Hrubieszowski Dom Kultury. Honorowy patronat nad konkursem regionalnym objęli bp Jan Śrutwa i burmistrz Hrubieszowa Franciszek Suchecki.
O godz. 12.00 w kościele pw. św. Mikołaja w Hrubieszowie zgromadzili się uczestnicy konkursu z opiekunami, władze miasta, zaproszeni goście, dyrektorzy szkół noszących imię Jana Pawła II, zaproszeni dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjów z Hrubieszowa, delegacje dzieci i młodzieży z tych szkół wraz ze swoimi opiekunami, dyrekcja, nauczyciele, młodzież i rodzice Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Hrubieszowie. Księdza Biskupa w imieniu społeczności Gimnazjum nr 3 powitali uczniowie Justyna Puk i Kamil Jakubaszek. „2 kwietnia 2005 r. świat pogrążył się w żałobie - mówili przedstawiciele młodzieży. - Do domu Ojca odszedł Papież Polak, nasz patron. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu, że umieścił nasze życie w czasie pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. (...) Ostatnie dni uświadomiły nam, jak bardzo Papież na nas liczył. Przyzwyczailiśmy się, że jest. Zawsze bliski, słuchaliśmy Jego słów na lekcjach katechezy, czy kiedy nas odwiedzał”. Następnie powitał wszystkich proboszcz parafii pw. św. Mikołaja dziekan ks. Kazimierz Gawlik oraz zastępca burmistrza Andrzej Wołowski. Eucharystii przewodniczył bp Jan Śrutwa. W homilii Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na etapy życia Papieża poety, Papieża nauczyciela, Papieża kapłana, Papieża pasterza. Jakby mottem całego życia naszego Patrona były Jego własne słowa: „Miłość mi wszystko wyjaśniła”. Homilia była dla nas zachętą do refleksji nad realizowaniem swojego życiowego powołania.
O godz. 14.00 zebraliśmy się w sali widowiskowej Hrubieszowskiego Domu Kultury. Gości powitała dyrektor Gimnazjum nr 3 w Hrubieszowie im. Jana Pawła II Anna Świstowska. „Z licznych wypowiedzi Ojca Świętego wynika, że poezji przypisywał specjalną rolę poznawczą jako środka do dobrego komunikowania się ludzi ze sobą. Lektura poezji Karola Wojtyły i Jana Pawła II wymaga od czytelnika wielkiego wewnętrznego wysiłku. Ten wysiłek podjęła cała społeczność Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. W chwili obecnej nasza Rodzina skupia już ponad 420 szkół. Poznajemy się, wspólnie pracujemy i modlimy się za naszego Patrona. Nie możemy powiedzieć tylko: „Żegnaj, Ojcze”. On sam powtarzał:
»A przecież nie cały umieram, to, co we mnie niezniszczalnie, trwa«. Trwa też Jego poezja” - powiedziała Marzanna Bednarczuk prowadząca konkurs. Następnie z koncertem dedykowanym Ojcu Świętemu wystąpił zespół „Nicolaus”.
Do konkursu zgłosiło się 12 szkół: Szkoły Podstawowe z Podhorzec, Gozdu Lipińskiego, Mienian, Zaburza, Zamchu, Bełżca. Gimnazjum z Krasnobrodu, Trzeszczan, Poniatowej, Werbkowic, nr 2 i nr 3 z Hrubieszowa. Ogółem zaprezentowało się 27 recytatorów. Każdy przedstawił 2 utwory: jeden Karola Wojtyły, drugi o Janie Pawle II.
Przesłuchania konkursowe podzielone zostały na kategorie wiekowe: kl. I-III, kl. IV-VI i gimnazjum. Komisji konkursowej przewodniczył diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych ks. Józef Dudek. Ponadto recytacje oceniały: Ewa Kot z Mircza, Jadwiga Litkowska z Krasnegostawu, Elżbieta Denys ze Strzyżowa i Maria Marut z HDK-u.
Po zakończeniu części konkursowej Zespól Pieśni i Tańca Ziemi Hrubieszowskiej pod kierownictwem Grażyny Temporowicz dedykował Papieżowi koncert, na który składały się wiersze Karola Wojtyły, pieśni i tańce, które Ojciec Święty szczególnie kochał. Także uczniowie Gimnazjum nr 3 pod kierunkiem: Anety Franke, Doroty Bożek i Marzeny Jędruszczak przedstawili Wieczornicę poświęconą pamięci Papieża Jana Pawła II. Znalazły się w niej teksty i piosenki ukazujące sens odejścia człowieka zgodnie z myślą chrześcijańską, a także śmierć jako przejście do nowego życia.
Po tej chwili refleksji nastąpił długo oczekiwany moment rozdania nagród. Laureatami zostali: w kategorii wiekowej klas I-III Szkoły Podstawowe wyróżnienia otrzymały: Patrycja Pintal z Gozdu Lipińskiego Józefina Irek i Martyna Witkowska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie. W kategorii klas IV-VI miejsce I zdobyła Marta Olech ze SP w Zaburzu, miejsce II - Mateusz Kita ze SP w Mienianach. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Dominika Szpyt z Gozdu Lipińskiego.
W kategorii gimnazja komisja przyznała dwa pierwsze miejsca. Otrzymały je: Justyna Puk z Gimnazjum nr 3 w Hrubieszowie i Marta Marcinkiewicz z Trzeszczan.
Wyróżnienia otrzymały: Sylwia Berdzik - Gimnazjum w Krasnobrodzie, Magdalena Mazurek - Gimnazjum w Werbkowicach, Bartek Powęzka z Gimnazjum nr 2 w Hrubieszowie - wyróżnienie za ekspresję.
Na finał konkursu, który odbędzie się w maju w Toruniu, pojadą zdobywczynie pierwszych miejsc: Marta Olech, Justyna Puk i Marta Marcinkiewicz.
Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Ponadto dla wszystkich uczestników przewidziano dyplomy, pamiątki uczestnictwa w konkursie i pobytu w Hrubieszowie. Nagrody ufundowali: burmistrz Franciszek Suchecki, dziekan ks. Kazimierz Gawlik - proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Hrubieszowie, rada rodziców Gimnazjum nr 3, ks. Piotr Kawecki, ks. Tomasz Sokół - asystent Katolickiego Stowarzyszenia „Przyjazna Szkoła” działającego przy Gimnazjum nr 3 w Hrubieszowie.
Konkurs nie mógłby się odbyć bez sponsorów, dzięki którym przez cały czas trwania konkursu funkcjonowała kawiarenka z poczęstunkiem. Podziękowania należą się Państwu Sarzyńskim, panu Wojczukowi, rodzicom i nauczycielom. Za wsparcie wdzięczni jesteśmy Ojcom Bernardynom z sanktuarium Matki Bożej Sokolskiej. Grażynie Temporowicz i Krzysztofowi Gumieli bardzo dziękujemy za współpracę i uświetnienie naszej uroczystości poprzez prezentacje zespołów.
W sposób szczególny dziękujemy dyrektor Hrubieszowskiego Domu Kultury Joannie Błaszczak i pracownikom za życzliwość i zrozumienie. Wszystkim, którzy służyli pomocą i zaangażowali się w organizację naszego konkursu, serdecznie dziękujemy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Rozpoczął się obrzęd inauguracji konklawe

2025-05-07 16:35

Vatican Media

W Pałacu Apostolskim rozpoczęła się w środę po południu uroczysta procesja 133 kardynałów elektorów do Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie odbędzie się konklawe. Po wejściu do kaplicy kardynałowie składają przysięgę na dochowanie tajemnicy wyboru papieża.

Więcej ...

Nabożeństwa majowe: modlitwa, która przetrwała wieki

2025-05-07 14:52

Karol Porwich/Niedziela

Maj od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce w duchowości katolickiej jako miesiąc szczególnie poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe - tzw. „majówki” - wpisały się na stałe w religijny pejzaż Polski, odbywając się wieczorami w świątyniach, przy kapliczkach, grotach i przydrożnych figurach. Ich centralnym punktem pozostaje Litania Loretańska, której wezwania przez wieki pogłębiały maryjne przeżywanie wiary.

Więcej ...

„Pokój Łez” - miejsce, w którym kardynał staje się papieżem

2025-05-08 08:33

Vatican Media

Na ścianie Sądu Ostatecznego w Kaplicy Sykstyńskiej, po obu stronach ołtarza, znajdują się dwoje zamkniętych, niezbyt dużych drzwi. Te po lewej prowadzą do tak zwanego „Pokoju Łez”, do którego tuż po wyborze wchodzi nowo wybrany papież, aby przebrać się i na kilka minut oddać się modlitwie. Jak mówi ks. prałat Marco Agostini, ceremoniarz papieski, tam papież uświadamia sobie, kim się stał, kim od tego momentu będzie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...