Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Abp Dzięga powołał urząd opiniujący kwestie bioetyczne m.in. in vitro

ARCHIWUM KOŚCIOŁA NAD ODRĄ I BAŁTYKIEM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Penitencjarię Archidiecezjalną w Szczecinie, czyli autonomiczny urząd opiniujący „trudne współczesne kwestie etyczno-moralne”, powołał metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga. Tworzyć go będzie zespół ekspertów. Dekret w tej sprawie został opublikowany na stronie internetowej archidiecezji. Abp Dzięga powołał Penitencjarię Archidiecezjalną, biorąc pod uwagę „potrzeby powierzonego mi Ludu Bożego w zakresie nieustannego formowania ludzkich sumień, mając też na uwadze trwającą aktualnie dyskusję na tematy bioetyczne, w tym problematykę etyczno-moralnej oceny indywidualnej odpowiedzialności poszczególnych wiernych za publicznie wygłaszane opinie a także podejmowane publicznie decyzje dotyczące promowania oraz rozszerzania możliwości stosowania naruszających porządek natury oraz godność osoby ludzkiej procedur in vitro, uwzględniając także inne, trudne współczesne kwestie etyczno-moralne”.

Metropolita szczecińsko-kamieński powołał urząd na mocy kanonu 145 §2 oraz kanonu 148 Kodeksu prawa kanonicznego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak czytamy w dekrecie, do zadań Penitencjarii należeć będzie przede wszystkim:

– analiza teologiczno-etyczna nowych zagadnień z zakresu spowiednictwa, teologii moralnej i kwestii bioetycznych, włącznie z udzielaniem odpowiedzi o charakterze konsultacyjnym

– formacja spowiedników na terenie archidiecezji w zakresie tzw. tematów trudnych, nowych, bioetycznych

– koordynacja posługi penitencjarzy kapitulnych i sanktuaryjnych na terenie archidiecezji

– pomoc spowiednikom w rozstrzyganiu trudnych kazusów, z zachowaniem odpowiedniej tajności poszczególnych sytuacji

– konsultacje z katechetami w zakresie formacji sumień młodego pokolenia

– organizowanie formacji permanentnej spowiedników, konferencji naukowych oraz podejmowanie tych zagadnień w ramach przepowiadania liturgicznego

– rozpoznawanie i rozstrzyganie przedstawionych przez duszpasterzy bądź też przez samych wiernych sytuacji, w których publiczne wypowiedzi, decyzje lub w inny sposób prezentowana postawa zewnętrzna wiernego, świadomie niezgodna z nauką Kościoła katolickiego powinny skutkować powstrzymaniem się tegoż wiernego od przystępowania do Komunii św., wraz z określeniem warunków powrotu do pełnego życia sakramentalnego

Reklama

– inne, ważne kwestie z zakresu sakramentu pokuty i pojednania

Penitencjarię Archidiecezjalną tworzyć będzie zespół kapłanów – ekspertów z zakresu teologii pastoralnej, teologii moralnej, teologii duchowości, bioetyki i prawa kanonicznego.

Na czele zespołu ekspertów stać będzie penitencjarz archidiecezjalny, wyposażony na forum wewnętrznym we wszystkie uprawnienia jurysdykcyjne, zwyczajnie przynależne biskupowi diecezjalnemu, zaś na forum zewnętrznym równy w kompetencjach wikariuszowi biskupiemu w sprawach określonych dekretem. Będzie on podlegał bezpośrednio metropolicie szczecińsko-kamieńskiemu.

„W skład Zespołu wchodzą Konsultorzy, według swoich kompetencji i specjalności akademickich, w liczbie od 3 do 7. Odrębny Zespół stanowią w Penitencjarii Księża Penitencjarze kapitulni i sanktuaryjni, działający zawsze z zachowaniem klauzuli forum wewnętrznego” – informuje w dekrecie abp Dzięga.

Funkcje w Penitencjarii będą powierzane na okres 3-letnich kadencji, z możliwością ponawiania na kolejne kadencje. Pierwsza, rozpoczynająca się obecnie kadencja, będzie trwać od momentu ogłoszenia niniejszego Dekretu do końca lutego 2016 r. Penitencjarzem archidiecezjalnym na pierwszą kadencję został ks. dr hab. Andrzej Offmański.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2013-03-04 08:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Eksperci o in vitro: to nie jest metoda leczenia niepłodności

Prylarer/pixabay.com

- In vitro nie jest metodą leczenia niepłodności - mówią eksperci, którzy konsultowali wydany dziś przez prezydium KEP komunikat, dotyczący proponowanej przez Sejm ustawy regulującej kwestie zapłodnienia in vitro.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?