Reklama

Panno Święta w koronie z kwiatów...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krótka historia koronowania

Reklama

Według tradycji majowe koronowania figur Maryi kwiatami zwiazane jest z czasami Imperium Rzymskiego, w którym wieniec laurowy stanowił symbol władzy królewskiej. Od czasu Soboru w Nicei w 787 r. Kościół przyjął, że jest zgodne z prawem kościelnym, aby w ten sposób czcić Chrystusa, Maryję i wszystkich świętych. W średniowieczu zaczęto koronować wizerunki świetych. Obecny zwyczaj pochodzi z XVI wieku, kiedy to św. Filip Nereusz gromadził wokół figurki Maryi młodzież, która śpiewając ozdabiała ją kwiatami. W XIX wieku koronowanie stało się znaną formą ewangelizacji i popularnym nabożeństwem w parafiach. Oficjalny liturgiczny porządek koronowania figur Maryi, opublikowany w 1987 r. podczas Katolickiej Konferencji Biskupów w Stanach Zjednoczonych, stwierdza że: „Koronacja jest jedną z form czczenia wizerunku błogosławionej Dziewicy Maryi (...) zarówno jako zwyczaj religijny jak i świecki”. Kolejno papieże nie tylko popierali ten zwyczaj, ale również „wielokrotnie sami lub przez biskupów delegatów brali udział w koronacji wizerunków Maryjnych” (Pius XII, Encyclical ad Caeli Reginam, 1954).
Po Soborze Watykańskim II niektóre parafie przestały praktykować zwyczaj koronowania figur Maryi. W Stanach Zjednoczonych majowe ołtarze są jednak okazałe i stanowiane są w centralnej części domów i katolickich szkół. Dzieci z niecierpliwością oczekują na kwiatowe procesje i śpiewy do błogosławionej Maryi Dziewicy.

Dlaczego koronujemy Maryję?

Korona, jako symbol majestatu królewskiego, szczególnie należy się Maryi, ponieważ jest Ona idealną uczennicą Chrystusa. W opisie ceremonii koronowania zapisano:
„Jest Ona Matką Syna Bożego, który jest mesjańskim Królem. Jest Maryja Matka Chrystusa, ucieleśnionego Słowa”.
Należy zauważyć, że właściwe jest koronowanie tych wizerunków, co do których wierzący mają szczególny kult, są obdarzane pełnym szacunkiem i umiejscawiane w stosownym miejscu kultu liturgicznego. Przed rytuałem koronowania, wierzący powinien zapoznać się z religijną strona tego zwyczaju. Instrukcja podkreśla, że korona powinna być skromna, należy unikać obfitości.

Rytuał koronowania składa się:

ze wstępu, czyli pieśni: pozdrowienia, krótkiego wstępu i modlitwy otwierającej koronację. Następnie ma miejsce czytanie Słowa Bożego. Zazwyczaj potem wygłaszana jest homilia. Po niej odbywa się rytuał koronowania kwiatowym wieńcem, po czym ma odbywa się dziękczynienie i litania Zakończeniem rytuału są błogosławieństwo i śpiew.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy po raz trzynasty

2025-04-13 17:31
Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy

Karol Porwich

Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy

Jeden zaczął na komarku po dziadku, inny na junaku po ojcu. Przyznają, że „z motoru się nie wyrasta”, trzeba jeździć bezpiecznie i cieszyć się życiem. Na Jasnej Górze odbył się 13. Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy zorganizowany przez Częstochowskie Towarzystwo Motocyklowe.

Więcej ...

„A taki był ładny, amerykański”

2025-04-12 09:29
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Rafał Trzaskowski zaliczył w tej kampanii polityczną katastrofę, której nie da się już zrelatywizować ani zamieść pod dywan. Sytuacja z debatą to nie tylko „niefortunne nieporozumienie” – to seria świadomych decyzji, które obnażyły tchórzostwo, manipulację i brak szacunku do wyborców. I choć sztab kandydata Koalicji Obywatelskiej próbował to ubrać w elegancki garnitur „dialogu ponad podziałami” i „nowych standardów”, to wyszło coś zupełnie odwrotnego: polityczny obciach i bolesna porażka wizerunkowa

Więcej ...

Lourdes: rekordowa pielgrzymka paryskich licealistów, zabrakło miejsc noclegowych

2025-04-13 19:09
Bazylika MB Różańcowej w Lourdes

Adobe.Stock

Bazylika MB Różańcowej w Lourdes

Sanktuarium w Lourdes okazało się za małe, by pomieścić wszystkich licealistów z regionu paryskiego, którzy chcieli wziąć udział w rozpoczętej wczoraj pielgrzymce Frat 2025. Gdyby bazylika św. Piusa X była większa, gdyby w Lourdes było więcej miejsc noclegowych, mogłoby przyjechać co najmniej 15 tys. samej młodzieży, a tak jest nas 13,5 tys., młodzieży i ich opiekunów – mówi ks. Gaultier de Chaillé organizator pielgrzymki. Dla porównania podaje, że w poprzednich edycjach Frat brało udział ok. 10 tys.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...