Reklama

Sakrament bierzmowania w parafii św. Jakuba

W tym roku parafii pw. św. Jakuba w Chicago przybyło 72 dojrzałych chrześcijan

Archiwum parafii

W tym roku parafii pw. św. Jakuba w Chicago przybyło 72 dojrzałych chrześcijan

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Czy młodzież ta wie, jak wielki dar otrzymuje w tym sakramencie i czy przygotowała się należycie do jego przyjęcia” - zapytał bp Tomasz Paprocki przed udzieleniem sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii św. Jakuba.
„Jestem przekonany, że wszyscy przygotowali się do przyjęcia tego sakramentu. Uczestniczyli bowiem przez szereg dni w słuchaniu Słowa Bożego i wspólnej modlitwie oraz przystąpili do sakramentu pokuty” - odpowiedział proboszcz parafii św. Jakuba ks. Wojciech Kwiecień.
W tym roku parafii św. Jakuba w Chicago przybyło 72 dojrzałych chrześcijan, sakrament bierzmowania nazywany jest bowiem sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej.
Najczęściej wybieranym imieniem bierzmowania była Weronika dla dziewcząt, dla chłopców - Michał. Ubrani w białe togi dziewczęta i chłopcy wraz z towarzyszącymi im świadkami bierzmowania podchodzili do Księdza Biskupa, by po modlitwie, której towarzyszy włożeni rąk, zostać namaszczonym olejem świętym i usłyszeć: „Przyjmij znamię Ducha Świętego”. Niezatarty ślad w duszy chrześcijanina ma, jak powiedział w homilii bp Paprocki, sprawiać iż: „będziecie żywymi członkami Kościoła, starającymi się służyć wszystkim za wzorem Chrystusa, który przyszedł nie po to, aby mu służono, lecz aby służyć”.
Po zakończonej uroczystości poprosiliśmy jej uczestników o krótkie komentarze:
Rodzice bierzmowanych o trudach przygotowań:
Bogdan Kumala: Na początku było trochę trudno przekonać Paulinę, że jest to coś ważnego, że bierzmowanie stanowi kolejny krok w rozwoju duchowym. Dzisiaj, kiedy na nią patrzę wiem, że zrozumiała i to mnie cieszy.
Zbigniew Grochowski: Język polski dla naszej córki jest drugim językiem. Przygotowania do bierzmowania polega m.in. na tym, że część materiału trzeba po prostu zapamiętać. Nie było to najłatwiejsze dla naszej córki. Ale jesteśmy dumni, że po długich przygotowaniach udało się.
Rajmund Gorczak: Muszę z dumą przyznać, że nie było wcale trudno przygotować Dianę do tego sakramentu. Myślę, że było tak dzięki systematyczności z jaką moja żona i ja przygotowywaliśmy naszą córkę do tego wydarzenia.
Ewa Tkacz: Najtrudniej było wybrać imię. Kasia zapoznała się z wieloma życiorysami świętych. Nie mogła się zdecydować. W końcu wybrała imię Beata, na cześć jednej z sióstr bliźniaczek z Jakubowa. Kasia jest zafascynowana jej postawą w stosunku do młodzieży.
Jadwiga Cieżak: Był to czas, gdy rodzina jednoczyła się wokół Oli pomagając jej w redagowaniu pracy pisemnej. Dużo rozmawialiśmy, szukając informacji na temat wyboru patronki. Najtrudniej było i chyba ciągle jest, bo to nie jest jeszcze skończona praca, wytłumaczyć córce czego może spodziewać się po tym sakramencie.
Proboszcz parafii ks. Wojciech Kwiecień: Dla mnie, jako proboszcza parafii, zawsze bardzo radosny jest widok osób bierzmowanych. Bardzo się cieszę, że młodzi ludzie chcą przyjmować sakramenty święte w Kościele. Fakt, że tyle młodzieży chce przystępować do tego sakramentu w polskiej parafii, jest świadectwem, że nasz Kościół jest żywy i ciągle młody.
Czego życzę osobom bierzmowanym? Męstwa w wyznawaniu wiary, bo trzeba jej, by wyznawać wiarę we współczesnym świecie.
Ks. Piotr Wąsek tak tłumaczył młodzieży znaczenie wybierania imienia patrona do sakramentu bierzmowania: Nowe imię wypływa z pragnienia identyfikacji z osobą świętą, lub błogosławioną. Na chrzcie nie mieliście wpływu na wybór imienia, tutaj możliwość wyboru imienia pozostawia się wam, w ten sposób macie potwierdzić, za którym świętym, czy błogosławionym, patronem pragniecie podążać.
Siostra Franciszka Keler, katechetka odpowiedzialna za przygotowanie młodzieży do bierzmowania: Już od 15 lat zajmuję się przygotowaniem młodzieży do sakramentu dojrzałości. Przedtem zajmowałam się tym w Polsce. Myślę, że dzięki temu mam łatwość kontaktu z młodzieżą i potrafię uwrażliwić ich na to, co w tym sakramencie jest najważniejsze. Młodzież przyjmująca sakrament bierzmowania jest w takim momencie życia, kiedy wkracza się w dorosłość. Nie jest to najłatwiejszy okres wychowawczo. Dlatego starałam się z różnych stron przybliżyć ten sakrament.
Przygotowania zaczynamy na początku roku szkolnego. Kandydaci i ich rodzice uczestniczą w comiesięcznych skupieniach. Bierzmowani zobligowani są m.in. do przystępowania do sakramentu pojednania raz w miesiącu. W ciągu roku odbywały się też dwa wyjazdy rekolekcyjne. Młodzież uczestniczy w dyskusjach i rozmowach. Poza tym każdy z nich musiał przedstawić pracę pisemną, w której uzasadnił dlaczego chce przystąpić do bierzmowania, jakie imię sobie wybiera i dlaczego.
Czego im życzę? Aby głębiej weszli w ten sakrament, żyli nim. A także, by świadczyli o swojej wierze, aby nie wstydzili się katolickiej wiary, ale wyznawali ją w życiu codziennym.
Siostry Wioleta i Beata Kołtun: 6 lat temu tę samą młodzież, która przyjęła dzisiaj sakrament bierzmowania Siostry przygotowały do przyjęcia I Komunii. Co czuje się w takich chwilach?
Siostra Wioletta: Muszę przyznać, że zakręciły mi się w oczach łzy, widząc ich tak bardzo rozmodlonych i skupionych. Dzisiaj, już prawie dorośli, wyznali swą wiarę w Jezusa Chrystusa. Jest to dla mnie niesamowita radość.
Siostra Beata: Poczułam dumę, że mimo upływu lat, trudności jakie tu na wszystkich czyhają, mimo różnicy kultur, rodzice troszczą się o to, by ich dzieci przyjmowały sakramenty w tradycji polskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Crepaldi: obecny kształt projektu europejskiego niezgodny z wizją katolicką

2024-04-30 14:29

pixabay.com

Zielony Ład, ataki na własność prywatną, aborcja jako jedna z zasad podstawowych, ingerencja w wewnętrzne sprawy państw członkowskich, dążenie do przyspieszenia procesu centralizacji - są niezgodne z wizją katolicką - twierdzi w wywiadzie dla portalu „La Nuova Bussola Quotidiana” abp Giampaolo Crepaldi. Emerytowany biskup Triestu, który przez długi czas kierował komisją Caritas in veritate CCEE (Rady Konferencji Episkopatów Europy), w latach 1994-2001 był podsekretarzem, zaś 2001-2009 sekretarzem Papieskiej Rady Iustitia et Pax zdecydowanie krytykuje obecny kształt projektu europejskiego. Przestrzega też przed przekształceniem się europejskiego „marzenia” w ideologiczny europeizm.

Więcej ...

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

2024-04-15 13:17

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 1-8.

Więcej ...

Prezydent o 20 latach obecności Polski w UE: to bardzo dobry czas dla Polski

2024-05-01 10:52

PAP/Radek Pietruszka

Dwadzieścia lat obecności Polski w Unii Europejskiej to był i to jest bardzo dobry czas dla naszego kraju; w tym czasie dokonała się ogromna zmiana, m.in. niezwykle dynamiczny rozwój naszego kraju - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst