Reklama

Parafia św. Józefa Oblubieńca w Kielcach

Oblaci św. Józefa budują kościół

Niedziela kielecka 20/2005

Przy wyjeździe z Kielc w kierunku Końskich, zbliżając się do Kostomłotów, tuż po prawej stronie dostrzeżemy sylwetkę nowego, pięknego kościoła. Jest on wznoszony przez wiernych z parafii św. Józefa Oblubieńca. Prowadzi ją Zgromadzenie Oblatów św. Józefa. Wielu kielczan dotąd kojarzy tę wspólnotę z niewielkim parterowym budyneczkiem przy ul. Łódzkiej, zwanym „Caritasem” i z długoletnią pracą Zgromadzenia Braci Opieki św. Józefa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak kształtowała się nowa parafia

Reklama

Choć Oblaci św. Józefa przybyli do Polski dopiero w 1981 r., to Zgromadzenie Brackie Opieki św. Józefa zostało „przygarnięte” w Kielcach już przez bp. Czesława Kaczmarka. Bracia bowiem pracowali na Kresach, które musieli opuścić po II wojnie światowej, przenosząc się na Opolszczyznę. Bp Kaczmarek przydzielił braciom dom przy ul. Łódzkiej z przyległym polem, które odtąd uprawiali na potrzeby kieleckiego seminarium. Ale w historii Kielc niewielki parterowy budyneczek był ochronką, prowadzoną przez siostry zakonne. Stąd zapewne przyjęła się potoczna nazwa „Caritas”, która funkcjonuje po dziś dzień.
Bracia zakonni mieli w tym domu swoją kaplicę, w której z czasem zaczęli odprawiać Mszę św. dla okolicznej ludności. Pracowali nie tylko na tym polu. W pamięci mieszkańców miasta oraz kapłanów zapisali się jako furtianie w seminarium. Byli to, m.in.: br. Antoni, br. Marian i br. Piotr. Wśród braci znajdowali się również ojcowie (o. Paweł, o. Zygmunt), którzy zajmowali się pracą duszpasterską i katechetyczną.
Bp Kazimierz Ryczan, oceniając potrzeby duszpasterskie w terenie, 5 X 1993 r. erygował, przy istniejącej kaplicy Zgromadzenia Oblatów św. Józefa, nową parafię. Wydzielono ją z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Niewachlowie, Podwyższenia Krzyża Świętego w Kielcach i św. Andrzeja Boboli w Kostomłotach. Nową parafię przekazano w administrację kapłanom ze Zgromadzenia Oblatów św. Józefa.

Rosną mury nowego kościoła

28 maja 1994 r. bp Mieczysław Jaworski poświęcił plac wydzielony pod budowę kościoła parafialnego. W kwietniu 1995 r. rozpoczęto pierwsze prace, kładąc fundamenty. W 1996 r. wzniesione zostały mury kościoła na wysokość 4,5 m, a w 1997 r. parter domu parafialno-zakonnego. W 1998 r. były już mury nawy głównej kościoła, wzniesione na wysokość 9,5 m. W 2000 r. zalano strop w kościele i przykryto dom parafialny. W 2001 r., pokryto dach kościoła, zbudowana została wieża kościelna i został postawiony na niej krzyż. W 2002 r. nastąpiła przeprowadzka do nowego kościoła i plebani.
Wnętrze świątyni, choć jeszcze przecież surowe, prezentuje się bardzo pięknie. Autorem projektu architektonicznego jest Andrzej Głowacki. W tym roku planuje się wyposażenie prezbiterium, w którym według wszelkiego prawdopodobieństwa, w centralnym miejscu, znajdzie się płaskorzeźba przedstawiająca patrona, św. Józefa.

Razem

Proboszczem parafii jest obecnie ks. Tadeusz Łużny OSJ (wcześniej proboszczami byli: ks. Zbigniew Mozol, ks. Adam Wójcikowski), w pracy duszpasterskiej pomaga mu ks. Roman Westwal OSJ, który również jest katechetą.
Parafia liczy zaledwie 1, 5 tys. osób, stąd dzieło budowy nowego kościoła jest sporym wyzwaniem. W prace organizacyjne związane z budową włącza się Rada Parafialna. Pomimo tych ograniczeń, w domu parafialnym znajduje swe miejsce świetlica „Oblatus”, która z powodzeniem gromadzi młodzież i dorosłych, w planie jest budowa boiska z prawdziwego zdarzenia.
Na terenie parafii nie ma żadnej szkoły ani nawet przedszkola, co trochę utrudnia kontakt z młodzieżą. Niemniej jednak, zgodnie z charyzmatem Zgromadzenia, udaje się ją zaprosić do bycia razem w parafii. I tak od początku istnienia świetlicy „Oblatus” gromadziły się w niej dzieci i młodzież z okolicznych miejscowości. Ewelina Kundera, jedna z opiekunek, wpadła na pomysł, aby powołać zespół dziecięcy. Ok. 30 młodych artystów od 5 września 2003 r. jako zespół „Boże Promyczki” regularnie przygotowuje oprawę muzyczną Mszy św., a także uroczystości pierwszokomunijne, jasełka, Dzień Dziecka, Dzień Matki. W pracę z zespołem angażuje się również Elżbieta Surowiec, opiekunka świetlicy, obaj księża, organista. Pod jego kierunkiem funkcjonuje chór parafialny.
Rytm życia parafii wyznacza także kilka akcji dorocznych. Jest to np. wielkopostny „Dar Serca”. Każda osoba, która chce pomóc potrzebującym, losuje z koszyka los z zapisaną konkretną sugestią - np. „kup kilogram mąki”. W czasie adwentowym dobrze przyjęła się budowa szopek - w minionym roku w tej niewielkiej parafii wykonano ich blisko 15. W miesiącach wakacyjnych księża proponują parafianom festyn sportowo-rekreacyjny.
Obecnie młodzież z parafii przygotowuje się do spotkania w ramach II Kongresu Młodych Józefitów, który odbędzie się w sierpniu br. w Asti k. Turynu. Organizator, ks. Roman Westwal, łączy pobyt ze zwiedzaniem Włoch.
O tych wszystkich wydarzeniach i planach można przeczytać zarówno w miesięczniku parafialnym o nazwie „Oblatus”, jak i zaglądając na stronę internetową www.osj-kielce.prv.pl.
Znajdziemy na niej także parafialną propozycję nabożeństw, a wśród nich m.in. odprawianą w każdą środę nowennę do św. Józefa Oblubieńca Najświetszej Maryi Panny (po Mszy św. wieczornej); majowe i czerwcowe (godz. 17.30); w pierwsze poniedziałki miesiąca - za wszystkich wiernych zmarłych, polecanych w wypominkach rocznych. Strona przybliża także sylwetkę Patrona Parafii i rys historyczny Zgromadzenia wraz z charakterystyką jego założyciela św. Józefa Marello.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek pozdrowił pielgrzymów na Placu św. Piotra

2025-04-06 12:21

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

„Dobrej niedzieli dla wszystkich. Bardzo dziękuję” - powiedział Ojciec Święty, który niespodziewanie pojawił się na koniec Mszy św. sprawowanej z okazji Jubileuszu Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia.

Więcej ...

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików bierze udział w wielkopostnych spotkaniach

2025-04-04 16:15

Adobe Stock

Kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików bierze udział w organizowanych w portugalskich diecezjach spotkaniach z okazji Wielkiego Postu przygotowujących na Święta Wielkanocne, będących w wielu przypadkach kontynuacją postanowień młodzieży podjętych podczas Światowych Dni Młodzieży zorganizowanych w 2023 r. w Lizbonie. Jak powiedziała KAI Ana Lalanda, działaczka z parafii św. Tomasza w Lizbonie, wydarzenia te obejmują zarówno młodzież uczestniczącą w cotygodniowych zajęciach katechetycznych w parafii, katolickich harcerzy, jak też osoby, które nie należą do żadnej z grup lokalnego Kościoła.

Więcej ...

Papież zapewnia o modlitwie za chorych, dotkniętych kataklizmami, apeluje o pokój

2025-04-06 12:28

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

O swej modlitwie za chorych i cierpiących a także za pracowników służby zdrowia zapewnił Ojciec Święty w opublikowanym przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej przesłaniu przed modlitwą „Anioł Pański”. Franciszek zaapelował także o pokój, tam gdzie toczone są wojny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami