Reklama

Nałęczów, kościół rektoralny św. Karola Boromeusza

Początek odrodzenia

Niedziela lubelska 20/2005

W niedzielę 24 kwietnia, „pośród pustego grobu Jezusa Chrystusa i Jego Zmartwychwstania; pośród smutku, ale jednocześnie tęsknoty za Ojcem Świętym Janem Pawłem II; pośród głębokich nadziei związanych z postacią Ojca Świętego Benedykta XVI; pośród jubileuszu dwóchsetlecia diecezji lubelskiej” rektor kościoła pw. św. Karola Boromeusza w Nałęczowie - ks. kan. Emil Nazarowicz witał Jasnogórską Panią. Ikona Czarnej Madonny przeniesiona została w uroczystej procesji z kościoła parafialnego, prowadzona przez tysiące mieszkańców Nałęczowa i okolic oraz kuracjuszy miejscowych sanatoriów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W progach niewielkiej, drewnianej świątyni, wzniesionej na początku XX wieku w stylu zakopiańskim, wg projektu Stanisława Witkiewicza, zawitała długo oczekiwana Królowa Polski. Ks. Nazarowicz jako gospodarz tego szczególnego domu Bożego, w którym na co dzień gromadzą się kuracjusze i spragnieni ciszy oraz spokoju spacerowicze, witał Maryję - Uzdrowienie Chorych oraz tych, którzy „są szczególnie wpisani w krajobraz pobożności maryjnej”. Ksiądz Rektor snuł refleksję nt. polskiej pobożności maryjnej, zauważając, że „Kościół umiera, kiedy pobożność maryjna umiera - tak jak z domem rodzinnym; kiedy umiera matka, umiera dom”. Ksiądz Rektor zauważył, że „peregrynowanie Matki Najświętszej poprzez naszą ojczyznę i poprzez rodziny” może być początkiem „odrodzenia Europy, o którą jesteśmy zatroskani”; poprosił więc wszystkich obecnych o „głęboką modlitwę o błogosławione owoce tej peregrynacji, która dokonuje się nadal w naszym Nałęczowie”.
Rozmodleni wierni, niezależnie od zajmowanego miejsca - czy to we wnętrzu świątyni, czy też w większości na zewnątrz - w wielkim skupieniu słuchali słów homilii, wygłoszonej przez bp. Artura Mizińskiego. Ksiądz Biskup wlewał w serca nową nadzieję, przypominając, że „zatroska o los swoich dzieci Matka przychodzi, by pocieszać; zauważa wszelką niedolę i troskliwym okiem dostrzega potrzeby, by - jak zawsze - przekazać je swojemu Synowi”. Kaznodzieja zachęcał, by w każdej potrzebie zwracać się do Pośredniczki Łask, nie obawiając się Jej prosić. „Nie ma pośród nas człowieka, który nie przeżywa trudnych sytuacji; nie ma kogoś, kto mógłby powiedzieć, że jest wolny od kłopotów. Nie ma nikogo, kto nie ma problemów ze zdrowiem, pracą, rodziną - każdy niesie na swoich ramionach jakiś ciężar” - a każdą trudną sytuację można powierzyć Maryi. Jako przykład tego, że Matka wsłuchuje się w wołanie swoich dzieci i spieszy im na ratunek, Ksiądz Biskup przytoczył kilka świadectw osób obdarzonych łaskami za Jej pośrednictwem. „Maryja może nas zrozumieć, bo sama przeżywała wiele naszych trosk. Ona sama łask nie udziela, ale wstawia się u swego Syna, a Jej wstawiennictwo jest skuteczne, bo zawsze odnosi się do męki, śmierci i zmartwychwstanie Jej Syna, który jest dawcą wszelkich łask”.
Rozważając tajemnice Różańca Świętego, wyśpiewując najpiękniejsze pieśni, czy trwając na adoracji i modlitwie w skrytości serca, mieszkańcy Nałęczowa i przyjezdni goście przez kolejne godziny zawierzali Maryi codzienne troski, z nadzieją wpatrując się w oczy Maryi, przenikające serca i sumienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Złoty Krzyż Zasługi dla włoskiej dziennikarki i kierownika sekcji polskiej Vatican News

2024-05-03 13:58

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Ze wzruszeniem przyjąłem wraz z Manuelą Tulli, dziennikarką ANSA, odznaczenie Pana Prezydenta RP za upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów na arenie międzynarodowej – tak decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o przyznaniu odznaczenia skomentował ks. Paweł Rytel-Andrianik kierujący polską sekcją mediów watykańskich. Uroczystość odbyła się w czwartek 2 maja wieczorem w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: my zrodziliśmy się z Boga, który jest Miłością

2024-05-03 19:56

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania