23 maja o godz. 17.00 w Muzeum Diecezjalnym w Płocku została otwarta zorganizowana przez wójta gminy Raba Wyżna i Muzeum Diecezjalne wystawa twórczości dzieci i młodzieży skupionej wokół świetlicy „Emaus” w Rabie Wyżnej.
Pod nieobecność dyrektora Muzeum ks. kan. Bronisława Gwiazdy zebranych powitał ks. Stefan Cegłowski, przedstawiając gości. Zanim zebrani mogli zapoznać się z ludowymi opowiadaniami o pieczeniu chleba, wójt gminy Raba Wyżna Edward Siarka opowiedział o gminie oraz o świetlicy „Emaus”. Gmina szczyci się tym, że w Rabie Wyżnej urodził się i wychował osobisty sekretarz Jana Pawła II abp Stanisław Dziwisz. W Gminnym Ośrodku Kultury w Rabie Wyżnej działają kultywujące tradycje Podhala zespoły folklorystyczne „Kropianki” i „Hajducy” oraz Koło Gospodyń Wiejskich, koło szachowe i koło nauki gry na instrumentach.
Świetlicę „Emaus” prowadzi wspólnie z parafią rzymskokatolicką w Rabie Wyżnej Stowarzyszenie Oświatowe „Echo”. Powstało ono w 1999 r. i posiada osobowość prawną. Stowarzyszenie do pracy w świetlicy zatrudnia wolontariuszy i instruktorów. Dzieci i młodzież bawią się i uczą w grupach plastycznych, teatralnych, hafciarskich, muzycznych, koronkarskich, tkackich i rekreacyjno-sportowych oraz organizują systematycznie imprezy środowiskowe.
Do Płocka przyjechały wraz z przedstawicielami gminy zespoły regionalne „Kropianki” i „Orawa”. Zgromadzonej w Muzeum Diecezjalnym publiczności dzieci z leżącego na terenie gminy Raba Wyżna Podsarnia przedstawiły historię wypiekania chleba oraz związane z nią gawędy i ludowe zwyczaje. Można było też nie tylko posłuchać góralskiej muzyki i popatrzeć na góralskie tańce, ale także wraz z góralami zaśpiewać.
W czasie swojego pobytu na Mazowszu goście wystąpili jeszcze w kościele na płockiej Stanisławówce oraz podczas niedzielnej Mszy św. parafialnej w Sikorzu, gdzie nocowali w Katolickim Centrum Formacji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu