Reklama

Jasna Góra

Europejski Szlak Dziedzictwa Kulturowego Paulinów

Anna Wyszyńska/Niedziela

Na Jasnej Górze w zabytkowej Bibliotece został podpisany List intencyjny dotyczący współpracy Zakonu Paulinów i Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach przy współtworzeniu części Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów znajdującej się w woj. śląskim. Dokument w dniu 27 marca 2019 r. podpisali: o. Arnold Chrapkowski – Przełożony Generalny Zakonu Paulinów oraz Jakub Chełstowski – Marszałek Województwa Śląskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Porozumienie jest związane z przygotowaniami realizacji międzynarodowego projektu pn. Europejski Szlak Dziedzictwa Kulturowego Paulinów, który obejmuje tereny w Polsce, na Węgrzech, Słowacji i Chorwacji. Aż trzy ważne punkty tego szlaku: Jasnogórskie Sanktuarium Maryjne, klasztor w Leśniowie k. Myszkowa oraz kompleks klasztorny św. Barbary w Częstochowie znajdują się na terenie woj. śląskiego.

Marszałek Jakub Chełstowski zadeklarował gotowość władz wojewódzkich do współpracy i podkreślił, że duchowy potencjał dziedzictwa paulińskiego jest ogromny. – Gdy połączymy stronę duchową, turystyczną i dobrą współpracę, to przyniesie to dobry owoc dla całego regionu, dla mieszkańców i tych, którzy będą tutaj przyjeżdżać – powiedział marszałek. – Będziemy jednocześnie promować ideę dziedzictwa kulturowego, która jest bardzo ważna, która ukształtowała nasz region. Mam nadzieję, że uda nam się stworzyć dobry projekt, który będziemy w przyszłości rozwijać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

O. Mariusz Tabulski – dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego przypomniał krótko historię Zakonu Paulinów, który swoim początkami sięga XIII w. Jasna Góra, która jest pierwszym paulińskim klasztorem na ziemiach polskich, powstała w wieku XIV. Przez kilka wieków zakon rozwijał się bardzo dynamicznie, miał m. in. 13 klasztorów na Węgrzech, 13 w Siedmiogrodzie, 11 w Slawonii, 4 w Dalmacji, a na ziemiach polskich 22. Zakon miał również placówki w Portugalii, Francji, Rzymie i na Górze Tabor w Ziemi Świętej. Działania wojenne, zabory, kasaty i inne historyczne uwarunkowania sprawiły, że zakonnicy byli zmuszeni opuścić wiele placówek; tylko do niektórych udało im się po wielu latach powrócić. O wyjątkowym dziedzictwie kulturowym paulinów stanowi własny styl założeń architektonicznych i wystrój wznoszonych przez nich kościołów i klasztorów. Dowodem wysokiej kultury materialnej zakonu są również zachowane zabytki ruchome: rękopisy, starodruki, malarstwo, rzeźba, paramenty liturgiczne oraz zabytki w dziedzinie muzyki kościelnej. Mimo ogromnych zniszczeń, wiele zachowało się do naszych czasów.

Anna Wyszyńska/Niedziela

O. Arnold Chrapkowski przypomniał, że inspiracją do utworzenia Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów jest zbliżająca się 750. rocznica śmierci założyciela zakonu, bł. Euzebiusza, która przypadnie w 2020 r. – Pragniemy przez utworzenie tego szlaku zjednoczyć wszystkich paulinów, którzy dzisiejszych czasach posługują w Europie, którzy przyjęli to wielkie duchowe dziedzictwo wypracowane przez wieki – powiedział o. Chrapkowski. – Ten szlak powstaje dzisiaj tutaj formalnie na Jasnej Górze. Pragniemy, aby inicjatywa, która powstaje w ramach woj. śląskiego, w następnych latach została podjęta przez pozostałe kraje: Węgry, Słowację i Chorwację.

Przełożony generalny podziękował marszałkowi woj. śląskiego za przyjęcie tej idei i gotowość do wspólnego promowania paulińskiego dziedzictwa, najpierw w ramach województwa, później w szerszym zakresie.

Realizacja tak dużego projektu jak Europejski Szlak Dziedzictwa Kulturowego Paulinów wymaga dużych nakładów finansowych i pracy. W pierwszej, koncepcyjnej części realizacji tego zadania zostaną opracowane szczegółowe zasady funkcjonowania tego szlaku w wersjach dla pieszych, rowerzystów i osób zmotoryzowanych wraz z planami, opisami miejsc, kwerendą historyczną itd. W tej części w ramach powołanego zespołu będą ze sobą współpracować m.in. historycy, graficy, architekci oraz specjaliści promocji turystycznej.

Podziel się:

Oceń:

2019-03-27 21:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Nowenna w intencji pełnej ochrony dla każdego poczętego życia

episkopat.pl

Jasna Góra włącza się w ogólnopolską nowennę w intencji pełnej ochrony dla każdego poczętego życia, by przesłanki eugeniczne nie stanowiły prawnego powodu zabijania nienarodzonych. Od 13 do 21 października, a także we wspomnienie św. Jana Pawła II 22 października, w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o godz. 15.00 zakonnicy oraz wierni modlić się będą Koronką do Bożego Miłosierdzia i adorować Jezusa w Najświętszym Sakramencie. 22 października Trybunał Konstytucyjny będzie obradował nad tzw. przesłanką eugeniczną (możliwością zabijania nienarodzonych ze względu na podejrzenie choroby).

Więcej ...

Brazylia: wskutek zawalenia się sufitu zabytkowego kościoła zginęła turystka

2025-02-06 16:19
Pojazdy należące do policji federalnej zaparkowane przed kościołem św. Franciszka z Asyżu w Salvadorze, Brazylia, 05 lutego 2025 r.

PAP/RAFAEL MARTINS

Pojazdy należące do policji federalnej zaparkowane przed kościołem św. Franciszka z Asyżu w Salvadorze, Brazylia, 05 lutego 2025 r.

26-letnia turystka zginęła wskutek zawalenia się sufitu zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu w mieście Salvador, w brazylijskim stanie Bahia, na wschodzie tego kraju. W przekazanym przez lokalne władze komunikacie poinformowano, że ofiarą tragedii jest Brazylijka pochodząca ze stanu São Paulo.

Więcej ...

Multimedialna Kaplica Sykstyńska - cząstka Watykanu w pobliżu Jasnej Góry

2025-02-06 19:06
Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”.

BPJG

Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo”.

Wystawa „Kaplica Sykstyńska. Dziedzictwo” to pierwsza taka ekspozycja na świecie. Pozwala podziwiać piękno fresków, arcydzieł namalowanych przez mistrza włoskiego renesansu, Michała Anioła. Wystawa była już prezentowana w Warszawie i Krakowie. Od 10 lutego będzie dostępna w Częstochowie, w pobliżu Jasnej Góry.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Niebiańskie ogrody św. Doroty

Święci i błogosławieni

Niebiańskie ogrody św. Doroty

Księdzu zostaną postawione zarzuty za odmówienie Komunii...

Wiadomości

Księdzu zostaną postawione zarzuty za odmówienie Komunii...

Gromnica - świeca nieco zapomniana

Rok liturgiczny

Gromnica - świeca nieco zapomniana

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Święta na trudne czasy

Święci i błogosławieni

Święta na trudne czasy

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Kościół

Pod Toruniem stanie największy pomnik Matki Bożej na...

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?