Reklama

Z wizytą w parafii

Zaangażowani w budowę wspólnoty

16 kwietnia miała miejsce wizytacja kanoniczna wspólnoty parafialnej w Rokiciu. Tę niewielką, liczącą niecały tysiąc mieszkańców parafię odwiedził biskup płocki Stanisław Wielgus.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Małgorzaty w Rokiciu

Patronka parafii: św. Małgorzata
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Świętych Piotra i Pawła
Dekanat: Dobrzyń nad Wisłą
Miejscowości: Murzynowo, Myśliborzyce, Rembielin, Rokicie, Uniejewo, Więcławice
Proboszcz: ks. kan. Włodzimierz Maruszewski
Katechetka: Jolanta Kurpińska
Organistka: s. Maria Świątek
Zakrystianka: s. Anna Cieślak
W parafii działają: Akcja Katolicka, lektorzy, ministranci, koła Żywego Różańca, chór, parafialna rada duszpasterska
Msze św. w niedziele: 9.00, 11.30

Charakterystyka wspólnoty

Obraz kierowanej przez siebie wspólnoty nakreślił w sprawozdaniu wizytacyjnym jej proboszcz ks. kan. Włodzimierz Maruszewski. W swym wystąpieniu zwrócił uwagę, że świątynia parafialna w Rokiciu jest jedną z najstarszych na terenie diecezji i pochodzi z XIII w. Mniej więcej w tym samym czasie powstała również sama parafia. Kościół był wiele razy remontowany, przez co w ciągu dziejów stracił romański styl. Do pierwotnego blasku przywrócono go dopiero podczas prac renowacyjnych prowadzonych w latach 70. przez ks. Jana Degowskiego.
Parafia rozciąga się wzdłuż prawego brzegu Wisły na długości 11 km i obejmuje 6 wsi, zamieszkałych głównie przez rolników. Jak podkreślił ks. W. Maruszewski, wszyscy mieszkańcy są katolikami, choć na teren parafii zaczynają napływać Świadkowie Jehowy. Ksiądz Kanonik zwrócił także uwagę na obniżenie świadomości religijnej i życia moralnego. Do przyczyn wpływających na taki stan rzeczy zaliczył m.in. coraz trudniejszą sytuację materialną oraz działalność wrogich Kościołowi mediów, które mają negatywny wpływ na mentalność ludzi. „Wiele osób zobowiązanych nie bierze udziału w rekolekcjach i nie przystępuje do sakramentów. Niektórzy trwają w związkach pozasakramentalnych. Widać też wzrost pijaństwa, spowodowany łatwością dostępu do alkoholu” - wyliczał problemy swojej wspólnoty Ksiądz Proboszcz.
Na obraz parafialnego życia składają się jednak przede wszystkim sprawy dobre. Duszpasterz podkreślił, że wiele osób angażuje się w życie Kościoła i wspólnoty, dbając jednocześnie o swą religijną formację. „Świadczy o tym chociażby zainteresowanie mediami katolickimi” - mówił Ksiądz Kanonik. Dodał także, że właściwie w każdym domu jest Pismo Święte, jednak - jak przyznał - znajomość Słowa Bożego wśród parafian nie jest dobra, ponieważ Biblia nie jest zbyt często czytana w domach.
Na terenie parafii znajduje się dom zakonny Sióstr Służek, które na co dzień pomagają w funkcjonowaniu wspólnoty, m.in. pełniąc posługę zakrystianki, organistki czy dbając o czystość i wystrój świątyni.

Reklama

Duszpasterstwo i dzieła materialne

Centrum parafialnego duszpasterstwa stanowi niedzielna Eucharystia. Gromadzi się na niej regularnie ok. 1/4 parafian. W święta cywilnie zniesione we Mszy św. uczestniczy od 6 do 10% wiernych. Ksiądz Proboszcz poinformował, że wśród intencji mszalnych przeważają modlitwy błagalne i za zmarłych. W parafii co roku odbywają się rekolekcje adwentowe i wielkopostne, cieszące się dobrą frekwencją. W I niedzielę miesiąca parafianie uczestniczą w modlitwie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.
Mimo niewielkiej liczebności wspólnoty funkcjonuje tu kilka grup, z którymi Ksiądz Biskup spotkał się w świątyni. Podczas spotkania, które przybrało charakter swobodnej rozmowy, członkowie poszczególnych ruchów zaprezentowali swoje osiągnięcia.
W parafii działa prężnie Akcja Katolicka oraz rada duszpasterska. Najważniejszym celem tych gremiów jest pogłębianie wiary, zaangażowanie świeckich w liturgię, pogłębianie świadomości religijnej poprzez rozmowy, dyskusje czy czytanie prasy katolickiej. Akcja organizuje m.in. spotkania opłatkowe oraz przygotowuje ołtarze na uroczystość Bożego Ciała, a także pielgrzymki parafialne do sanktuariów maryjnych.
Modlitewne zaplecze parafii stanowią koła Żywego Różańca, których członkinie modlą się w intencjach Kościoła, Ojca Świętego, a także swojej diecezji i parafii.
Piękno liturgii to domena kolejnych grup: służących do Mszy św. ministrantów oraz czytających Pismo Święte lektorów. O muzyczną oprawę nabożeństw troszczy się natomiast parafialny chór. Troskę o ubogich dzieli Parafialny Zespół Charytatywny.
Ksiądz Kanonik przybliżył także dzieła materialne, jakich dokonano w parafii od ostatniej wizytacji. Jak stwierdził, świątynia - z uwagi na zabytkowy charakter - jest stale konserwowana i remontowana. Wśród najważniejszych prac znalazł się kapitalny remont zakrystii oraz założenie instalacji alarmowej wraz z monitoringiem. Do kościoła zostały też zakupione organy elektronowe.

Przebieg wizyty pasterskiej

Wizytacja rozpoczęła się spotkaniem Księdza Biskupa z przedstawicielami grup działających w parafii. Zwracając się do zgromadzonych, Biskup Stanisław powiedział: „Nieodżałowanej pamięci Ojciec Święty Jan Paweł II zawsze prowadził ludzi do Chrystusa. Zostawił nam wyraźne wskazanie, jak mamy postępować. Ruchy parafialne powołane są do tego, by wobec innych także świadczyć o głębszym związku z Bogiem i przez swój przykład pociągać ich do Niego”. Po spotkaniu przedstawiciele grup zapytali Księdza Biskupa, czy byłoby dobrą formą uczczenia pamięci Jana Pawła II umieszczenie w kościele pamiątkowej tablicy. W odpowiedzi Biskup Stanisław zwrócił uwagę, że pomnik czy tablica to najmniej „zobowiązująca” forma oddania komuś czci. „Byłoby dobrze, gdybyście podjęli jakieś dzieło w praktyce realizujące papieskie nauczanie. Może byłoby wskazane nazwać parafialny zespół charytatywny imieniem Ojca Świętego. Zwracałoby to uwagę na główną myśl papieskiego nauczania, iż »drogą Kościoła jest człowiek«” - mówił Biskup Płocki.
Kolejnym punktem wizytacji była modlitwa na cmentarzu, gdzie Ksiądz Biskup nawiedził groby kapłanów, a także kwatery, w których pochowane są siostry służki, zanosząc w ich intencji modlitwę.
Uroczystość zakończyła się Mszą św. ingresową, połączoną z udzieleniem sakramentu bierzmowania. W homilii do bierzmowanych Biskup Płocki powiedział m.in.: „Europa została zbudowana na gruncie wartości chrześcijańskich. Dziś próbuje się je zniweczyć, odbierając Europejczykom to, czym duchowo karmili się przez dwa tysiące lat. Próbuje się wydrzeć Europie duszę. Jednak każdy, kto tego dokonuje, musi mieć świadomość, że bez tej duszy nasz kontynent nie może istnieć. Dlatego tak bardzo ważne jest, by wychowywać młode pokolenie w duchu wiary w Boga, poszanowania godności człowieka, poszanowania ludzkiego życia, a także miłości do Kościoła i Ojczyzny. Tylko wtedy, gdy rodzice troszczyć się będą o takie wychowanie, możemy być spokojniejsi o los naszego kraju i kontynentu” - mówił bp Stanisław Wielgus.
W kazaniu pasterz diecezji podziękował także Księdzu Proboszczowi za czytelne świadectwo jego kapłańskiego życia oraz ofiarną pracę na rzecz wspólnoty parafialnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Włoski „łowca” pedofilów ks. Fortunato Di Noto: musimy bardziej chronić dzieci

2024-05-05 15:35
Ks. Fortunato Di Noto

Włodzimierz Redzioch

Ks. Fortunato Di Noto

Pedopornografia staje się coraz powszechniejszym przestępstwem w internecie, do tego dochodzą nadużycia związane z wykorzystywaniem sztucznej inteligencji. W rozmowie z włoską agencją SIR wskazuje na to ks. Fortunato Di Noto. Jest on inicjatorem Dnia Dzieci Ofiar Przemocy, Wykorzystywania i Obojętności, który przypada w pierwszą niedzielę maja. W tym roku obchodzony jest już po raz dwudziesty ósmy i przekroczył granice Włoch, docierając m.in. do Polski, Francji i Watykanu.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

Więcej ...

Życie bez łaski to życie bez radości

2024-05-05 19:16
Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

Marzena Cyfert

Suma odpustowa ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin.

W kościele św. Karola Boromeusza przeżywano odpust ku czci Matki Bożej Łaskawej Patronki i Opiekunki Małżeństwa i Rodzin. Tym samym rozpoczęło się przygotowanie do jubileuszu 30. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...