Reklama

Wywiad z laureatem nagrody "Mater Verbi"

Niedziela łowicka 45/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. PAWEŁ STANISZEWSKI: - Czy mógłby Ksiądz przedstawić się naszym czytelnikom?

KS. JAN PIETRZYK: Aktualnie jestem proboszczem parafii św. Jakuba Apostoła w Skierniewicach i dziekanem tego dekanatu. Po studiach seminaryjnych odbywałem specjalistyczne studia biblijne w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. 25 marca 1992 r. Papież Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae populus dokonał nowego podziału diecezji w Polsce, a ja w 1993 r. na moją prośbę zostałem inkardynowany do diecezji łowickiej, gdyż jest to diecezja, na terenie której znajduje się parafia mojego pochodzenia. W 1994 r. bp Alojzy Orszulik mianował mnie wykładowcą Pisma Świętego Starego Testamentu, introdukcji biblijnej, propedeutyki teologii i języka hebrajskiego w Seminarium Duchownym w Łowiczu. Aktualnie w Seminarium prowadzę wykłady z introdukcji biblijnej oraz w Łowickim Instytucie Teologicznym wykłady z tych działów Starego Testamentu, które są przewidziane w Ratio studiorum. Prowadzę też wykłady z Biblii u Sióstr Klarysek w Miedniewicach.

- Od samego powstania "Niedzieli Łowickiej" był Ksiądz członkiem jej kolegium redakcyjnego. Czy mógłby Ksiądz przybliżyć czytelnikom realia powstawania "Niedzieli Łowickiej".

- Księdzu Biskupowi Ordynariuszowi bardzo zależało na tym, aby nasza diecezja miała swoje własne Seminarium, swoje radio i swoją gazetę. Z przyczyn ekonomicznych nie było to możliwe do zrealizowania, aby powstała samodzielna łowicka gazeta, dlatego też po rozmowie i ustaleniach z redaktorem Niedzieli ks. inf. dr. Ireneuszem Skubisiem, postanowiono, aby na łamach Niedzieli ukazywała się Niedziela Łowicka, która będzie z jednej strony dawać formację religijną, a z drugiej będzie przekazywać informacje z życia Kościoła łowickiego. Dlatego też Ksiądz Biskup powołał kolegium redakcyjne, na czele którego stanął ks. Stanisław Banach - redaktor odpowiedzialny za edycję, ks. Zbigniew Skiełczyński i ja. Z wielu dekanatów byli też powołani korespondenci. Początkowo spotykaliśmy się w kolegium redakcyjnym dosyć często, czytaliśmy przysłane artykuły, częściowo trzeba było niektóre poprawić, a z biegiem czasu ta praktyka zanikła. Dystrybucja Niedzieli prowadzona była początkowo w ramach diecezji. Były osoby za tę pracę odpowiedzialne i one dostarczały gazety do każdej parafii, czasami przed niedzielą, w sobotę, bardzo późnym wieczorem, a to nie było zbyt dobrze przyjmowane przez księży proboszczów. Dostarczanie Niedzieli do parafii w sposób, jaki mamy na dzień dzisiejszy - przez pocztę - należy uznać za bardzo trafny. Czasami zdarzają się jakieś drobne uchybienia, kiedy poczta nie dostarczy, ale na ogół we wtorek, środę Niedziela już jest w parafii.

- Jak Ksiądz ocenia "Niedzielę"? Czy spełnia ona swoją misję ewangelizacyjną?

- W stosunku do pełnienia misji ewangelizacyjnej przez Niedzielę nie mam wątpliwości. W każdym numerze znajdujemy artykuły będące pewną formą ewangelizacji.

- Jakie zadania stoją przed dzisiejszą "Niedzielą"?

- Chciałbym najpierw zauważyć, iż często treści na łamach Niedzieli podawane są w sposób naukowy, wśród piszących znajduje się duża ilość profesorów różnych uczelni, dlatego ten język nie zawsze jest łatwy, zrozumiały dla z wszystkich, którzy chcą karmić się treścią katolickiej gazety. Dlatego zadanie polegałoby przede wszystkim na tym, by te treści przetworzyć tak, aby były bardziej dostępne dla wszystkich, bardziej zrozumiałe i bardziej przekładane na język współczesny. Jednak tego nie chciałbym też generalizować, bo są tacy czytelnicy, którzy zaczynają lekturę od stałych felietonów: Pro i contra Jerzego Roberta Nowaka; Minął tydzień abp. Józefa Michalika; Przednówek ks. Tymoteusza i inne dotyczące wydarzeń z życia Kościoła na świecie, Polsce i naszej łowickiej diecezji.

- Wiemy, że z czytelnictwem w Polsce nie jest najlepiej. Jak ocenia Ksiądz stan czytelnictwa prasy religijnej, ze szczególnym uwzględnieniem Skierniewic i okolic?

- Ten stan daje znać o sobie na pewno w całej Polsce. Wśród ludzi maleje zapotrzebowanie na czytanie dobrej książki, prasy także. Nie mogę powiedzieć, że jest on dobry w Skierniewicach, czy też okolicach Skierniewic. Mimo że Niedziela zabiega o to, aby ten stan się podnosił, chociażby poprzez dodatki: Niedziela Młodych, Mała Niedziela, to jednak efekt jest znikomy.

- Co jest przyczyną takiego stanu?

- Ten stan jest złożony i składa się na niego kilka przyczyn. Myślę, że najpewniejszą odpowiedź na postawione pytanie można byłoby uzyskać poprzez przeprowadzone badania socjologiczne. Nie mam jednak wątpliwości, że negatywną rolę odgrywa tutaj telewizor i wideo, bo człowiek zamiast czytać siada przed telewizorem i ogląda filmy, których motywy zaczerpnięte są z Biblii, czy lektur szkolnych - dlatego zwalniają one z czytania, skoro można zobaczyć to, co można by było przeczytać. Co prawda nie tak dokładnie jak przekazuje książka, ale ludzie uważają, że tak jest wygodnie. Podczas wizyt duszpasterskich - kolęd, stawiamy naszym parafianom pytania, czy mają jakąś prasę religijną. W wielu domach słyszymy o Rycerzu Niepokalanej, Niedzieli, Gościu Niedzielnym, a w wielu po prostu nie ma żadnej. W wielu przypadkach ludzie tłumaczą się, że cena jest zbyt wysoka, zapominając o tym, że Niedziela jest tygodnikiem.

- Czy można zmienić stagnację w tej dziedzinie?

- W tej chwili na to pytanie nie umiem odpowiedzieć, ale próbować warto. Należałoby więcej czasu poświęcić na mówienie, jakie korzyści duchowe osiąga człowiek, czytając prasę katolicką. Duszpasterze w ramach ogłoszeń powinni - sami przeczytawszy wcześniej - mówić, na jaki artykuł warto zwrócić uwagę.

- Dziękuję za rozmowę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święta dyplomatka

Św. Katarzyna ze Sieny

Giovanni Battista Tiepolo

Św. Katarzyna ze Sieny

Katarzyna Benincasa urodziła się 25 marca 1347 r. w Sienie (Włochy). Zmarła 29 kwietnia 1380 r. w Rzymie

Więcej ...

Jasna Góra: Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy - po raz dwunasty

2024-04-28 15:17

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze odbył się zjazd zorganizowany po raz dwunasty przez Stowarzyszenie Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy. Odwołuje się ono tradycji przedwojennych regionu. To druga grupa, która rozpoczęła w kwietniu sezon w częstochowskim sanktuarium. Zjazd wpisujący się w obchodzoną dziś XVIII Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców był czasem prośby o wzajemny szacunek na drodze i szczęśliwe powroty do domu dla motocyklistów i wszystkich użytkowników dróg.

Więcej ...

Watykan: ogłoszono program papieskiej wizyty w Weronie

2024-04-29 11:54

PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Nazajutrz po wizycie duszpasterskiej w Wenecji, Stolica Apostolska ogłosiła oficjalny program wizyty papieża w Weronie w dniu 18 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...