Reklama

Jak szczęśliwa Polska cała

Niedziela sandomierska 20/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trwa majowa modlitwa. Napełnia polską ziemię znaczoną kapliczkami i świątyniami. Znaczoną śpiewem Litanii do Matki Bożej.
Rozradowuje się Polska w atmosferze tej modlitwy. Staje się spokojniejsza, szczęśliwsza. Radość budzą modlące się przed Maryją serca polskie i umysły polskie, czyli te, które wiedzą o sobie, że są polskie, które to akceptują, które się z tego cieszą i które chcą ducha Polski współtworzyć. Przywołuję tu świętość biskupów Wojciecha, Stanisława i Wincentego Kadłubka, ojca Honorata Koźmińskiego i brata Alberta Chmielowskiego, prostej dziewczyny Karoliny Kózkówny oraz gorliwego duszpasterza i społecznika - ks. Antoniego Rewery, a także kapłana i żołnierza Władysława Miegonia oraz tysięcy innych. Dziękuję Bogu za życie polskich świętych, pełne zatroskania o Ojczyznę, wpisane mocno w im współczesne problemy Ojczyzny, którą współtworzyli, dla której umierali, której miłość była inspiracją dla ich uświęcenia. Dawno minione życie każdej z tych osób jest dzisiaj bezcennym darem Ojczyzny, Rzeczypospolitej Polskiej dla mnie i dla Ciebie. Dlatego dziękujemy Bogu najbardziej za Polskę wpisaną w serca i umysły, w wielorakich aspektach. To nasza Ojczyzna, Ją kochamy, za Nią się modlimy słowami Litanii.
Polskę tworzy się rozmodlonym sercem - miłością. Ważna i niezbędna jest praca rąk, ale podstawowa jest praca umysłu. Nawet u zwykłego robotnika i prostego gospodarza, który pług w ziemię wprowadza. Jeżeli ma świadomość, po co to czyni, dla kogo, jeżeli to czyni z wiarą i z miłością do Polski, to chociażby nawet szkoły podstawowej nie dokończył - wykonuje ważną pracę. Umysły i serca to największe piękno Polski. Inwestować należy w to, co jest najcenniejsze. A najcenniejsza jest inwestycja w człowieka, w jego umysł, w jego serce (w najpełniejszym znaczeniu tego słowa), w kształtowanie jego dojrzałości i odpowiedzialności. Takie najcenniejsze inwestycje zawsze wymagają najpierw rezygnacji, owoce przychodzą później. Wspólnota niemądra inwestuje tylko w siebie, w swoją najbliższą przyszłość, i oczekuje owoców już za 2-4 lata. Owoce przychodzą, ale są mierne. Wspólnota mądra inwestuje w kolejne pokolenie, zaś owoce przychodzą dopiero za 15-25 lat, i są to trwałe owoce.
Polska nie jest tylko dla nas. Ona jest dla Europy i dla świata. Bóg nam ją dał, byśmy Ją uporządkowaną, zasobną, pełną dobra, ukazali innym, zawsze skrupulatnie rozważając metody politycznej i gospodarczej współpracy z innymi narodami i państwami, by im nie szkodząc, a nawet je umacniając, przede wszystkim budować nasze dobro wspólne w imię polskiej racji stanu.
Potrzebna nam w tej mierze mądrość, wsłuchanie się w Boże Prawo, w zadania od Boga płynące. Potrzebne nam wsłuchanie się w ponad tysiącletnie dzieje Ojczyzny, i poprowadzenie dalej dzieła ojców. Potrzebna nam wiara i rozum, fides et ratio. Na takim fundamencie, na takiej skale możemy tworzyć i budować. Poddajemy to budowanie i tę miłość pod działanie Ducha Świętego (w polskie Zielone Święta tak silnie odczuwamy Jego obecność), którego wciąż przywołują słowa modlitwy Jana Pawła II: „Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”.
Królowo Polski! Przed Twym tronem odnowić śluby nasze chcemy, by - jak przed laty - znów powiedzieć, że przyrzekamy, iż całe to dojrzałe dziedzictwo polskiej myśli i polskiej duszy, tak wyraziście przez Jana Pawła II nam ukazywane jako zadanie przez Boga na dzisiaj, zachować chcemy.
Ponieważ słabi jesteśmy, dlatego śpiewamy z Narodem każdego dnia w Litanii: Królowo Polski - módl się za nami!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Piąta niedziela Wielkiego Postu

2025-04-04 12:00

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Papież zachęca, by cierpienie sprawiało rozwój człowieka

2025-04-06 12:37

Włodzimierz Rędzioch

„Nie wykluczajmy cierpienia z naszych środowisk. Uczyńmy z niego raczej okazję do wspólnego wzrastania, aby pielęgnować nadzieję dzięki miłości, którą Bóg jako pierwszy rozlał w sercach naszych” - zaapelował Ojciec Święty do chorych i pracowników służby zdrowia. Przybyli oni do Rzymu na swe uroczystości jubileuszowe. Przygotowaną przez Franciszka homilię odczytał proprefekt Dykasterii do spraw Ewangelizacji, abp Rino Fisichella.

Więcej ...

Z zafascynowania Kępińskim

2025-04-06 15:35

Biuro Prasowe AK

W panelu głównym „Ten człowiek wie więcej o człowieku niż Freud, Heidegger i Levinas”, jako pierwszy głos zabrał metropolita krakowski, abp prof. Marek Jędraszewski z wystąpieniem „Levinas i Kępiński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Wiara

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on...

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Kościół

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków...

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Wiara

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się...

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Wielki Post

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami