Reklama

Konferencja dla upamiętnienia Roku Rodziny

Rodzina, szkoła, profilaktyka

„Rodzina w szkolnej profilaktyce uzależnień” - pod takim hasłem przebiegała konferencja, zorganizowana 21 kwietnia tego roku przez Wydział Zamiejscowy Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli. Materiał konferencyjny opublikowano w formie książki, której redaktorami są dr Barbara Kałdon i dr Zbigniew Kwaśnik - animatorzy przedsięwzięcia. Naukową dyskusję poprzedziła Msza św., którą w kaplicy uniwersyteckiej sprawował sufragan sandomierski, bp Edward Frankowski. Modlono się przy tym samym ołtarzu, przy którym Jan Paweł II beatyfikował 108 męczenników podczas pobytu w Warszawie w 1999 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oficjalnego powitania uczestników dokonano w auli uniwersyteckiej. Bp Edward Frankowski przekazał pozdrowienia od bp. Andrzeja Dzięgi - honorowego patrona konferencji. Głos zabrał także ks. prof. dr hab. Marian Wolicki - dziekan WZNoS KUL. Podkreślił, iż kierowany przez niego wydział zajmuje się szczególnie sprawami rodziny i społeczeństwa. Nawiązując do problematyki rodzinnej, zauważył, że w dyskusjach na ten temat należy dostrzegać zarówno pozytywy, jak i zjawiska negatywne. To właśnie trendom negatywnym została poświęcona stalowowolska konferencja.
Jakie cele postawili sobie organizatorzy przedsięwzięcia? Dr Barbara Kałdon akcentuje, że jednym z nich było ukazanie form pomocy rodzinie uwikłanej w różnorakie problemy. - Chcieliśmy, aby konferencja stała się głosem w szerszej dyskusji - dodał dr Zbigniew Kwaśnik. - Jej zadaniem było przybliżenie problemu profilaktyki od strony nauki oraz pokazanie, w jakim kierunku powinni zdążać praktycy - rodzice, pedagodzy, wychowawcy. Te zagadnienia nabierają szczególnej wagi w przeżywanym aktualnie Roku Rodziny. Dlatego staraliśmy się podkreślić, że to właśnie rodzina jest pierwszym i najważniejszym miejscem podejmowania działań profilaktycznych.
Program trzech konferencyjnych sesji był bardzo bogaty. Prelegenci skupili się na działaniach szkoły wobec uczniów zagrożonych uzależnieniami. Mówiono także o roli rodziny w przeciwdziałaniu uzależnieniom, ponadto zwracano uwagę na ich uwarunkowanie społeczne. Warto zauważyć, iż jednym z tematów była rola spowiednika w przeciwdziałaniu zagrożeniom alkoholowym. - Spowiednik nie jest terapeutą - podkreślał o. prof. dr hab. Roland Prejs. - Jego zadaniem jest wpływanie na postępowanie penitenta. Nie może on podejmować żadnych działań zewnętrznych ze względu na tajemnicę sakramentu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zostanie o to poproszony poza spowiedzią.
Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem stalowowolskiego środowiska. Świadczyła o tym wypełniona po brzegi aula uniwersytecka. Zgromadzili się w niej przedstawiciele różnych instytucji, podejmujących działania profilaktyczne. Jest to bardzo ważne z uwagi na fakt, iż przedsięwzięcia z tym związane wymagają koordynowania wysiłków. - Jestem bardzo zadowolony z tego, iż mogłem przysłuchiwać się dyskusji - powiedział jeden z uczestników konferencji, pedagog szkolny Tadeusz Maślach. - Utwierdziła mnie ona w przekonaniu, że kluczem do wszelkich kroków profilaktycznych jest wewnętrzna przemiana człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Matka Chrystusowego Kościoła

Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła obchodzone jest w Kościele katolickim w poniedziałek po uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Łódź: Rekrutacja do Studium Organistowskiego

2024-05-20 15:30

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele