Reklama

Kapituła św. Wojciecha

Kapitułę kolegiacką św. Wojciecha w Jaworznie powołał 25 marca 1997 r. biskup sosnowiecki Adam Śmigielski SDB w roku milenium męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, w 19. roku pontyfikatu Jana Pawła II i w 5. rocznicę utworzenia diecezji sosnowieckiej. Pierwszym prepozytem Kapituły był ks. prał. Julian Bajer, obecnie funkcję tę pełni ks. kan. Eugeniusz Cebulski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dlaczego Kapituła została powołana w Jaworznie? Odpowiedź jest bardzo prosta. Jaworzno swoją pierwszą świątynią chrześcijańską i pierwszą katolicką wspólnotą związane jest od początku swojego istnienia z osobą św. Wojciecha, zajmującego naczelne miejsce wśród polskich świętych.
Czym jest Kapituła kolegiacka? Stanowi ona kolegium kapłanów diecezjalnych, którego zadaniem jest sprawowanie bardziej uroczystych czynności liturgicznych w kościele kolegiackim oraz troska o szerzenie kultu głównych patronów Polski. Kapituła jaworznicka w szczególny sposób ma również zabiegać o kult św. Wojciecha w diecezji poprzez ukazywanie jego roli w dziejach narodu, a także przez podkreślenie jego znaczenia w ciągle jednoczącej się Europie.
„W skład Kapituły wchodzi 14 kanoników gremialnych i dowolna liczba kanoników honorowych. Wszystkich kanoników powołuje biskup sosnowiecki. Mają to być kapłani odznaczający się prawością życia, formacją naukową i osiągnięciami w pracy duszpasterskiej. Ścisłe kolegium kanonickie tworzą kanonicy gremialni i oni też są obciążeni wszystkimi obowiązkami kapitulnymi” - wyjaśnia ks. prepozyt Eugeniusz Cebulski. Kanonicy honorowi mają mniej obowiązków, ale prepozyt może na nich nałożyć, za zgodą kanoników gremialnych, dodatkowe zadania. Z chwilą ukończenia 75 roku życia każdy kanonik traci przynależność do kolegium kanonickiego i urząd kanonicki. Jednak każdy kanonik, tak gremialny jak i honorowy, mimo utraty przynależności zatrzymuje tytuł kanonika oraz prawo do noszenia stroju i oznak kanonickich.
Na czele kolegium kapitulnego stoi prepozyt, czyli przewodniczący. Do jego obowiązków należy: zwoływanie sesji kapitulnych przynajmniej raz w roku, proponowanie porządku obrad, zgłaszanie uchwał, przewodniczenie obradom, informowanie biskupa o podjętych uchwałach, reprezentowanie Kapituły na zewnątrz. Oprócz niego w Kapitule istnieją jeszcze 3 inne ważne urzędy: penitencjarza, kustosza i sekretarza. Funkcję kustosza pełni ks. kan. Zdzisław Hopciaś, zaś penitencjarza - ks. kan. Władysław Strojek.
Ale obowiązki ma nie tylko prepozyt, kustosz czy penitencjarz. Członkowie Kapituły mają obowiązek uczestniczyć w uroczystych liturgiach sprawowanych w kościele kolegiackim Świętych Wojciecha i Katarzyny przez biskupa sosnowieckiego. Zaś wszyscy kanonicy mają szczególny obowiązek uczestniczenia w głównym nabożeństwie w uroczystość św. Wojciecha, która jest patronalnym świętem Kapituły.
Raz w roku Kapituła odbywa swoją sesję generalną. Miejscem sesji jest zazwyczaj parafia kolegiacka, chyba że prepozyt ustali inaczej. „Zawsze rozpoczyna ją Msza św. Później odbywają się obrady. W posiedzeniu biorą udział i mają głos decydujący kanonicy gremialni. Kapituła może zdecydować, że w określonym posiedzeniu wezmą udział także kanonicy honorowi. Wówczas mają oni głos doradczy. W głosowaniach Kapituła postępuje według zasad ustalonych przez biskupa sosnowieckiego, założyciela Kapituły. Jeśli chodzi o wybory prawne, to wybrany zostaje ten, kto przy obecności większości uprawnionych do głosowania uzyskał bezwzględną większość głosów. Gdy chodzi o inne sprawy, to podobnie jak w przypadku wyborów prawnych, uchwała zapada przy obecności większości uprawnionych do głosowania - bezwzględną większością głosów, z tym, że gdy liczba głosów jest równa, przewodniczący swoim głosem może rozstrzygnąć sprawę” - tłumaczy zawiłości procedury ks. Cebulski.
Kanoników wyróżnia strój. Przysługuje im strój chórowy i strój używany podczas uroczystości o charakterze oficjalnym, lecz nie sakralnym. Strój chórowy składa się z czarnej sutanny z obszywkami i guzikami koloru fioletu rzymskiego, z fioletowego pasa, rokiety z podbiciem fioletowym, mucetu koloru czarnego z fioletowymi obszywkami i guzikami, czarnego biretu z fioletowym pomponem i pierścienia. Ponadto strój kanonicki uzupełnia dystynktorium, w które stanowi krzyż równoramienny. Na jego awersie w części centralnej znajduje się wizerunek św. Wojciecha. Na rewersie umieszczony jest herb pierwszego biskupa sosnowieckiego i data erygowania Kapituły: „25 marca 1997 roku”. Strój kanonicki używany podczas uroczystości o charakterze oficjalnym, lecz nie sakralnym, składa się z czarnej sutanny z guzikami i obszywkami koloru fioletu rzymskiego, fioletowego pasa oraz dystynktorium i pierścienia. Kanonicy mają prawo do zasiadania w stallach w kolegiacie św. Wojciecha. Kanonicy honorowi zajmują miejsca po kanonikach gremialnych.
W naszej diecezji istnieją 3 kapituły - 1 katedralna i 2 kolegiackie: jaworznicka i olkusko-pilicka. Kapituły kolegiackie powołał do istnienia w 5. rocznicę istnienia diecezji bp Adam Śmigielski. Zaś kapitułę katedralną ustanowił Ojciec Święty Jan Paweł II również w 1997 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...