Reklama

Przy eucharystycznym stole

Liturgia Eucharystyczna - Przygotowanie darów

Niedziela toruńska 20/2005

„Podczas składania na ołtarzu chleba i wina kapłan odmawia ustalone formuły”
(Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, 75).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie Mszy św. jest kilka momentów, w których kapłan modli się po cichu. Warto jednak zapoznać się z nimi, by w pełni zrozumieć gesty, którym one towarzyszą.
Pierwszą modlitwę odmawia kapłan, unosząc chleb. Mówi wtedy: „Błogosławiony jesteś, Panie Boże wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy chleb, który jest owocem ziemi i pracy rąk ludzkich; Tobie go przynosimy, aby stał się dla nas chlebem życia”1.
Podobna modlitwa towarzyszy uniesieniu kielicha z winem: „Błogosławiony jesteś, Panie Boże wszechświata, bo dzięki Twojej hojności otrzymaliśmy wino, które jest owocem winnego krzewu i pracy rąk ludzkich; * Tobie je przynosimy, aby stało się dla nas napojem duchowym”. Oto przynosimy do ołtarza dary, które są nie tylko darami człowieka, owocami naszej pracy, ale także częścią otaczającego nas świata - przyrody (owoce ziemi i winnego krzewu). Te dary Bóg przemieni w dary duchowe. Ale by to było możliwe, człowiek musi włączyć się w dzieło Boga - Stwórcy, musi wykonać pracę, podjąć trud codzienności.
Trzecią modlitwę odmawia kapłan, mieszając wodę z winem: „Przez to misterium wody i wina daj nam, Boże, udział w bóstwie Chrystusa, który przyjął nasze człowieczeństwo”. Nawiązuje ona do wcielenia Syna Bożego (jest to modlitwa zaczerpnięta z uroczystości Narodzenia Pańskiego) i do cudownego połączenia w jednej osobie dwóch natur: Boskiej i Ludzkiej. Jesus Chrystus, prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek, włącza nas w swoje mistyczne Ciało, dając nam udział w swoim bóstwie.
Kolejną modlitwę odmawia kapłan, pochylając się nad ołtarzem: „Przyjmij nas, Panie, stojących przed Tobą w duchu pokory i z sercem skruszonym; niech nasza ofiara tak się dzisiaj dokona przed Tobą, Panie Boże, aby się Tobie podobała”. By złożyć Bogu ofiarę, konieczne jest pokorne i pełne skruchy serce. Świadomi swojej grzeszności, prosimy Boga, by, pomimo naszej niegodności i małości, przyjął naszą ofiarę - dary, które składamy na Jego ołtarzu.
„Z kolei kapłan, stojąc z boku ołtarza, umywa ręce, wyrażając tym obrzędem pragnienie duchowego oczyszczenia”. (Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, 76)
Ostatnia modlitwa odmawiana po cichu, towarzyszy obmyciu rąk2: „Obmyj mnie, Panie, z mojej winy i oczyść mnie z grzechu mojego”.
Przytoczone słowa modlitw ukazują sens poszczególnych gestów składających się na obrzęd przygotowania darów. Warto o nich pamiętać, by łączyć się duchowo z kapłanem składającym na ołtarzu dary eucharystyczne.

1 Jeżeli nie wykonuje się w tym czasie żadnego śpiewu, kapłan odmawia te dwie modlitwy głośno, wtedy wszyscy odpowiadamy: „Błogosławiony jesteś, Boże, teraz i na wieki”.
2 W języku łacińskim modlitwa ta rozpoczyna się słowami: lava me - stąd wzięła się nazwa obrzędu umycia rąk: lavabo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny Ratusz zakazuje symboli religijnych w urzędach podległych Prezydentowi

2024-05-16 10:55
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

MEN prowadzi ofensywę wobec nauczania religii w szkołach, MSWiA, któremu podlegają sprawy wyznaniowe - próbuje ograniczyć środki na Fundusz Kościelny. W sukurs organom władzy centralnej idzie największy polski samorząd. Właśnie Prezydent m.st. Warszawy wydał zarządzenie zakazujące umieszczania krzyży w urzędach.

Więcej ...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Więcej ...

Papież: konieczne jest duszpasterstwo świata sportu

2024-05-16 18:49

PAP/Riccardo Antimiani

Na konieczność duszpasterstwa świata sportu oraz edukacji w zakresie prawdziwych wartości sportowego współzawodnictwa zwrócił uwagę papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Międzynarodowej Konferencji na temat Sportu i Duchowości „Mettere la vita in gioco” (Stawiając życie na szali), jaka w dniach 16-18 maja odbywa się w Rzymie. Organizuje ją watykańska Dykasterię ds. Kultury i Edukacji wraz z ambasadą Francji przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania