Na Zamku Królewskim w Warszawie otwarto wystawę Stanisław Leszczyński. Król Polski księciem Lotaryngii. Jest to pierwsza w Polsce i we Francji ekspozycja poświęcona królowi Stanisławowi Leszczyńskiemu.
Wystawa zorganizowana została w ubiegłym roku w Nancy, stolicy Lotaryngii, z okazji Sezonu Polskiego we Francji. Obejrzało ją ponad 30 tysięcy osób. Obecnie została przeniesiona do Zamku Królewskiego. Zgromadzono na niej 150 eksponatów, głównie portretów, dzieł sztuki i pamiątek historycznych, pochodzących z muzeów i instytucji polskich oraz francuskich. Dokumentują one postać i działalność Stanisława Leszczyńskiego, zdetronizowanego króla Polski i księcia Lotaryngii, teścia króla Francji Ludwika XIV.
Leszczyński walnie przyczynił się do rozwoju Nancy, wchodząc do historii Francji i Europy jako jeden z najświatlejszych władców epoki oświeceniowej. Popierał on rozwój architektury, kultury i nauki. W Nancy do dzisiaj jego imię noszą liczne szkoły, budynki, place i ulice. Na wystawie oglądamy przede wszystkim liczne portrety króla stworzone przez malarzy z tamtej epoki. Na uwagę zasługują także portrety królowej Francji Marii Leszczyńskiej i innych osobistości ówczesnych czasów.
Możemy także zapoznać się z projektami architektonicznym budynków wzniesionych przez króla, a także obejrzeć piękne książki i zabytkowe przedmioty, jak zegar, złoty medalion i mikroskop. Wystawa na Zamku Królewskim ma duży walor poznawczy i dydaktyczny, pozwalając zagłębić się polskiej publiczności w ważny epizod historii Francji, Polski i Europy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu