Reklama

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Abp Jędraszewski: człowiekowi i całym społeczeństwom potrzebny jest Bóg

2019-04-08 20:09

Justyna Tyrka/Archidiecezja Krakowska / Kraków (KAI)

Człowiekowi i całym społeczeństwom jest potrzebny Bóg jako transcendentny fundament ładu moralnego, etycznego i prawnego – powiedział abp Marek Jędraszewski w poniedziałek w panelu dyskusyjnym podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów.

Metropolita krakowski wystąpił w ramach panelu pt. „Czy religia jest jeszcze potrzebna człowiekowi?”. Na początku, powołując się na badania Petera Bergera, arcybiskup zauważył, że mimo przewidywań socjologów z lat 80., na świecie następuje rozwój religijności.

Współczesny kryzys struktur wynika z procesu, który zaczął się w XVI w., gdy chrześcijaństwo zostało podzielone. Mimo wszystko, człowiek nadal potrzebuje wspólnoty. – Wielki wysiłek duszpasterski Kościoła katolickiego idzie w kierunku tego, aby tworzyć wspólnoty i sprzeciwiać się pochwale indywidualizmu oraz relatywizmu – stwierdził metropolita krakowski.

Tylko we wspólnocie - zauważył - człowiek jest w stanie rozwijać się i odkryć sens życia. Odpowiedzią Kościoła na współcześnie propagowany styl życia bez Boga jest budowanie cywilizacji miłości.

Reklama

Hierarcha zauważył, że Bóg jest potrzebny światu, ponieważ wiara i religia zapewniają ład moralny, społeczny i etyczny. – Jeśli Boga nie ma, to wszystko wolno. Człowiek jest w stanie usprawiedliwić wtedy największą zbrodnię – podkreślił.

Zdaniem abp. Jędraszewskiego, współcześnie usiłuje się podważyć porządek antropologiczny, choć przedstawiciele różnych religii jednoznacznie się temu sprzeciwiają. – Mamy do czynienia z ideologiami, które uderzają w istotę człowieczeństwa, a ochronę tego człowieczeństwa znajdujemy w religiach – stwierdził metropolita.

Przypomniał, że poprzedniego wieczoru ulicami Krakowa przeszła Akademicka Droga Krzyżowa, w której wzięło udział wielu młodych ludzi. Było to ich publiczne świadectwo wiary. Wyraził swą nadzieję, że współczesna krytyka Kościoła minie. – Chrześcijaństwo zawsze było związane z koniecznością dawania świadectwa i było prześladowane – dodał abp Jędraszewski.

Odpowiadając na pytanie o współpracę Kościoła i samorządów, arcybiskup wskazał, że organizacja Światowych Dni Młodzieży to przykład takiego właśnie współdziałania. Także obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości prowadziły do wielu spotkań, również w kościołach. Parafie często współpracują z samorządami, jednak dla ludzi jest to tak naturalne, że niezauważalne.

Na zakończenie swego wystąpienia abp Jędraszewski podkreślił, że bez Boga nie można zbudować szczęścia człowieka i społeczności.

Tagi:
abp Marek Jędraszewski

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Modlitewna obrona Jasnej Góry

Modlitewna obrona Jasnej Góry

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Bezdomni pod opieką

Bezdomni pod opieką

Przegląd prasy 13 czerwca

Przegląd prasy 13 czerwca

Przegląd nr 24/2019

Przegląd nr 24/2019

Idziemy z Jezusem?

Idziemy z Jezusem?

Nowy rektor toruńskiego seminarium

Nowy rektor toruńskiego seminarium

Marsz równości nie zakłócił pielgrzymki

Marsz równości nie zakłócił pielgrzymki

Przeciwnicy II Marszu Równości „Częstochowa tęczy nie chowa!”

Przeciwnicy II Marszu Równości „Częstochowa tęczy nie chowa!”

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem