Reklama

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Abp Jędraszewski: człowiekowi i całym społeczeństwom potrzebny jest Bóg

2019-04-08 20:09

Justyna Tyrka/Archidiecezja Krakowska / Kraków (KAI)

Człowiekowi i całym społeczeństwom jest potrzebny Bóg jako transcendentny fundament ładu moralnego, etycznego i prawnego – powiedział abp Marek Jędraszewski w poniedziałek w panelu dyskusyjnym podczas V Europejskiego Kongresu Samorządów.

Metropolita krakowski wystąpił w ramach panelu pt. „Czy religia jest jeszcze potrzebna człowiekowi?”. Na początku, powołując się na badania Petera Bergera, arcybiskup zauważył, że mimo przewidywań socjologów z lat 80., na świecie następuje rozwój religijności.

Współczesny kryzys struktur wynika z procesu, który zaczął się w XVI w., gdy chrześcijaństwo zostało podzielone. Mimo wszystko, człowiek nadal potrzebuje wspólnoty. – Wielki wysiłek duszpasterski Kościoła katolickiego idzie w kierunku tego, aby tworzyć wspólnoty i sprzeciwiać się pochwale indywidualizmu oraz relatywizmu – stwierdził metropolita krakowski.

Tylko we wspólnocie - zauważył - człowiek jest w stanie rozwijać się i odkryć sens życia. Odpowiedzią Kościoła na współcześnie propagowany styl życia bez Boga jest budowanie cywilizacji miłości.

Reklama

Hierarcha zauważył, że Bóg jest potrzebny światu, ponieważ wiara i religia zapewniają ład moralny, społeczny i etyczny. – Jeśli Boga nie ma, to wszystko wolno. Człowiek jest w stanie usprawiedliwić wtedy największą zbrodnię – podkreślił.

Zdaniem abp. Jędraszewskiego, współcześnie usiłuje się podważyć porządek antropologiczny, choć przedstawiciele różnych religii jednoznacznie się temu sprzeciwiają. – Mamy do czynienia z ideologiami, które uderzają w istotę człowieczeństwa, a ochronę tego człowieczeństwa znajdujemy w religiach – stwierdził metropolita.

Przypomniał, że poprzedniego wieczoru ulicami Krakowa przeszła Akademicka Droga Krzyżowa, w której wzięło udział wielu młodych ludzi. Było to ich publiczne świadectwo wiary. Wyraził swą nadzieję, że współczesna krytyka Kościoła minie. – Chrześcijaństwo zawsze było związane z koniecznością dawania świadectwa i było prześladowane – dodał abp Jędraszewski.

Odpowiadając na pytanie o współpracę Kościoła i samorządów, arcybiskup wskazał, że organizacja Światowych Dni Młodzieży to przykład takiego właśnie współdziałania. Także obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości prowadziły do wielu spotkań, również w kościołach. Parafie często współpracują z samorządami, jednak dla ludzi jest to tak naturalne, że niezauważalne.

Na zakończenie swego wystąpienia abp Jędraszewski podkreślił, że bez Boga nie można zbudować szczęścia człowieka i społeczności.

Tagi:
abp Marek Jędraszewski

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Nauka jest dla ciebie!

Nauka jest dla ciebie!

Proobronni

Proobronni

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Rycerze Kolumba w obronie rodziny

Katechezy z Janem Pawłem II

Katechezy z Janem Pawłem II

Komentarz dnia

Komentarz dnia

Przegląd prasy

Przegląd prasy

Polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Pokoju we Frankfurcie nad Odrą.

Polsko-niemieckie nabożeństwo ekumeniczne w Kościele Pokoju we Frankfurcie...

Urodzeni za wcześnie godnie pochowani

Urodzeni za wcześnie godnie pochowani

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na PWT we Wrocławiu

Inauguracja roku akademickiego 2019/2020 na PWT we Wrocławiu

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem