Reklama

Wydarzenia z diecezji

Ciechanów pamięta o zbrodni katyńskiej

17 kwietnia mieszkańcy Ciechanowa przeżywali uroczystość poświęcenia Krzyża Katyńskiego. Obelisk autorstwa artysty plastyka Zygmunta Szczepankowskiego, upamiętniający sowieckie ludobójstwo dokonane na tysiącach polskich oficerów, stanął obok ciechanowskiej fary.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość rozpoczęła się koncelebrowaną Eucharystią w kościele farnym odprawioną przez dziekana dekanatu Ciechanów Wschód ks. kan. Zbigniewa Adamkowskiego. We Mszy św. wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele samorządu i władz administracyjnych, a także bardzo wielu mieszkańców grodu nad Łydynią. Wraz z kapłanami obu ciechanowskich dekanatów ofiarę Mszy św. koncelebrował ks. prał. Zdzisław Peszkowski, krajowy duszpasterz Rodzin Katyńskich.
W homilii ks. kan. Zbigniew Adamkowski nakreślił historię zbrodni katyńskiej, przypominając, że została ona dokonana na rozkaz najwyższych władz sowieckich i trwała od kwietnia do maja 1940 r. Kaznodzieja przywołał myśl Ojca Świętego: „Zła doznanego nie zapomina się łatwo; można je tylko przebaczyć”. Jak jednak zaznaczył, aby przebaczenie było możliwe, konieczne jest przyznanie się przez winnych tej zbrodni i nazwanie zła po imieniu. „Prawda musi zostać odkryta, musi zostać pokazana całemu światu! Po co? Aby wreszcie nazwać zło po imieniu, aby kłamcy i zbrodniarze ponieśli konsekwencje swoich barbarzyńskich czynów, aby ludzie uczciwi i niewinnie cierpiący zobaczyli, że ojciec kłamstwa i zbrodni - szatan, tylko do czasu triumfuje, a ostatnie słowo ma zawsze Ojciec prawdy, sprawiedliwości i miłości - sam Bóg”.
Ksiądz Dziekan zwrócił także uwagę na sens obchodzenia takich uroczystości, przypominając, że nie są one jedynie rozpamiętywaniem minionych wydarzeń, lecz winny prowadzić do prawdziwego nawrócenia. „Spotykamy się tu, mówiąc o tej straszliwej zbrodni, by (...) zwrócić się na nowo i całkowicie do Pana Boga, do Kościoła Bożego, chrześcijańskiej moralności, do życia religijnego, moralnego, prawdziwie ludzkiego: do chrześcijańskiego humanizmu” - mówił Kaznodzieja.
Po Mszy św. wszyscy zebrani udali się na plac przy kościele, gdzie stanął pomnik upamiętniający katyńskie ludobójstwo. Zebranych przywitał Robert Kołakowski, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Krzyża Katyńskiego. W imieniu Rodzin Katyńskich przemówił ks. Zdzisław Peszkowski: „Tak bardzo czekałem na tę chwilę. Ilekroć jakieś miejsce było znaczone krzyżem katyńskim, tylekroć szedłem do Ojca Świętego Jana Pawła II i mówiłem: Ojcze, pamiętają. A Papież za każdym razem zapewniał o swej codziennej modlitwie w naszej intencji”. Ks. Peszkowski pogratulował także organizatorom przedsięwzięcia zwracając uwagę, że do podniosłej uroczystości mieszkańcy Ciechanowa przygotowywali się przez cały tydzień, uczestnicząc w sesjach naukowych, prelekcjach, odczytach i wydarzeniach kulturalnych, poświęconych 65. rocznicy zbrodni katyńskiej.
Podczas uroczystości głos zabrali także kombatanci, przedstawiciele miejscowych władz i parlamentarzyści, po czym w fundamencie pomnika umieszczono urny zawierające ziemię z cmentarzy w Katyniu, Charkowie i Miednoje.
Kolejnym punktem programu było odsłonięcie pomnika, na którym wyryte zostały nazwiska 33 mieszkańców Ciechanowa, zamordowanych na Wschodzie. Aktu odsłonięcia krzyża dokonali: ks. prał. Zdzisław Peszkowski, ks. kan. Zbigniew Adamkowski, córki zamordowanych w Katyniu oficerów: Czesława Kokocińska i Ewa Kalman, oraz bratanek jednego z zamordowanych Eugeniusz Wichliński. Następnie odczytany został apel poległych, po którym kompania reprezentacyjna oddała salwę honorową.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2005-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Więcej ...

Prezydent skierował projekt ws. wzmacniania zdolności państwa do przeciwdziałania zagrożeniom

2024-05-02 15:56

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy ws. wzmacniania zdolności państwa do przeciwdziałania zagrożeniom - poinformowało w czwartek BBN. Zgodnie z prezydencką propozycją m.in. miałoby powstać Dowództwo Połączonych Rodzajów Sił Zbrojnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst